Защо астрономията е наука, а астрологията не е

| от |

Най-напред – сигурни ли сте, че астрологията не е наука?

И астрологията, и астрономията се занимават с правене на прогнози. Теориите на астрологията твърдят, че позициите на планетите и звездите влияят на това кой сте и какво се случва с вас: вашата работа, вашата личност и вашия романтичен живот. Астролозите правят тези прогнози въз основа на позициите на планетите в момента на раждането ви.

Астрономите, за разлика от тях, правят прогнози за явления като движението на планетите и разширяването на галактиките. Астрономията обяснява своите прогнози със свойства като маса, разстояние и гравитационни сили.

Философите и антрополозите, които изучават значението на науката за обществото, смятат, че е важно да се отдели въпроса дали нещо е наука от въпроса дали е вярно или невярно.

Обсерваторията Паранал изстрелва лазер към галактиката

Астрологията прави научни твърдения

Науката по същество включва правене и тестване на фактически твърдения за света. Фактическите твърдения са верни или неверни описания на света – Джо е висок 2 метра – за разлика от описанията на това как ние самите определяме нещата – 2 метра е 2000 милиметра. В този смисъл астролозите, подобно на астрономите, правят фактически твърдения за света. Така това кара астрологията да звучи много като набор от научни вярвания.

Много дълго време, до 17-ти или 18-ти век, двете са били практикувани рамо до рамо. В края на краищата е необходимо да се знае къде се намират планетите спрямо звездите, за да се направят точни прогнози за това как местоположението им влияе върху човешките дела. Ето защо астрономи и астролози еднакво населяват медицински училища и правителства и съветват хората за това, което небесата сигнализират, че ще стане на Земята.

Дори прочутите астрономи Галилей и Кеплер са практикували астрология. Всяко правило, което казва, че те са учени само ако правят един определен набор от фактически твърдения, но не и ако правят друг набор от фактически твърдения, разделя тези мислители на две половини, които не са предназначени да бъдат противоречиви. И в двата случая те искат да знаят как работят нещата, за да могат да предвидят как ще се развият в бъдеще.

Гравюра на Маркантонио Раймонди, 15 век

Разликата между „грешен“ и „ненаучен“

Но ето спънката: когато изследователите тестват прогнозите, които астрологията прави за живота на хората, тези прогнози се оказват не по-правилни от случайни предположения.

Понастоящем няма общоприети доказателства, че галактическите сили са способни да влияят на изборите, които хората правят. Един камион, паркиран на улицата, упражнява повече гравитационно привличане върху вас, отколкото Марс, а радиовълните от местната ви радиостанция са далеч по-силни от тези от Юпитер, например…

Има важна разлика между това да грешиш и да си ненаучен. Понастоящем астрологичните теории грешат, защото правят научни твърдения за света и тези твърдения се оказват грешни. Въпреки че прогнозите, които астрологията прави, са неверни, те все пак са въпрос на наука. Именно така в крайна сметка знаем, че грешат.

Някои хора вярват, че намират потвърждение на астрологичните прогнози в собствения си личен живот. Те четат хороскопа си и той им изглежда абсолютно правилен: наистина са „срещнали интересен човек“ или „са се вслушали в съвета на близък приятел“. Но подобни прогнози са достатъчно неясни и общи, че често биха звучали вярно дори при условие, че астрологията е напълно грешна. Ето защо може да е трудно да разберете как да оцените прогнозите на астролог с точност.

Теориите на астрономията, от друга страна, са се развили през годините с напредъка на технологиите и се коригират рутинно в отговор на все по-прецизни измервания. Например теорията на Айнщайн за относителността получава тласък в сравнение с тази на Нютон, защото предсказва точната миграция на най-близката точка на Меркурий до Слънцето година след година. Ако астрологията имаше същата способност да прави правилни прогнози с такава прецизност, тя все още щеше да бъде основен фокус на научното внимание.

SLNSW 479519 16 Observatory SH 198

Астрономическа обсерватория, Нов Южен Уелс, Австралия 1873 г.

Защо астрологията е толкова популярна?

Но защо тогава толкова много хора намират астрологията за полезна и привлекателна, ако нейните прогнози не са добре обосновани? Защо зодиите и хороскопите са толкова популярни?

Изглежда, че погледът към небето с цел да се разбере какво се случва в момента и какво ще се случи в бъдеще, привлича много различни хора в различни периоди от историята по целия свят.

Когато става въпрос конкретно за западната астрология, много хора намират своя астрологичен знак за източник на смисъл в живота им. Всъщност почти 30% от американците вярват в астрологията. Това е един от многото инструменти, с които разполагаме, за да разказваме истории за себе си, да разберем кои сме, защо сме такива и защо преживявания, които иначе биха изглеждали безсмислени и объркващи, ни се случват през цялото време. В този смисъл успехът на астрологията може да се дължи не толкова на предсказанията, колкото на това, което предлага по отношение на възприятието ни за значение и интерпретация.

Освен всичко друго, астрологията може да бъде полезна подкана за самосъзерцание. Тя ни пита дали имаме черти, типични за нашия астрологичен знак и дали тези, които обичаме, имат черти, които теорията предполага, че трябва да имат. Мисленето за нашите черти и взаимоотношения с хората около нас обикновено е добър инструмент за това да разберем кои сме, какви искаме да бъдем и какъв смисъла на живота ни. Може би астрологията е полезна по този начин, независимо дали тези черти са фиксирани от звездите.

 
 
Коментарите са изключени за Защо астрономията е наука, а астрологията не е

Повече информация Виж всички