Как да ни е топло вкъщи без да включваме отоплението

| от |

Ако работите от вкъщи през цялата или част от седмицата, на-вероятно усещатета как у вас става все по-хладно с настъпването на зимата. Но тъй като отоплението е скъпо в момента (както почти винаги е било), да го използвате през целия ден, може би не е най-оптималният вариант.

Но какво друго бихме могли да направим, за да ни е топло?

От гледна точка на еволюцията, ние сме тропически животни: когато сме голи и в покой, се чувстваме най-удобно – на въздух около 28°C, със средна температура на повърхността на кожата от 33°C. Но за да оцелеем и да функционираме нормално, трябва и да поддържаме телесната си температура близо до 37°C. Този процес (терморегулация) изисква тялото ни да „усети“ температурата си – имаме сензори за целта точно под повърхността на кожата, както и в по-дълбоките тъкани като мозъка – след което да регулира по належащия начин топлината.

В студена стая рецепторите ни за студ на кожата са първите, които се стимулират и карат кръвоносните съдове около тях да се свият, което пренасочва топлата кръв под изолиращия мастен слой, който имаме точно под кожата. Тъй като ръцете и краката изискват приток на кръв, за да ги поддържат топли и функционални и имат малко мастно покритие, те бързо се охлаждат – затова първите части от нас, които усещат студ, са крайниците, и по-конкретно пръстите.

Ако охлаждането продължи, повърхностните нерви, мускулите и ставите (особено на ръцете) могат да се увредят, което означава, че сръчността, скоростта на движение и чувствителността при допир ще намалеят значително. Това може да направи задачи като писане и боравене конкретно с телефон и компютър по-трудни, по-бавни и с повече грешки. Ефективността на работата може да бъде допълнително нарушена и от разсейването от усещането за студ.

Goose bumps

Решенията

Първата ни задача е да поддържаме крайниците си топли, като поддържаме притока на кръв към тях – а най-добрият начин да направим това е като поддържаме (или повишаваме) основната си телесна температура.

Затова няма нужда да отопляваме цяла къща или дори цялата стая. Много по-добре е да стоплим директно тялото си – като на първо време започнем с това да носим подходящо облекло.

Дрехи като вълнени пуловери и клинове улавят милиони малки джобове въздух, които ни осигуряват изолация. Термичните дрехи са чудесно нещо, но няколко слоя обикновено облекло могат да свършат същата работа. Ако седим дълго време, може да ни помогне одеяло или някаква завивка върху краката и кръста. Можете да добавим и една бутилка с гореща вода под завивката или да използвайте направо електрическо одеяло. Не трябва да забравяме, че затоплянето на човек е много по-евтино, отколкото на цялата къща.

Тъй като температурата на ръцете и краката ни е доминиращ фактор в усещането за топлинен дискомфорт, фокусирането върху тези области е ключово. Добре е да помислим за изолиращи чорапи, чехли и домашни ръкавици без пръсти. Поставянето на ръцете под мишниците или между краката, когато не пишем, също може да помогне. Ако искаме малко лукс, отопляемите ръкавици и чехли също могат да бъдат комфортна опция.

Планинарите имат една приказка: „ако искате да са ви топли ръцете, носете шапка“. Кръвоносните съдове на скалпа не се свиват толкова много, когато е студено, което означава, че значително количеството топлина може да се загуби през главата. Така че си струва да използваме шапка, нищо че изглежда странно да седим с нея вътре – нали целта е да пестим пари и да ни е хубаво. Също така топлина може да се загуби като се издигне отдолу изпод дрехите и излезе през врата. Така че носенето на шал или поло също помага.

Може също да опитаме някакви физически тренировки. Около 3/4 от енергията, използвана за упражнения, излиза като топлина, така че дори няколко курса по стълбите може да генерират 100-тина вата топлина и да започне да повишава телесната ни температура само след няколко минути. Кратка сесия упражнения от време на време може да допринесе щедро за нашия топлинен комфорт, а и ще е полезна за общото ни здраве.

Burel Fábrica Camello Seia

Други съвети

  • Поддържането на хидратацията ни също е важно за осигуряване на притока на кръв към крайниците. Не е нужно да пием много вода, но задължително не трябва да оставаме жадни. Топлите напитки определено са полезни и ще ни накарат да се „чувстваме по-топло“, но всъщност не влияят много или пък за дълго на вътрешната ни температура.
  • Трябва да приемаме достатъчно калории, които да гориме, за да генерираме топлина. Повечето от нас обаче ядат малко повечко от достатъчно и обикновено не е необходимо да си сипваме „допълнително“, освен ако не сме болни или недохранени по някакви други причини.
  • Нашите рецептори за студ са много чувствителни към промените в температурата, така че течението може да ни накара да чувстваме по-голям студ от реалния – което също ще ни накара да губим енергия и пари. Затова трябва да уплътним вратите достатъчно, да се уверим, че загубата на топлина около и през прозорците е сведена до минимум, и, че таванът е добре изолиран, ако това е възможно. Също така, тъй като студените крака причиняват сериозен топлинен дискомфорт, предпазването от течение ще ни помогне да се чувстваме по-добре.
  • Стресът може също да намали притока на кръв към кожата, което ще ни накара да се чувстваме по-студено, така че е добре да опитаме да го избягваме, когато работим у дома (ако е възможно). Или да убием два заека с един куршум и когато се почувстваме стресирани, да се отдръпнем от бюрото си и да правим упражнения няколко минути. Можете дори да си сложим шапката, шала и палтото и да отидем на бърза разходка, което ще проясни главата ни и ще ни стопли.
  • Можете да проверите температурата на пръстите си, като докоснете устните си – ако се чувстват топли, значи получават достатъчно кръв, ако се чувстват студени, трябва да направим нещо, за да ги затоплим.
  • Ако в крайна сметка ще използваме отоплението си, нека, ако е възможно, да отопляваме само стаята, в която ще се намираме, а не цялата къща. Намаляването на термостата само с 1°C от 20 до 19°C може да ни спести 10% годишно от разходи за енергия, а има и допълнителни спестявания, като намалим температурата до минималното препоръчително ниво от 18°C.
 
 
Коментарите са изключени за Как да ни е топло вкъщи без да включваме отоплението

Повече информация Виж всички