Температурите по света се покачват. И в Долината на смъртта в Калифорния, и в района на Синдзян в Китай температурите стигат над 50°C. В Средиземноморието също се разразява гореща вълна, която доведе до над 40°C в някои части на Италия, Испания, Франция и Гърция.
В бъдеще въздействието на горещините ще се разпростре и извън традиционно топлите региони. Всъщност едно ново изследване показва, че ако глобалното покачване на температурата се увеличи от 1,5°C на 2°C, страните на север като Великобритания, Норвегия, Финландия и Швейцария ще поемат най-голямо увеличение на неудобно горещи дни.
По време на подобни жеги хората търсят начини да охладят домовете си и климатиците често са стандартно решение, тъй като осигуряват бързо и ефективно облекчение от горещините.
Но климатиците консумират много енергия. В много от тях се използват и охладителни агенти, наречени флуорирани газове, които при изтичане имат висок потенциал за глобално затопляне.
Неограниченото им ползване в бъдеще ще доведе до увеличаване на вредните емисии и съответно засилване на глобално затопляне. Затова е важно да знаете и някои други механизми за запазване хладината в дома си в условията на повишаващи се температури
Блокирайте слънцето
Сградите могат да бъдат защитени от топлината, като се създаде бариера между тях и слънчевите лъчи. Съществуват различни начини за постигане на тази цел, които варират от отразяващи и вентилирани покриви до външни прозоречни щори и пердета. Изследване, проведено в Испания, установи, че използването на външни щори може да намали нуждите от охлаждане (топлинната енергия, необходима за поддържане на комфорта на хората) с до 14%.
Дори нещо толкова просто като боядисването на покрива в светъл цвят може да намали температурата. Изследване, проведено в много горещи градове в Пакистан, установи, че чрез отразяване на слънчевата енергия този подход може да намали нуждите от охлаждане с повече от 7 %.
Друга ефективна техника е да се използва сянката, която осигуряват короните на дърветата. Изследвания в Мелбърн, Австралия, показват, че дърветата, които хвърлят сянка върху сгради, могат да понижат температурата на повърхността на стените с до 9°C.
Естествена вентилация
Един от ефективните начини за охлаждане на сграда с лоша вентилация е отварянето на прозорците при понижаване на външната температура. Това позволява на топлия въздух да излезе и да влезе по-хладен.
Но в дизайна на сградата могат да се включат и допълнителни елементи, като например вентилационни комини и вентилационни отвори на покрива, които допълнително подпомагат въздушния поток. Тези функции често се срещат в горещ и сух климат, особено в Близкия изток: в миналото сградите в този регион са използвали високи, подобни на комини конструкции, наречени ветроуловители, които са улавяли хладни ветрове и са ги пренасочвали към домовете. Вентилирането на сградата с хладен въздух през нощта може да я запази хладна за по-дълго време и през деня.
Сградите могат да се вентилират и „кръстосано“, при което свежият вятър влиза през един отвор и излиза през друг от противоположната страна. Ако е необходимо, това може да се насърчи чрез вграждане на вътрешни дворове – идея, която се използва от векове в топлите климатични зони за поддържане на прохладата.
Според едно проучване вътрешните дворове могат да намалят общото време, през което климатикът трябва да работи, с 26%.
Охлаждане отвъд контрола на температурата
Нашето възприятие за прохлада не се определя единствено от температурата. Фактори като влажност и скорост на въздуха също играят роля за това колко комфортно се чувстваме.
Точно тук са полезни вентилаторите, независимо дали са на тавана или на стойка. Чрез комбинирането на вентилатори и климатик е възможно да се повиши термостата от 24°C на 27°C и пак да се чувстваме прохладно. Тази проста тактика може да намали потреблението на енергия за охлаждане в домакинството с повече от 20%.
Централизираните климатични системи също така често ни охлаждат повече, отколкото е необходимо, или дори разхищават енергия, като охлаждат празни помещения. Но ние можем да се справим с това, като комбинираме по-високи температури на термостата с персонални устройства за охлаждане, като например вентилатори на бюрото, охлаждащи седалки или преносими термоелектрически охладители. Тези устройства позволяват на хората да имат по-голям контрол върху непосредствените си нужди, без да се налага да охлаждат цялото помещение.
Когато климатикът все пак остава необходим, по-добре е да избираме устройства от висок клас на ефективност, които използват хладилни агенти с нисък принос към глобалното затопляне.