Преди 51 години човек за пръв път стъпва на Луната. Въпреки цялото това време и невероятния напредък на технологиите, до момента общо едва 12 души са направили това – и всеки от тях е летял в някоя от мисиите Apollo на Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство, НАСА.
Apollo 11 (20 юли 1969 г.)
Около шест часа след като лунният модул (Eagle) на Apollo 11 каца на Луната, Армстронг изрича думите, които стават може би един от най-известните цитати в историята на цивилизацията ни: „Това е една малка стъпка за човек и един гигантски скок за човечеството.“ (Или нещо подобно)
След като се пенсионира от НАСА, Армстронг живее спокоен живот и преподава аерокосмическа техника в Университета в Синсинати, разследва катастрофи на космическите полети и е говорител за различни бизнеси. Нийл почива през 2012 г., в Националната катедрала във Вашингтон се провежда възпоменание.
Както знаете, заедно с Армстронг, Олдрин също стъпва на Луната по време на мисията на Apollo 11, въпреки че цялата им лунна разходка продължава само 2,5 часа. Мисията остави след себе си плакет, на който пише посланието „Дойдохме с мир от името на цялото човечество“, наред с други неща.
Преди да излезе от апарата Eagle, Олдрин, който е и старейшина на презвитерианската църква в град Уебстър, иска момент мълчание от всички, които слушат радиовръзката, след което мълчаливо провежда церемония за причастие като поглъща парче хляб и пие вино.
И още нещо любопитно: Армстронг може и да е първият човек, който стъпва на Луната, но Олдрин пък е първият, който уринира, докато се разхожда по повърхността й.
Apollo 12 (19 ноември 1969 г.)
Когато Конрад излиза от лунния модул на Apollo 12, той прекарва 3 часа и 39 минути навън. По време на тази разходка той извършва експеримент със слънчев вятър, разполага антена и събира различни проби.
След като се пенсионира от ВМС през 1973 г., работи за различни частни бизнеси, включително McDonnell Douglas от 1976 до 90-те години. Конрад почива през 1999 г. и е погребан в Националното гробище в Арлингтън.
По време на мисията Apollo 12 Бийн прекара 2 часа и 58 минути върху лунната повърхност. Той трябва да постави телевизионна камера, но след като по невнимание я излага на слънце, тя не може да работи вече. Все пакбаче успява успешно да събере различни проби.
Когато се пенсионира от програмата за астронавти, Бийн продължава да работи в НАСА като ръководител на своя група за операции и обучение на кандидати за астронавти до 1981 г.
Apollo 14 (5-6 февруари 1971 г.)
Астронавтите на борда на лунния модул на Apollo 14, Antares, правят две разходки на Луната.
Въпреки че Antares прави най-прецизното кацане от всички лунни модули до този момент, поради проблеми с комуникациите първата му планирана лунна разходка, на 5 февруари, започна с близо един час закъснение. Независимо от това, Шепард прекарва 4 часа и 49 минути на Луната. Като добавим и времето, което прекарва върху повърхността на спътника ни и през второто му излизане, Шепард поставя рекорд за изминато разстояние на повърхността на Луната – около 2 743 метра.
След като Шепърд се пенсионира от НАСА през 1974 г., той служи като член на бордовете на много корпорации и управлява своя собствена, Seven Fourteen Enterprises, Inc. Шепърд умира през 1998 г., а кремираните му останки са разпръснати над Стилуотър Коув, близо до дома му в Пебъл Бийч, Калифорния.
Едгар Мичъл излиза от лунния модул за първи път рано сутринта на 6 февруари. Заедно с Шепард на тази втора разходка те прекарват 4 часа и 35 минути на повърхността на Луната. От излизанията си общо двамата събират около 42 килограма лунни скали и почва.
След като напуска НАСА през 1972 г. Мичъл следва своя интерес в областта на съзнанието и паранормалните преживявания и основава Института за ноетични науки. Той е открит привърженик на теорията, че НЛО и извънземни същества са посещавали Земята и че правителствата по света прикриват истината.
Apollo 15 (31 юли-2 август 1971 г.)
Това е първата мисия, която използва роувър. Астронавтите от Apollo 15 прекарват на лунната повърхност общо три дни.
За трите си отделни излизания, заедно с Ъруин, Скот прекара общо 18 часа и 37 минути на лунната повърхност и изминава около 29 километра с роувъра.
След като Скот напуска работата си, той става главен директор на Центъра за изследвания на полетите на НАСА от 1975 до 1977 г. След това работи като консултант за филма „Apollo 13“ и мини сериала на HBO „От Земята до Луната“.
Заедно със Скот, по време на 18-часовите им разходки извън лунния модул, Ъруин помогна за събирането на повече от 77 килограма проби, включително и от дълбочина 3 метра под повърхността.
Ъруин напуска НАСА през 1972 г. и се посвещава на своята вяра, християнството, чрез организация, която основава – High Flight Foundation. Той ръководи няколко неуспешни експедиции до планината Арарат в Турция, за да търси археологически доказателства за Ноевия ковчег. Ъруин почива през 1991 г. и е погребан в Националното гробище в Арлингтън.
Apollo 16 (20-23 април 1972 г.)
Дюк и Янг заедно прекарват малко над 71 часа Луната, а трите им разходки продължават общо 20 часа и 14 минути. По време на първото излизане, което продължи 7 часа и 11 минути, астронавтите изследваха и кратера Флаг, и кратера Спук, от които събират проби. Третото излизане бе прекъснато преждевременно, но включва обиколка на кратера на Норт Рей, Хаус Рок и Шадоу Рок.
Дюк се оттегля от НАСА през 1975 г. и става отдаден християнин като проповядва усърдно предимно в затворите.
На първото си излизане, Йънг, заедно с Дюк, изминава 3 километра в лунния си роувър. По време на второто им излизане, продължило 7 часа и 23 минути, те отиват отново с роувъра да събират проби от планината Стоун и близо до кратерите Синко като пътя им е общо 12 километра.
След Apollo 16 Джон лети още два пъти с космическата совалка и не напуска НАСА до 2004 година.
Apollo 17 (12-13 декември 1972 г.)
Трите разходки на Apollo 17 продължават общо 22 часа и 4 минути. Сърнън първи напуска лунния модул на 12 декември и прекарва навън 7 часа и 12 минути. Втората разходка е малко по-дълга от първата – 7 часа, 37 минути, а последната е само около 7 часа и 15 минути.
Сърнън се оттегля от ВМС и НАСА през 1976 г. и се опитва да развие собствени компании. Той също така е сътрудник на ABC News. Юджийн Сърнън е и последният човек, който ходи на Луната.
Шмит е единственият геолог сред астронавтите от мисиите Apollo, а една от пробите, които взима, Troctolite 76535, е описана като „без съмнение най-интересната проба, взета от Луната“ – до голяма степен, защото предполага, че Луната някога е имала магнитно поле.
След като напуска НАСА през 1975 г., Шмит за един мандат е американски сенатор от Ню Мексико, а след това работи в областта на бизнеса и геологията. Шмит е предпоследният човек, който ходи по повърхността на Луната.