Какво се случи с мъж, който изпи 40 000 хапчета екстази за девет години

| от |

Проучванията за безопасността на различните наркотици традиционно поставят екстазито в долния край на скалата по вредност. В най-чистата си форма и в ниски дози, MDMA често се твърди, че е едно от най-малко опасните наркотици – поне в сравнение с други широко достъпни варианти за разтуха като алкохол и тютюн.

Въпреки това, както показва един особено необичаен казус, дългосрочната употреба на прекомерни количества екстази може да има трайни вредни и неприятни странични ефекти.

Екип от лекари в St George’s Medical School, Лондон, докладва за случая на „господин A“, 37-годишен мъж, който е употребявал екстази в огромни количества на възраст между 21 и 30 години.

През първите две години, той приема пет таблетки всеки уикенд. През следващите три години започва да използва средно по 3,5 таблетки на ден, след което преминава към средно 25 хапчета на ден през следващите четири години.

Екипът изчислява, че за тези девет години той е взел над 40 000 таблетки – 38 000 над регистрирания по-рано рекорд от 2000 хапчета.

Г-н А решава да спре да приема екстази – след три колапса на различни партита – при което започва да получава редица симптоми на абстиненция.

„В продължение на няколко месеца той се чувства все още под въздействието на екстази и претърпява няколко епизода на загуба на периферното зрение“, пише екипът в доклада. „В крайна сметка развива тежки пристъпи на паника, повтаряща се тревожност, депресия, мускулна скованост (особено на врата и челюстта), функционални халюцинации и параноични мисли.“

Освен че е приемал екстази, мъжът е има анамнеза за употреба на бензодиазепини, амфетамини, LSD, кокаин, хероин и канабис, въпреки че по време на приемането му в болницата Сейнт Джордж единственият наркотик, който е употребявал системно, е канабисът.

След намаляването на употребата на канабис, халюцинациите и параноята му изчезват, а пристъпите на паника намаляват. Въпреки това мъжът остава с много други симптоми.

„Оценката на ежедневните му функционални умения посочва основни поведенчески последици от загубата на паметта му (т.е. повтаряне на дейности няколко пъти). Въпреки че г-н А успява да разбере напълно дадените му инструкции, концентрацията и вниманието му са толкова нарушени, че не е в състояние да следва реда на поставените му задачи.“

Екипът смята, че пациента има глобално увреждане на функцията на паметта и са му направени сканирания с ЯМР, но те не разкриват структурни проблеми с мозъка му. Паметта на мъжа се подобрява след приемането му в отделението за мозъчни травми, където научава редица стратегии за компенсация на нарушенията.

Въпреки това, екипът вярва, че случаят допълва доказателствата, че уврежданията от продължителна употреба на екстази, не се оправят след спиране на наркотика за дълги периоди от време.

„Всички злоупотребяващи с екстази за по-дълго развиват (лека степен, в повечето случаи) серотонинов синдром, който се характеризира с повишена физическа активност, хипертермия и изпотяване, повишена мускулна скованост, рабдомиолиза, хиперрефлексия, тризъм, стискане на челюстта, миоклонус , тремор и нистагъм“, пише екипът в доклада.

Въпреки че това са симптоми на остра интоксикация, те биха могли да обяснят защо г-н А е останал с мускулна скованост – особено в челюстта – след толкова продължителна употреба на високи дози на лекарството.

Тунелната визия, която той докладва малко след като се оттегли от употребата на MDMA, беше уникална, доколкото екипът знае, и досега е необяснена.

 
 
Коментарите са изключени за Какво се случи с мъж, който изпи 40 000 хапчета екстази за девет години

Повече информация Виж всички