Жена спаси 1500 прилепа от измръзване

| от |

Около 1500 бразилски свободноопашати прилепи бяха спасени в Хюстън, Тексас, по време на празниците, след като арктически студен фронт доведе до минусови температури в части от САЩ. Отслабени от студа, малките животинки падат от скривалищата си под няколко моста в града.

„Те са големи най-много 10 сантиметра, нямат много телесна мазнина и изстиват много бързо“, казва Мери Уоруик, изпълнителен директор на Хюстънското хуманно общество, пред Washington Post. „Когато припаднат заради хипотермията, те се пускат от гнездата си под моста и някои от тях ще умрат.“

Бразилските свободноопашати прилепи са най-разпространените прилепи в Тексас според Тексаския отдел за паркове и диви животни. На моста Уаф Драйв, разположен на по-малко от 3 километра западно от центъра на Хюстън, живеят приблизително 250 000. Част от колонията мигрира на юг към Мексико, когато температурите паднат в края на октомври до средата на ноември, но голяма популация остава и през зимата.

През февруари 2021 г. необичайна зимна буря, която спира тока на милиони хора в Тексас, също довежда и до смъртта на 5000 прилепа, според Post. За да не се повтарят събитията от предходната година, Уоруик решава да провери животните, докато изпълнява други поръчки. Тя е ужасена да завари бетона под моста покрит с малки тела на прилепчета, зашеметени от студа.

„Имаше около 140 прилепа, които бяха изпаднали заради хипотермия“, казва тя на CNN. „Изглеждаха мъртви.“

Уоруик се впусна в действие. Тя бързо събра животните, поставя ги в кашон в колата си и включва отоплението на седалките, за да ги стопли. След като пристигна в къщата си, премества малките животинки в инкубатор, инжектира ги с течности и ги храни ръчно с каша от брашнени червеи.

Но работата й далеч не приключва с това. През следващите няколко дни Уоруик и екип от спасители събират още стотици прилепи от моста и от втора колония – при моста Файър Роуд в Пърлленд.

„Когато стигнах до 900 прилепа, реших, че е време да забавя метаболизма им, така че да не се налага да ядат толкова много“, казва тя на Post. „Отнемаше ни и доста време да се грижим за всички тях.“

Уоруик решава да премести животните в кучешки колибики на тавана си, където температурата е по-ниска, но не смразяваща. Там метаболизмът на животните ще се забави, така че няма да има нужда да ядат, но все пак ще пият вода.

До Коледа тя има повече от 1500 прилепа.

„Това, което тя направи за тези прилепи, е невероятно“, казва Бевърли Бранън от Хюстънското хуманно общество пред Post. „Мери наистина е единственият експерт по прилепи в нашия район; тя е не жена, а цяла армия“, казва още Бевърли пред изданието. „Когато видя, че прилепите се нуждаят от помощ, не спа няколко дни, за да може да ги спаси.“

Прилепите са важни за екосистемата на района, казва Уоруик пред KTRK. Животните могат да изядат до 2/3 от телесното си тегло в насекоми всяка вечер, което помага да се държат вредителите по културите под контрол и спестява на фермерите до две пръскания с пестициди годишно, според Тексаския отдел за паркове и диви животни.

На 28 декември температурите се бяха покачили обратно до 20+ градуса в района на Хюстън, така че Уоруик и местното Хюстънско хуманно общество пускат 693 прилепа обратно на моста Уаф Драйв. По-късно същата нощ те връщат още няколкостотин и в Пърлланд.

Общо само 115 от събраните прилепи са умрели, предава CNN.

„Бях много доволна от цялата операция“, казва Уоруик пред изданието. „Особено заради самата височина на падането – те падат от 6 метра от моста. Забележително е, че тези малки приятелчета могат да се справят.“

BCI educator Dianne Odegard and bat (8006856426)

Преподавателят Даян Одегард държи бразилски свободноопашат прилеп

В Остин, Тексас, колония от свободноопашати прилепи летува (зимуват в Мексико) под моста на Конгрес авеню на 10 пресечки южно от Капитолия на щата Тексас. Това е най-голямата градска колония в Северна Америка, с приблизително 1 500 000 прилепа. Всяка нощ те изяждат от 4 500 до 13 600 кг. насекоми. Всяка година привличат 100 000 туристи, които идват да ги гледат. Mостът в Хюстънсъщо така привлича зрители. Бразилският свободноопашат прилеп е официалният летящ бозайник на щата Тексас.

Стотици тонове гуано се добиват в Тексас годишно между 1900 г. и 1980 г. В началото на 20-ти век прилепното гуано е най-големият минерален износ на Тексас преди петрола. През 1863 г. близо до Сан Антонио е открита фабрика за барут, селитрата за която е осигурена от местните мини за гуано.

 
 
Коментарите са изключени за Жена спаси 1500 прилепа от измръзване

Повече информация Виж всички