Най-готините динозаври, за които не знаете

| от |

Въпреки „Джурасик свят“, който запозна света с някои по-малко известни праисторически същества, много от различните видове динозаври не получават вниманието, което заслужават.

Ето ние с вас сега ще поправим тази грешка.

Динозавърът пънкар

Знаете ли, че някои динозаври са имали гребени? Може и да, но на този прическата му е чак наобратно и палеонтолозите не знаят защо.

Динозаври най-често са известни с впечатляващия си арсенал от зъби, челюсти и нокти, с които са оборудвани и повечето месоядни животни. Но тревопасните не са били беззащитни, така че не ги подценявайте. Bajadasaurus pronuspinax е открит през 2019 г. и има свои собствени оръжия под формата на дълги почти метър и доста необичайни шипове на врата, които наподобяват бодлите на бодливо свинче.

B. pronuspinax принадлежи към свързаното с Diplodocidae семейство Dicraeosauridae на зауроподите – масивни зверове с дълги шии и опашки, които са бродили из днешна Аржентинска Патагония преди около 140 милиона години през долната креда, много преди емблематичните титанозаври, с които е известен този регион.

От петте вида на Dicraeosauridae само за един друг е известно, че има шийни бодли, но те са много по-малки и насочени. B. pronuspinax обаче изглежда има шипове, които сочат в грешната посока: напред над главата.

Палеонтолозите изказват хипотезата, че те са, за да предпазят уязвимата дълга шия на съществото, докато то се навежда и пасе. Шиповете са от кост, но се предполага, че са били покрити с кератин като рога на носорог, който е много по-здрав от костта и е по-малко вероятно да се счупи или откъсне при удар.

Разбира се, както всеки необичаен придатък на тези отдавна изчезнали животни, те може да са имали и други функции като терморегулация или дори сексуален подбор. Все още има какво да научим за тези по-малко известни зауроподи, но забавният външен вид на баджадазавъра (чудесно име) определено му помага да се открои от тълпата.

Едуард Ножиците на динозаврите

Може би го знаете от „Джурасик Свят: Господство“, въпреки че идеята, че може да надвие гиганотозавъра, си е чист произвол (някой в стаята на сценаристите явно му е фен).

Единственият вид в рода си, Therizinosaurus cheloniformis, е бил много голям тревопасен терапод, познат ни само от няколко зъба и силните си ръце, които завършват със страховити гигантски нокти. Именно тези гигантски нокти са дали на съществото името му (Therizinosaurus означава „гущерът с косата“), а на палеонтолозите – главоболие, защот не виждат в тях никакъв смисъл.

Теризинозавърът е живял през късния триас и кредата, преди около 220 до 66 милиона години. По приблизителни оценки е достигал над 7 метра височина, а може би и до 10 метра, колкото е височината на Рекс, но е имал доста неугледно тяло, което е описвано по различен начин като „гърнесто“ и „едрогърдо“, с дълъг врат, къси крака, пера и човка. Това не звучи привлекатено, докато не стигнете до ноктите: впечатляващи, дълги метър и половина, подобни на тези на Едуард Ножиците, които са най-големите от всички регистрирани досега.

Но какво е правил с тях? Е, палеонтолозите и тук не знаят; от дълго време е загадка защо динозавър, чиито други характеристики сочат, че е бил растителнояден, се е нуждаел от такива огромни нокти. Всеки случай те със сигурност не са пробождали гиганатозавъра през врата.

В едно изследване, проведено по-рано тази година, се стигна до заключението, че гигантските нокти не биха могли да са оръжие сртещу нападатели, защото просто са твърде крехки и ще се счупят. Вместо това се предполага, че са били предимно за показ: за да впечатлят женските или да ги размахват с цел сплашване.

Любопитно е, че се предполага, че те са ги използвали и за оформяне на тоалета си; теризинозаврите са имали пера, така че са могли да ползват ноктите един за друг като гребени.

Това същество показва, че не е задължително любимият ви динозавър да е най-страшният или най-големият; понякога той може да е чешитът в ъгъла, който не знае какво да прави с ръцете си…

Най-бодливият динозавър на всички времена

Kosmoceratops richardsoni има 15 – да, 15 – рога на масивния му череп, дълъг 2 метра. Имал е по един рог над всяко око, един на носа, по един, излизащ от всяка буза, и 10 странно навити шипа на хрущяла около главата си.

Космоцератопсът е открит през 2006 г., a е живял преди около 76 милиона години в късната креда в днешна южна Юта. Познат е само от две вкаменелости и е бил дълъг около 5 метра от муцуната до опашката, което означава, че главата му е била огромна в сравнение с тялото. Но кой го гледа в тялото при такава богато украсената глава. Всъщност откривателите му са били съвсем буквални при даването на името Kosmoceratops, което се превежда като „орнаментирано рогато лице“ на гръцки език, често използван за таксономията на динозаврите.

Но защо им е такава? Рогата не биха осигурили почти никаква допълнителна защита, която огромната му цератопсова грива да не може да осигури, така че палеонтолозите предполагат, че те са били за сексуален подбор, подобно на пауновата опашка или еленовите рога.

Любопитно е, че при цератопсите не се наблюдава полов диморфизъм, тоест женските са изглеждали като мъжките. Палеонтолозите отново изказват хипотезата за взаимен сексуален подбор или за това, че женските не са искали да бъдат нападани от хищници и затова са развили причудливите украшения на мъжките.

Всички можем да си вземем поука от космоцератопса: когато става въпрос за аксесоари, много е прекалено много.

 
 
Коментарите са изключени за Най-готините динозаври, за които не знаете

Повече информация Виж всички