Има доста луксозни неща, които можете да си купите за 300 000 долара. Но едно от тези скъпи удоволствия, което може да изненада някои хора, е една рядка екзотична риба, наречена малайзийски склеропагес. Този символ на висок статус може да достигне до 300 000 долара – въпреки че някои млади екземпляри се намират и за по-скромните 300 долара, а редките бели албиноси стигат около 70 000 долара.
Но защо е толкова високо ценена?
Тази риба е известна още като „риба дракон“ и има извито тяло, чифт мустаци на брадичката си (само възрастните) и големи блестящи люспи. В зряла възраст, един екземпляр може да достигне 0,6 до 0,9 метра. Смята се, че те носят късмет и просперитет, тъй като приличат на хартиените дракони в парада за китайска Нова година.
Има и много легенди за склеропагеси, които жертват живота си като изскачат от аквариума, за да предупредят собствениците за някаква опасност, която ги грози, а също и за лоши бизнес начинания.
Впечатляващото е, че тези риби невинаги са имали толкова висок статус и всъщност имат много по-скромно минало. Векове наред те са били излавяни от черноводните реки и блатата на Югоизточна Азия с цел вкусна храна.
Но това се променя през 1975 г.
Когато влажните зони в Югоизточна Азия започват да намаляват, рибата също започва да намалява с тях. Така в един момент те са забранени за международна търговия и все още не могат да бъдат законно внасяни в Съединените щати, тъй като са защитени от Закона за застрашените видове.
Емили Войгт, авторът на „Драконът зад стъклото“, казва обаче, че тази защита има обратен ефект.
„Този официален печат за рядкост абсолютно се отразява на търсенето“, казва Фойгт пред The Hustle. „И всъщност превръща рибата в луксозния продукт, който е в момента.“
Така сега животното „се радва“ на процъфтяващ черен пазар. Което довежда и до нарастване на насилието над и около него.
В Сингапур веднъж стават четири кражби на склеропагес за една седмица и по време на една от тях възрастна жена е ударена, докато обирджията задига рибата й в кофа. При друг инцидент собственик на аквариум е намушкан до смърт и почти обезглавен.
И още – през 2017 г. в окръг Лос Анджелис Шон Лий е спрян от специални агенти, които намират между краката му бяла торба, в която от своя страна има 8 по-малки торби със скъпоценни склеропагеси.
Тези риби са толкова ценени, че някои собственици дори плащат да им бъдат извършени пластични операции – 60 долара за корекция на брадичката и 90 долара за повдигане на очите. Има дори конкурси за красота на рибите, на които обикновено има въоръжена охрана, която да ги ескортира.
През 80-те години на миналия век ограниченията са разхлабени, което позволява търговията с отглеждани във ферми склеропагеси. Въпреки това търсенето все още е голямо и днес тези ферми са силно защитени; те са основно разположени в Югоизточна Азия, охраната често разполагат с специално обучени кучета, наблюдателни кули и удебелени стени за защита срещу крадци, а самите рибоци имат имплантирани микрочипове за проследяване.
Паякообразнa маймунa
Екзотичните животни варират (всички знаем как Майк Тайсън си купи бял тигър от затвора) и могат да се бъдат застрашавани по-най-различни начини.
Скоро се появи фрапантната новина как паякообразна маймуна, облечена в бронежилетка и други обезопасителни елементи, е била намерена мъртва след престрелка между полиция и наркокартел в Мексико.
Маймуната – за която властите смятат, че принадлежи на член на картела – е била убита по време на престрелка във вторник в Тексалтитлан, град на около 100 километра югозападно от Мексико Сити.
Остава неясно обаче как маймуната, която също носи и пелена, е убита. „Приматът, за който се предполага, че е убит на местопроизшествието, е собственост на престъпник, който също е бил убит на местопроизшествието“, се казва в изявление на властите. „Аутопсия на животното ще бъде извършена от ветеринарен лекар, специализиран в този вид“, добавят те.
Освен маймунката убити са още 11 члена на банда, които според съобщенията нападнаха местните сили за сигурност в общината на щата Мексико. След това последва престрелката.