Как да поизтрезнеем по-бързо, когато сме пияни

| от |

В момента Коледните партита са в изобилие и макар че има много народни средства за изтрезняване, те – също като вас в дните между Коледа и Нова година – рядко работят. За щастие, учените се заемат с намирането на решение.

Въпреки че е замислен предимно като спасителна терапия при тежко алкохолно натравяне, изследователите работят върху един прост метод за извеждане на алкохола от организма: дишането.

Моля?!

Ами вижте. Черният дроб е отговорен за премахването на повече от 90% от алкохола в човешкия организъм; в такъв случай само времето ще ви помогне да изтрезнеете напълно, тъй като той си върши работата с постоянна скорост, която не може да бъде увеличена. За хората с животозастрашаваща концентрация на алкохол в кръвта тогава медиците имат малко възможности за лечение извън поддържащите мерки като даване на кислород и вливане на интравенозни течности.

Изследователите, ръководени от д-р Джоузеф Фишър, са се насочили към останалите 10% – част от алкохола се елиминира от белите дробове. Така те предполагат, че колкото по-силно диша човек, толкова повече алкохол ще премахне от тялото си.

„Но не можете просто да хипервентилирате, защото след минута-две ще ви се завие свят и ще припаднете“, обяснява Фишър.

Вместо това изследователите създават устройство, което позволява хипервентилационни нива на дишане без неприятните странични ефекти. „Това е много елементарно, нискотехнологично устройство, което може да се направи навсякъде по света: не се изисква никаква електроника, компютри или филтри“, каза Фишър.

В тестовата изследователска група от 5 здрави мъже с концентрация на алкохол в кръвта около 0,1% алкохолът е бил елиминиран поне три пъти по-бързо, отколкото само чрез черния дроб.

Предвид малкия размер на извадката в това проучване, ще са необходими допълнителни изследвания, за да се оправдае създаването на евнтуално устройство, преди то въобще да достигне до клинична среда. Фишър остава оптимист и казва пред списанието Thornhill Medical: „Надявам се, че с по-нататъшни проучвания нашият метод лесно може да се превърне в стандартен за лечение на много видове отравяния по света, спасявайки много хора с отравяния с въглероден оксид, етанол, метанол и други подобни.“

Хормони

Боденето с инжекции може да звучи като дори по-лоша алтернатива на пиянството – но потенциално то може да помогне, ако инжекцията е с фибробластен растежен фактор 21 (ФРФ21).

ФРФ21 е хормон, който се освобождава от черния дроб при метаболитен стрес – например, при изпиване на големи количества алкохол. Въпреки че предишни проучвания показват, че той може да помогне за увеличаване на жаждата, за да се предотврати дехидратацията, да се потисне желанието да се изпие още и да се предпази черният дроб от увреждане, публикувано по-рано тази година изследване заключи още, че той може да помогне и за възстановяване на равновесието и координацията – поне при мишки.

Екипът дава алкохол както на мишки, генетично модифицирани да не произвеждат хормона, така и на контролна група, и открива, че макар етанолът да се разгражда с еднаква скорост и при двете, на генетично модифицираната група е било необходимо повече време, за да възстанови равновесието си. При инжектиране на ФРФ21 обаче тези мишки успяват да „изтрезнеят“ и да си възвърнат баланса с около 50% по-бързо, отколкото контролните мишките.

„По-нататък показахме, че като увеличим още повече концентрацията на ФРФ21 чрез инжектиране, можем драстично да ускорим възстановяването от интоксикация“, казва един от старшите автори на изследването Стивън Клийвър в изявление.

Клийвър обясни още, че ФРФ21 постига този ефект като активира част от мозъка, свързана с бдителността, който се намира в мозъчния ствол. Как точно става това, не е ясно и не може да се каже, че същият ще стане така и в човешкия мозък, въпреки че екипът работи по решаването поне на последния от тези въпроси.

„Нашите изследвания разкриват, че мозъкът е основното място на действие на ефектите на ФРФ21“, казва съавторът на изследването Дейвид Мангелсдорф. „Сега проучваме по-задълбочено невронните пътища, по които той упражнява ефекта си.“

Поне засега бързото изтрезняване не изглежда възможно – така че може би по-полека с празничните питиета, ако искате после да можете да се гледате с колегите ви.

 
 
Коментарите са изключени за Как да поизтрезнеем по-бързо, когато сме пияни

Повече информация Виж всички