Група хакери каза на Американския конгрес, че може да спре интернет завинаги

| от |

В началото на дигиталната ера и появата на първите компютри имаше и една особена мистика – скрити послания в редица кодове, които могат да отворят нови врати и възможности. Чарът, че някой може да промени изцяло едно приложение и да го използва така, както никой друг не може, буди интерес във всеки, който е учил информатика в училище, при това малко по-прилежно, отколкото останалите.

В търсенето на различни дупки по даден код, повечето фенове откриват една особено важна врата, позната за всички като „чийтове“. Това е един от най-добрите примери, поради простата причина, че някогашните компютърни игри винаги идваха с градски легенди, включително отключването на повече животи, лесното преминаване на едно ниво и още много други.

Идеята на един такъв код е, че позволява на играча да прави неща, които не са позволени в нормалната игра. В повечето случаи е начин за взимане на предимство пред системата и играта да бъде победена много по-лесно. Един от най-често използваните кодове е от играта Contra на Konami, която позволява на играча да вземе повече животи – около 30 такива, преди да се впусне в приключението.

Чийтовете съществуват по най-различни причини, най-често са използвани, за да позволят на програмиста да дебъгва играта, но тъй като има доста ползотворен ефект, чийтът остава на разположение и на самите играчи. С появата на компютърните игри има и още една особена ниша – повечето фенове започват да проверяват кода и да откриват маскирани бъгове, които дават предимство на играча.

През 90-те години се говори, че чийтовете са валутата на „cool“ движението сред геймърите. Няма значение дали самият код е предоставен нарочно от самия създател или е открит от играчите, ако сте израснали през 90-те години, то най-вероятно знаете, че познаването на едно такова предимство ще донесе много бонус точки. Слуховете за такива чийтове се носят навсякъде сред младежите, които искат да изиграят системата и да бъдат победители. Ако никога не сте преписвали кодове от интернет, особено за игри като Mortal Combat, то най-вероятно никога не сте близо до гейминг културата в нейния зародиш.

Колкото по-сериозен е чийтът, толкова повече продадени копия на дадена игра ще има. Когато Sega Genesis разкриват възможностите на Mortal Kombat, освен родителската паника, имаше по един месия в конзолния свят, който много добре знае как да превърне това заглавие във филм на ужасите. Това е първата игра, която включва кръв и така наречените Fatality моменти. Критиките са изключително високи и редица общественици говорят за вредата от видео игрите. 90-те години бяха вълнуващи по редица причини, а тъй като разликата в поколенията е огромна, мнозина очакваха видяното от една видео игра да се копира на игрището, но има само един проблем – нито една глава, както в играта се случва, не беше откъсната.

С манията за търсенето на най-различни грешки в една игра е логична и появата на още един елемент – текстовите файлове. Те са прозорецът към създаването на най-различни кодове, предоставянето на информация за привличане на извънземни и дори тайни инструкции за разбиването на компютри. Такива магически творения се появяват в най-различни форуми, свалят се свободно, но преди всичко, те се раждат в една епоха, в която интернет сайтовете не се откриваха чрез Гугъл. Причината е елементарна – нямаше Google.

Текстовите файлове, поне според историци като Джейсън Скот, бяха чийтовете на живота. Точно с тях се дава живот на редица технолози, които търсят своето следващо вдъхновение или проект. Самият Скот си спомня много добре времето на интернет, когато всичко се случваше през телефонен модем.

В началото на своята собствена кариера, работи като системен оператор за хакер, наречен BBS, намиращ се в Ню Йорк и използващ най-често псевдоним „The Works“. Родителите му не одобряват прекараното време на компютъра, напълно очаквано и познато за много програмисти днес. Оказва се, че уменията, придобити от непознатия човек и интернет, стават сериозна платформа и лесно отварят вратите, за да влезе в колежа в Масачузетс. Семейството изпраща Скот с едно единствено изискване, никакви почасови работи и никакъв интернет и странични занимания.

Нямаше да пишем тази история, ако младежът беше послушал своите родители. След като отива в Масачузетс, продължава да поддържа връзка с „The Works“ и качва най-различни текстови файлове, някои от тях дори кодира, за да организира различни хакерски срещи в Бостън. В тъмните векове, когато няма облачно пространство, системният оператор се е радвал на 10 мегабайта пространство и 9000 текстови файла, те са готови да предложат най-различни преживявания.

