Как да се охлаждаме най-ефективно според науката

| от |

Хората във Великобритания прекарват по-голямата част от годината, оплаквайки се, че е твърде студено и влажно, но през останалото време изпитват също толкова „любов“ и към жегата.

Въпреки че мрънкането по времето е приятно, по-добре е да се вземат мерки и човек да се охлади.

Трябва да се внимава особено много в Обединеното кралство, когато температурите достигнат 24℃, тъй като това е моментът, в който топлинните заболявания и смъртните случаи започват да се увеличават.

Прекалената топлина влошава здравето и дори може да убие. Някои хора са по-уязвими към топлината: тези над 65 години, под 5 години, бременните жени, със заболявания (като сърдечни и психични такива) и хората, които работят навън, се нуждаят от допълнителна защита при горещо време. Можете да увеличите толерантността си към жегата, ако се аклиматизирате бавно с течение на времето.

Лично охлаждане

Изследванията показват, че поставянето на краката в студена вода е добър начин да се намали телесната температура и да се поддържа работата на органите в тялото оптимална. Също така това ще се помогне за намаляване на подуването на глезените и краката.

Хладкият душ или вана ще охладят тялото още по-бързо и на практика те са най-ефективният начин за охлаждане. Не трябва обаче да се изкушаваме да се накиснем в ледено студена вода, тъй като студеният шок може да бъде опасен. Има го и моментът, че е добре по принцип да се пести вода и затова най-дорбе да се съсредоточим върху охлаждането на краката и ръцете или врата и лицето.

Освежаващият бриз от вентилатор върху кожата може да е приятен, но всъщност не винаги ни охлажда. Вентилаторите могат да ни накарат да се почувстваме дори по-зле, особено в условия на суха топлина, ускорявайки дехидратацията и топлинните заболявания. Насоките на Световната здравна организация са, че използването на вентилатор при температури над 35°C няма да намали шанса от топлинно изтощение и топлинен удар.

Важно е да останем хидратирани и да възстановим минералите, които губим, когато се потим. Средно при много горещи условия (над 35 градуса) изпотяваме около 3-4 литра на час и до 10 литра на ден – колкото 40 чаши чай. За кратко време горещите напитки повишават телесна температура… което предизвиква изпотяване, което пък понижава телесната температура. Студените и ледени напитки също охлаждат. Смята се обаче, че топлите може да са малко по-ефективни от студените. Каквато и да е температурата, всеки случай трябва да се пият много течности.

Друг начин да се победят жегата е плуването. Но трябва да се има предвид студения шок – трябва бавно да се потапяме във водата, да знаем границите на способностите си за плуване и правилата за това къде е безопасно да се плува, защото много хора се давят в горещо време.

Atlanta thermal

Градски дизайн

Влажните, сънливи нощи по време на гореща вълна може да ни накарат да се чудим дали не е време да инсталираме климатик. Топлината може да бъде особено лоша в градовете, които представляват „градски топлинни острови“ (градски район, много по-топъл от околните селски пространства). Но има решение, което е по-щадящо към сметката за ток от климатика.

Зелените стени и покриви не само изглеждат красиви, но могат и да охлаждат сградите под тях с до 12℃, докато зелените стени могат да бъдат с до 32℃ по-хладни от конвенционалните стени и спестяват 59% от разходите за енергия, както в същото време осигуряват и звукоизолация.

Такива решения разцъфтяват в кварталите на Лондон, където са част от местната архитектурна политика от 2008 г. Те охлаждат сградите с плоски покриви през лятото и ги изолират през зимата, намаляват риска от наводнения, като попиват дъждовна вода, филтрират замърсения въздух и осигуряват убежища за редки и застрашени диви животни – които също могат да имат проблем с жегата.

Животните и топлина

И те душа носят. Ако оставим паничка с прясна вода в градинката пред блока или на балкона, някоя животинка може да ни бъде много благодарна. Птиците и таралежите ще оценят и храната, която им предлагате по всяко време на годината, но през лятото конкретно земята може да се втвърди, което затруднява намирането на храна. Растенията също страдат от топлината. На тях можем да им помогнем, като научим кога е най-добре да ги поливаме.

И, разбира се, домашните любимци. Най-добре е да ги разхождаме сутрин или вечер, когато настилката и земната повърхност са по-хладни.

Изменението на климата води до увеличаване на горещините. Едно проучване показва, че човек, роден през 1960 г., има вероятност да преживее средно около четири горещи вълни, докато някой, роден през 2020 г., има вероятност да преживее около 30 горещи вълни с 1,5°C затопляне. Имаме 50% шанс да достигнем тези числа през следващите 10 години.

 
 
Коментарите са изключени за Как да се охлаждаме най-ефективно според науката

Повече информация Виж всички