Как мексиканските татковци споделят болките при раждане с жената

| от |

Даването на живот е специален ритуал с определени изисквания. В България се почитат акушерките и бабите на Бабин ден, защото назад в историята именно те са асистирали по време на раждането. Различните страни имат различни обичаи, а в някои като Мексико, може да откриете и раждане, в което и двата партньора споделят болката. Звучи странно, имайки предвид добре познатата физиология, където родилните страдания и мъки остават само за жената.

Как тогава мексиканците успяват да споделят и разпределят страданието между двамата родителя? Отговорът е, че не успяват, това е жестоката истина. Хючоилите са наследници на древните ацтеки и използват един специален ритуал за облекчаване по време на раждане. Всеки път, когато жената изпита силни контракции, тя трябва да дръпне здраво тестисите на мъжа.

Звучи сложно и странно, но в това общество има достатъчно рисунки, които показват каква точно е процедурата. В общи линиии мъжът е качен на покрива на дома, с въже е завързан скротума му. Другият край е при родилката. По време на раждането жената има право да дърпа колкото пожелае и по този начин да показва, че изпитва болка. В момента, в който детето проплаче, мъжът има право да се освободи. Този вид мъчение, поне за мъжкото съсловие, предоставя възможност за възмездие и освен това е дълга и специална традиция, която продължава да се практикува в някои региони.

На Карибските острови може да се открият и други интересни традиции като постене 6 месеца. Стартът се дава от 5-я месец на бременността. В Нова Гвинея мъжете стават съпричастни с помощта на символична форма на менструация. За целта използват специални предмети, които се поставят в уретрата и според тях „източват лошата кръв“. Антрополозите смятат, че подобни ритуали се наблюдават предимно при матриархата. Това е ритуал за признаване на бащинската роля и отговорност. Според някои наследници на Фройд, този процес не е свързан с прословутия термин „penis envy“, защото завистта се пада на мъжа, който осъзнава, че не може да дава живот.

В модерната медицина може да се наблюдават подобни симптоми, където мъжът трупа килограми, гади му се, страда от безсъние и евентуално има резки промени в промяната на настроението. Изследванията показват, че подобни симптоми се наблюдават при 90% от мъжкото съсловие, но до огромна степен всичко това е в следствие на стреса. Учените са категорични също така, че жените, които получават по-добро отношение и грижа, по време на бременността, по-късно изпитват много по-малко симптоми на следродилна депресия. Наследниците на ацтеките не са споделили други ритуали при раждането, например как премахват пъпната връв след раждането, но ако това помага на техните родилки, така да бъде.

P.S.: Използваме картината на Мона Лиза, защото в нея е закодирана майчинската усмивка.

 
 
Коментарите са изключени за Как мексиканските татковци споделят болките при раждане с жената

Повече информация Виж всички