Какво може да предизвика чистият THC

| от |

Проучванията редовно установяват, че канабисът е най-малко рисковият наркотик за развлечение и все още не е причинил смърт от свръхдоза, поне доколкото знаем. След като уточнихме това, нека сега да поговорим за един случай, в който изследователи умишлено дават на субектите си високи дози тетрахидроканабинол (THC, активното вещество в канабиса), за да проучат ефектите му.

„Канабисът исторически е бил класифициран като халюциноген. Субективните му ефекти обаче обикновено не включват тези на класическите халюциногени“, обяснява екипът в своето проучване. Те също така отбелязват, че подобни на халюциногенни ефекти обикновено се случват при доброволци, на които е даден чист THC, а не са го приели от канабисовото растение, и се появяват най-вече при пациенти с анамнеза за психоза.

В това двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване, екипът разглежда ефектите от големи дози изпарен THC върху доброволци и го сравнява с ефектите от поглъщането на канабис, псилоцибин и други халюциногени при същите хора.

В частта от изследването, свързана с канабиса, доброволците пушат определено количество – което съдържа 0, 10 или 25 милиграма THC – в рамките на 10 минути. При един доброволец ефектите от тази част от експеримента са минимални и включват сърдечно-съдови аномалии, както и спад в когнитивните способности. Когато той участва в четвъртата фаза на експеримента – вдишване на изпарен канабис, който съдържа 25 милиграма THC – същите ефекти се проявяват много по-силно и прогресивно се влошават през първите 20 минути след вдишването.

„Той изпитва затруднения да отговаря на въпроси от персонала, не можеше да попълни въпросниците за самоотчитане, има затруднения да държи главата си изправена и изглежда, че периодично заспива или губи съзнание, въпреки усилията на изследователския екип да го поддържат буден и да продължи“, пише в изследването и продължава (вероятно ненужно) с това, че той „не е в състояние да поддържа балансирана, стабилна походка, когато се опита да ходи.“

Доброволецът на име H. C. в изследването има проблеми да остане в съзнание, въпреки че жизнените му показатели са в нормални граници. През следващите няколко часа е в състояние, което не е идеално за експериментаторите, като се има предвид, че не може да извършва никакви когнитивни тестове, а когато въобще е способен да говори, до голяма степен казва, че му се гади и изпитва болка и изтръпване в крайниците и врата. Когато вече става по-способен да общува – цели 3 часа след първоначалната доза – H. C. съобщава, че е изпитал редица странни халюциногенни ефекти.

„Той описа визуални изкривявания като потъване на предметите около него и на пода и появата на шарки, движещи се върху килима и столовете в стаята“, пише екипът. „Освен това той съобщава за преживяване „извън тялото“, характеризиращо се с усещането, че е отстранен от тялото си, съществува над него в пространството и усещането, че заобикалящата го среда се отдалечава от него, което също е придружено от усещане за парализа.“

След още няколко часа и малко храна тези чувства на гадене и дисоциация изчезват и човекът успява да попълни експерименталните въпросници и когнитивните тестове. Въпреки че съобщава за големи промени в подскалите за интензитет, сомастезия (сетивноto възприемане на телесни усещания като допир, болка, положение на крайниците,) и воля в скалата за оценка на халюциногени, преживяването му с THC се различава от тези с други халюциногенни медикаменти по отношение на когнитивните способности и афекта.

„Като се има предвид, че промените в афекта и когнитивните способности са основни характеристики на надрусването с класически халюциногени, е трудно да се припише докладваният случай като преживяване, подобно на това с истински класически халюциноген“, пише екипът, като отбелязва, че е „любопитно“, че Н. С. не е имал същите ефекти при пушене на канабис със същата доза THC. Екипът вярва, че това отчасти може да се дължи на други компоненти в канабиса, пушени или поглъщани едновременно с активното вещество.

„Това разграничение си струва да се отбележи, тъй като сочи към екзогенен CB1 рецепторен агонизъм като потенциален механизъм за предизвикване на халюцинации“, пише екипът, „а също и защото е постулирано, че фитоканабиноидите като канабидиол (CBD) или терпеноиди, които присъстват в растението канабис може да смекчи някои от вредните ефекти на THC.“

 
 
Коментарите са изключени за Какво може да предизвика чистият THC

Повече информация Виж всички