Сайтът започва да работи, но само с покани и редица почитатели откриват точно това, което търсят. Срещи с локални хакери, размяна на информация, откриването на най-различни данни и дори продажба на изпипани методи за проникване в чужди компютри. През 2018 г. Джо Гранд – известен хакер с псевдоним Kingpin – реално признава, че платформата „The Works“ е имала текстови файлове за всякакви хакове, но никога не е била ориентирана към зловредни дейности. Идеята на сайтът е, че позволява на всеки човек да открива слабости на дадена система и да се радва на вниманието на останалите. Опознаването на крехките системи е повече от перфектна платформа за бъдещи манипулации или откриване на по-добра работна позиция.

Това е и мястото, което кара изцяло американското правителство и всяка една компания да преосмисли начина, по който ще защитава своите системи и мрежи.

В един момент се появява нова платформа, която носи името L0pht и там се пускат нови и още по-интересни чийтове за живота. Пуска се и програма за разбиване на пароли, най-често за Microsoft Windows. Всички данни отново са на текстови файлове, но информацията скоро започва да привлича и други очи – тези на правителството. Оказва се, че от другата страна на мрежата има достатъчно заинтересовани личности, които трябва да правят разлика между фактите и измислицата. Във времето, в което никой няма понятие от хакерството като животно, тези хора трябва да открият дали наистина даден хак съществува или не.

В един специален момент става ясно, че между фантазията на тези файлове, присъстват и много сериозни описания на хакерски атаки и възможност за пробив на редица системи. Всеки един от членовете на L0pht е поканен, за да обясни на Американския конгрес какво точно може да направи.

Компютърните маниаци осъзнават, че стоят пред стари хора, които са твърде далече от базовите познания и смело заявяват, че имат възможност да превземат целия интернет, като тази операция може да им отнеме около 30 минути.

Камерите записват, журналистите пишат трескаво, а хората, които трябва да управляват една от водещите сили на света, не могат да преценят дали това е истина или измислица. Хакерите, които не са получили подобна чест, бързо започват да осмиват идеята и да повтарят постоянно, че няма такова животно в стаята. Те много добре знаят какво наистина се е случило – хакерската група е открила начин да хакне целия Американски конгрес.

Известни и неизвестни хакери по цял свят започват да търсят връзка с тази група. Всички искат да знаят дали интернет е компрометиран, дали е възможно да се прекъсне една от най-ценните връзки в дигиталния свят? След доста натиск и търсене на въпросната група, най-накрая идва и признанието. Става въпрос за бъг в целия border gateway protocol, използван в инфраструктурата на повечето интернет доставчици за движението на пакети от информация през целия интернет.

Има една много голяма подробност, преди да се стигне до разкритието и преди самите хакери да излязат пред конгресмените, те са успели да уведомят абсолютно всеки един доставчик и да покажат къде е наличната грешка. Това разкритие води до няколко интересни промени в света. Малко след представянето на групата, фирма за интернет сигурност на име @Stake ще закупи всички знания, с които хакерите разполагат, при това заплаща доста сериозно. Крис Уисопъл и Кристин Риокс ще станат основатели на Veracode, тяхната фирма по-късно е закупена от CA Technologies за сумата от 614 милиона долара.

Пьотр Затко прави невероятна кариера в правителството и различни интернет индустрии, като дори става съветник в Гугъл. Кати Моусоурис ще се радва на още повече внимание, тъй като получава сериозни суми, след като разкрива и други пробиви в системата на различните интернет доставчици, тя е наемана от почти всеки един провайдър.

Всички членове на хакерската група ще станат лица на водещи компании в интернет сигурността. С развитието на технологиите, добрите стари съвети и описанията по подобни файлове на сайтове, забравени от абсолютно всеки, прогонени изцяло от търсачките, малцина имат достъпа да открият най-различни чийтове и точно това създава още по-интересни възможности. Преди всичко ще открием, че не говорим за черните хакери на интернет, а за онези, които обичат пъзели и искат да разберат как нещо може да работи и как може и да не работи.  

 
 
Коментарите са изключени за Група хакери каза на Американския конгрес, че може да спре интернет завинаги

Повече информация Виж всички