Хората научават как се прави пармезан – и не са доволни

| от |

От време на време в интернет хората откриват нещо ново за храна, за която вече са смятали, че знаят всичко. Но така всички се учим, нали? Сега под светлината на прожекторите е пармезанът.

„Едва днес разбрах, че сиренето пармезан се прави от стомаха на бебе крава & сега отивам да плача“, пише един потребител в Twitter, което съответно открехва и други за този факт. „В този момент просто се налага да стана пълен веган.“

Idisslarmage

Сирищник 

Пармезанът традиционно се произвежда от краве мляко, отлежава поне 12 месеца в медни казани, където се нагрява и се добавят други съставки като суроватка и сирище. Именно сирището не се харесва на веганите, вегетарианците и всички, които просто се отвращават от яденето на стомасите на бебета крави.

„Животинското сирище е ензим, който се получава от сирищника – четвъртото предстомашие на стомах при преживните животни – на неотбито теле (това може да включва телета или дори агнета и ярета)“, според Courtyard Dairy.

„На този етап от живота си те са консумирали само мляко, така че естественият ензим за коагулация на млякото (химозин) присъства в големи количества. С напредването на възрастта на телетата количеството на химозина намалява и на негово място се появяват други ензими (необходими за смилането на други храни)“.

Химозинът помага за отделянето на твърдите частици от течността в млякото.

„При производството на сирене сирището помага за образуването на твърда извара и е от решаващо значение за намирането на правилната текстура на сиренето“, обяснява Cheesemaker. „Когато в някои рецепти за това се използва киселина или бактерии, произвеждащи киселина, сиренарите използват сирище, за да оформят по-добре крайния вкусов профил на сиренето.“

Някои вече използват растително сирище, за да създават своите сирена, въпреки че повечето предпочитат традиционните методи.

 
 
Коментарите са изключени за Хората научават как се прави пармезан – и не са доволни

Повече информация Виж всички