В различните кьошета на Земята има много отровни видове. Някои пъплят, други пълзят, а трети летят в небето – но едно животно е най-отровното във водата. Запознайте се с каменната риба.
Това са род риби от клас Лъчеперки, които обитават главно Индийския и Тихия океан. Synanceia, включително рифовата каменна риба (Synanceia verrucosa) и естуарната (Synanceia horrida). Те са майстори на камуфлажа, като се сливат идеално с коралите или скалите на калното морско дъно в Индийския и Тихия океан. Според австралийския музей рифовите риби обикновено се хранят с други риби и ракообразни, като изчакват в засада и поразяват жертвата си изключително бързо.
Отровният аспект идва от шиповете на гръбната им перка. Те съдържат силно токсична отрова, която може да причини силна болка и дори смърт. В книгата за рекордите на Гинес пише, че речната каменна риба има най-голямата отровна жлеза от всички известни риби.
Шиповете са набраздени като подкожни игли и се използват единствено за защита. Всеки шип има две отровни жлези около него, а сериозността на отравянето до голяма степен зависи от броя на бодлите и на дълбочината, на която те проникват в жертвата.
Въпреки че се твърди, че болката е мъчителна и невероятно силна, някои предполагат, че третирането на раната с гореща вода е най-доброто средство за спиране на болката и забавяне ефекта на отровата, докато се чака медицинска помощ.
„Когато настъпите рибата по гърба, това притиска жлезата, тя се разкъсва и отровата тръгва нагоре по гръбначния стълб“, казва Брайън Фрай, доцент в Университета на Куинсланд. Резултатът е болезнено ужилване, което е описвано като „по-лошо от раждане“.
За щастие през 1959 г. е разработена противоотрова, която намалява вероятността от сериозен край.