Как летният сезон беше почивен само за най-богатите в света – историята на курортите от самото начало

| от |

Лятната ваканция е нещо, което всеки един нормален човек ще очаква с нетърпение през цялата година. Изключваме почитателите на зимните спортове, защото те също не са малък процент. Лятото продължава да бъда предпочитан сезон за ваканция, но по-важният въпрос е: кога се превърна в такъв?

Нека започнем с факта, че лятната ваканция е откритие на богатите. И не си мислете, че това е много стара и древна праткика – точно обратното. Някъде през XIX век ще открием, че повечето фамилии започват да търсят подслон от жегата. Следователно с развитието на индустриализацията има и достатъчно средства, за да започне и икономическата разходка в различни величини.

Ето защо и хайлайфът използва влакове, за да търси хотели или хижи, които да предлагат подслон и малко повече спокойствие в града. Най-богатата класа ще започне да инвестира в свои собствени лагери и най-често новите обекти ще бъдат с огромни площи.

По това време работническата класа не може да си позволи да почива и да пътува, междувременно самите фермери са най-заети през летните месеци. Училищата освобождават децата през лятото, защото и самите учители имат нужда от почивка. По-забавното е, че образователната система е освободена, защото и млади и стари трябва да помагат на полето.

Има един интересен проблем в летните почивки. Макар и повечето жители на Ню Йорк да пътуват до Ню Джърси, за да са близо до плажовете и да се отдават на почивка. По-забавното е, че всеки един хотел се строи на прохладните точки, но с една голяма подробност – по това време хората не обичат да плажуват.

Това не е особено популярно забавление през XIX век, особено пък за жените, които винаги трябва да носят покрит бански костюм, скривайки абсолютно всичко. С подобно облекло е сигурно, че комфортът от прохладната вода става по-скоро опасен, особено след като често има теглене към дъното и огромни усилия. Следователно богатите плават, но не плуват. Другото голямо забавление е именно голфът и специално за него се строят нови и нови игрища.

През 1890 г. голфът вече се превръща в мания на запад, като дори достига и до САЩ. Има и още едно приятно лятно занимание, което не трябва да се игнорира – сексът. За разлика от свободата на словото днес, то в миналото е малко по-трудно да откриете повече информация. Има много доказателства за бурните отношения в този период и най-вече през лятото. Редно е да се проследят всички любовни романи на запада и всичко става ясно – точно в този период любовните романи започват да се развиват най-често през лятото.

Някои от въпросните почивни станции продължават да съществуват и да се пазят със същата визия. В хотели като Пайнхърст в Северна Каролина, и Балсамс в Ню Хемпшир продължават да стоят големите веранди, по-широки пътеки за разходка, отделни места за пушене и огромни трапезарии с колони и абажури. В същите винаги има и място за квартет, който да помага за настроението. Друга алтернатива на озвучаването е поставянето на роял. Персоналът е цяла армада от униформени сервитьори, които се сменят при носенето на всяко следващо ястие, а що се отнася до храната, пригответе се за хайфер, сьомга, омари, агнешко или телешко, следвано от различни плодови желета.

Що се отнася до алкохол, виното се доставя от най-добрите майстори във Франция. В много отношения, нито един хотел не успява да спечели нищо и най-често работи на загуба. Точно това скоро ще постави и края на културата завинаги. От тази култура остават едва няколко обекта, които да функционират. След като автомобилите започват да изместват влаковете като основен транспорт в края на XIX век, мнозина предпочитат да опознават страната и да ходят на къмпинг. След Първата световна война и икономиката се променя положително за средната класа, която може спокойно да почива през лятото и да наема хотелски стаи.

Не всички имат тази свобода в началото. Славните курорти продължават да държат високи цени и точно те ще останат затворени за много дълго време. Караваната като един специален атрибут не се е появила, но изненадващо има решение и за това. Покрай пътищата се строят малки бунгала с минималните екстри.

Появяват се в планината, близо до морската линия и дават един нов стил на лятна почивка. Предлаганата почивка започва от две седмици до месец за семейство. В резервацията винаги се допускат и деца от семейството, които не се таксуват. Забравете за концертна зала или за меню с няколко стъпки. Тези бунгала предлагат разходка сред природата, лагерен огън под звездите, докарани са библиотеки и рекламата е, че това е начин за почиващия човек да се върне обратно към природата и да се почувства свободен.

Дори и днес може да проверите как няколко поколения назад всичко е един дълъг спомен за безкрайно пътуване с кола, преминаване през полета и полу магистрали, докато се стигне до въпросната дестинация. Добрата новина е, че след минимум две седмици цялото пътешествие може да бъде забравено. В течение на времето, освен лагерен огън, повечето хотелиери ще поставят и различни площадки за игра.

Иновация през следващите години е дори и поставянето на лекарски кабинет, където най-често се третират дори ухапвания от комари, среща с отровни влечуги и други. Медицинският екип ще започне да говори и за слънчевите изгаряния, но тогава още никой не говори за риска от рак на кожата. Между двете войни ще се появят и аниматори, които ще измислят най-различни състезания със съседния лагер.

Лагерният огън ще се обогати с истории за духове, както и най-различни други съвети за поддържане на огън, за правене на храна на огън и много други. В последствие ще започнат да се правят и лагери за бойскаути, летни лагери за ученици и най-различни други по интереси като музика, творчество, литература и прочие. Това е началото на летните ваканции и с развитието на икономиката, развитието на инфраструктурата, пътешествията стават и още по-добри, както и условията.

В последствие идва и частният бизнес, който на финалът ще промени и условията на целия туристически бизнес, но вратите се отварят за всяка една класа, включително и най-бедните. Процесът е дълъг и търпи редица промени, но по-важното е, че лятото се превръща в почивен сезон за абсолютно всеки.  

 
 
Коментарите са изключени за Как летният сезон беше почивен само за най-богатите в света – историята на курортите от самото начало

Повече информация Виж всички