Откриха първата цигара на човечеството

| от |

В калните равнини на Голямата пустиня Солт Лейк в Юта, археолози откриха четири 12300-годишни овъглени тютюневи семена в древно огнище, използвано някога от ловци в края на епохата на плейстоцена, съобщава Чарлз К. Чой за Live Science. Находката предполага, че употребата на тютюн от хората е започнала 9000 години по-рано, отколкото се смяташе досега.

Преди откритието, най-ранното известно доказателство за употреба на тютюн от хора са 3000-годишни керамични лули, открити в Алабама, които съдържат никотинови остатъци, пише Live Science. Проучването, публикувано този месец в Nature Human Behavior, може да разкрие нова хронология на употребата на интоксиканти от човека и как това може да е довело до усвояването и използването на хранителните култури.

„Сега знаем, че коренното население в Северна и Южна Америка е употребявало тютюн през по-голямата част от времето, откакто са пристигнали по тези земи“, казва авторът на изследването Дарън Дюк, археолог от Far Western Anthropological Research Group в Невада, пред Тара Ярлагада от Inverse.

Тютюнът е толкова преплетен с човешката история, че е имал най-голямо социално и икономическо въздействие от всички интоксиканти, които хората използват. От древните маи до коренните народи, които са живели в днешните Съединени щати, тютюнът се счита за свещен и обикновено е бил използван за церемониални или медицински цели. Когато европейците колонизират Америка, листното растение допринася за американската колониална икономика и западната им експанзия.

PopeUnveiling1

Членове на народа поебло

Най-ранните доказателства за опитомяването на растението датират от преди около 8000 години в Южна Америка, съобщава Брус Бауър за Science News. Все още обаче се обсъжда как тютюнът изначално е дошъл в Северна Америка. Някои изследователи твърдят, че той може вече да е бил на континента преди пристигането на хората или да е донесен там от Южна и Централна Америка от мигриращи хора, според Inverse.

Изгорелите тютюневи семена, които учените откриват, най-вероятно идват от растения, взети от подножието или планините близо до археологическия обект Уишбоун. Камината, където учените откриват семената, също има и повече от 2000 костни фрагмента, редица каменни артефакти като върхове на копия, използвани за лов на големи животни, и овъглена дървена маса от върба, която най-вероятно е просто от дърва за огрев. Изследователите са използвали овъгленото дърво, за да датират семената от тютюна на около 12300 години, съобщава Inverse. А повечето от костните фрагменти принадлежат на патици. Преди районът да е бил пустинният терен, който е днес, той е бил блато, изпълнено с водолюбиви птици и растения, според Science News.

Докато семената не показват как древните хора са използвали тютюн, изследователите подозират, че тютюневите листа, стъблата, както и други растения може да са били усуквани заедно и сдъвквани или смукани, а семената да са били изхвърляни или изплювани, пише Science News. Предците на народа пуебло в днешна Аризона са дъвчели тютюн още преди 1000 до 2000 години. Все още предстои обаче да се установи дали древните хора са пушили тютюна в археологическия обект Уишбоун. Находката обаче предполага, че тютюнът има дълбоки културни корени, които датират от хиляди години. Дюк и неговият екип планират да търсят в още археологически обекти като огнището в Уишбоун, за да определят допълнително времевата линия за употребата на тютюна и да хвърлят светлина върху културните сили зад отглеждането му.

„Хората от миналото са били най-добрите ботаници и са разпознали и усвоили опияняващите стойности на тютюна бързо при пристигането си в Америка“, казва Дюк пред Live Science. „Работим, за да получим информация от местното население за цялостното значение на находката. Това не само ще ни помогне да я разберем за общите научни причини, но и ще ни помогне да научим повече за нейната ценност за хората, чиито предци са лагерували в обекта и въобще в целия регион.“

 
 
Коментарите са изключени за Откриха първата цигара на човечеството

Повече информация Виж всички