Колко време е необходимо една найлонова торбичка да се разгради

| от |

Положителното въздействие върху околната среда може да изглежда трудно – докато не осъзнаете, че дори малките промени в поведението ни могат да донесат големи ползи. Едно от най-често срещаните предложения е да се премахне или намали употребата на найлонови торбички при пазаруване, защото те се разграждат бавно.

Но колко време всъщност отнема това разграждане?

Според Центъра за биологично разнообразие са необходими около 1000 години (10 века), за да се „разложи“ една найлонова торбичка. Но това е малко погрешна цифра. Тъй като повечето микроорганизми не могат да се хранят с пластмаса, тя се фоторазгражда от ултравиолетовата радиация. И дори когато торбичките се разпаднат, те оставят след себе си микропластмаси, които могат да продължат да оказват неблагоприятно въздействие върху околната среда.

Макар че 1000 години звучат малко страшничко, това, разбира се, е приблизителна оценка. Торбите съществуват едва от около 50-те години на миналия век, което означава, че цивилизацията никога не е виждала материала да се разгражда в реално време. Вместо това учените използват респирометрични тестове, при които материалите се поставят в аерирана почва, пълна с микроби, и след това се измерва CO2, който микробите са произвели, докато разграждат материала. Ако става въпрос за органично вещество, като например хранителни отпадъци, нивата на CO2 се повишават и това дава на учените приблизителна оценка на скоростта на разграждането му. Но найлоновите торбички не водят до никакво производство на CO2, което означава, че микробите не ги изяждат – торбичките просто си стоят там, непокътнати. Така, разбирате, че ако те не са изложени на ултравиолетово лъчение, защото са заровени на сметището, всъщност ще си откарат много по-дълго време.

Екологичната цена на това не се ограничава само до това, че ще цапат. Производството на торбички изисква изкопаеми горива – по една оценка 12 милиона барела петрол годишно. И след като една торбичка приключи полезния си живот в ръцете на потребителите, тя може да попадне в хранителната верига на дивата природа. Животни като птици и риби ядат найлона, който се натрупва по хранителната верига.

Макар че ограничаването на найлоновите торбички е добра идея, вземането на платнена торбичка може да не е навик, който спасява особено планетата, както си мислим. Платнените торбички все пак имат значителен въглероден отпечатък, който изисква хиляди употреби, за да се компенсира. По-добрата идея е да използвате повторно каквито и да е торбички, които вече имате вкъщи – платнени или найлонови.

 
 
Коментарите са изключени за Колко време е необходимо една найлонова торбичка да се разгради

Повече информация Виж всички