Синдромът на косматия език: Едно нелицеприятно, но и безвредно състояние

| от |

Синдромът на косматия език се проявява предимно в централната част на дорзалния (отнасящ се до гърба, разположен откъм гърба) език, точно отпред на жлебовидните папили, въпреки че понякога цялата му задна горна повърхност може да бъде засегната. Обезцветяването обикновено е придружавано от дребни косми и може да бъде жълто, кафяво или черно. Освен външния вид, състоянието обикновено е асимптоматично, но понякога хората могат да изпитат усещане за задух или лош вкус. Може също да се появи орална неприятна миризма (интраорална халитоза).

Терминът „меланоглосия“ също се използва за обозначаване на черни оцветявания на езика без „косми“, което също е безвредно и не е свързано със синдрома на косматия език.

Black tongue

Причината не е сигурна, но се смята, че е от натрупване на епителни люспи и разпространение на хромогенни (т.е. цвят-произвеждащи) микроорганизми. Може да има увеличаване на производството на кератин или намаляване на нормалната десквамация (отделяне на повърхностния слой епителни клетки на кожата).

Много хора със СКЕ са заклети пушачи. Други възможни фактори са лоша хигиена на устната кухина, общо физическо изтощение, хипосаливация (т.е. намалена скорост на отделяне на слюнка), лъчетерапия, свръхрастеж на гъбични или бактериални организми и меки храни. Понякога синдромът може да бъде причинен и от употребата на антимикробни лекарства (напр. тетрациклини), противокиселинни лекарства (напр. антиациди) или окислителни води за уста. Може да се причини и от диета с меки храни, тъй като обикновено храната има абразивно действие върху езика, което поддържа нишковидните папили къси. Пелагра, състояние, причинено от дефицит на ниацин (витамин В3), също може да причини гъста сивкава козина по гръбната част на езика, заедно с други орални симптоми.

Може да възникне и преходно оцветяване по повърхността на езика и по други меки тъкани в устата вместо окосмяването. Причините могат да бъдат тютюнопушене, някои храни и напитки (напр. кафе или чай) и някои лекарства (напр. хлорхексидин, хранителни добавки с желязо, или бисмутов субсалицилат (пепто-бисмол)).

Smoke (34942422652)

Диагнозата обикновено се поставя въз основа на външния вид, без да е необходима тъканна биопсия. Въпреки това, когато са взети биопсии, се установява изразено удължаване и хиперпаракератоза на нишковидните папили (превръщането им от епителни клетки в рогови клетки), както и множество бактерии, които растат върху епителната повърхност.

Косматият език може да се обърка с косматата левкоплакия, но последната обикновено се появява отстрани на езика и е свързана с инфекция с вируса на Епщайн-Бар (вирус от групата на херпесните вируси), докато имунната система на човека е отслабена (почти винаги заради инфекция с човешки имунодефицитен вирус, но рядко и при други състояния, които потискат имунната система).

* * *

Лечението на това нелицеприятно, но безвредно състояние е първо с успокоение, тъй като състоянието е доброкачествено, и след това чрез коригиране на всякакви предразполагащи фактори: спиране на тютюнопушенето или спиране/замяна на конкретни лекарства или води за уста. Като цяло преките мерки за връщане на езика към нормалния му вид включват подобряване на устната хигиена, особено изстъргване или измиване на езика преди сън, защото този процес насърчава вече споменатата десквамация на хиперпаракератотичните папили. Кератолитичните агенти (химикали за отстраняване на кератина) като подофилин са успешни в лечението, но носят съмнения за безопасността си. Други успешни мерки включват изплакване на устата с натриев бикарбонат, ядене на ананас, смучене на костилка от праскова и дъвка.

 
 
Коментарите са изключени за Синдромът на косматия език: Едно нелицеприятно, но и безвредно състояние

Повече информация Виж всички