Индийският лунен апарат откри движение под повърхността на Луната

| от |

Преди няколко седмици индийският апарат Чандраян-3 успешно кацна на лунната повърхност, с което Индия стана четвъртата държава на Земята, която успешно каца на Луната, и първата, която каца близо до южния полюс.

Оттогава насам мисията – която цели основно да изследва състава на лунната почва – е открила сяра, алуминий, калций, желязо, хром, титан, манган, силиций и кислород. Тя също така извърши и първото лунно измерване на температурата на южния лунен полюс и намери време да си направи селфи, преди машината да се отдаде на заслужена почивка през лунната нощ.

Макар че Чандраян-3 е в центъра на вниманието заради инструментите си за анализ на състава на почвата (и откриването на воден лед), спускаемият апарат „Викрам“, който го е донесъл, също дава някои доста интересни сведения. Оборудван с Инструмент за лунна сеизмична активност (ИЛСА), апаратът следи за движения, независимо дали са причинени от удари в Луната, от движението на апарата по земята или от естествени лунни трусове.

ИЛСА

„ИЛСА се състои от група от шест високочувствителни акселерометъра, които са изработени в държавата чрез процеса на силициева микрообработка“, обяснява в изявление Индийската организация за космически изследвания. „Основният сензорен елемент се състои от пружинно-масивна система с гребеновидно структурирани електроди. Външните вибрации водят до отклонение на пружината, което води до промяна в ел. напрежение.“

Освен че засича движението на марсохода, ИЛСА засича и „привидно естествено“ събитие на 26 август 2023 г., което в момента разследва.

Земетресения на Луната са засичани и от сеизмографите от американската програма „Аполо“, което ни дава ценни данни за състава на спътника ни. Интерпретирайки данните, учените предлагат, че Луната има вътрешно ядро с диаметър около 500 км и е много по-малко плътно от земното.

Смята се, че земетресенията не се причиняват от движението на тектоничните плочи, както е на Земята, а вместо това земната гравитация предизвиква приливно-отливни напрежения, които я напукват и карат парчетата да се трият едно в друго.

 
 
Коментарите са изключени за Индийският лунен апарат откри движение под повърхността на Луната

Повече информация Виж всички