Някои животински видове е трудно да се различат – особено от удобството на дивана ни, откъдето е най-вероятно да ги видим.
Затова събрахме няколко (почти) безотказни методи за различаване на седем двойки често бъркани същества.
Молци и пеперуди
Chrysiridia rhipheus
Повечето хора мислят, че пеперудите са всички шарени пърхащи буболечки из градината, докато сивите молци се появяват само през нощта, за да се блъскат глупаво в някопя лампа. Но не е точно така.
Молците и пеперудите принадлежат към разреда Lepidoptera – и това е огромна, впечатляващо разнообразна група с множество видове – които невинаги отговарят на очакванията ни. Някои молци летят през деня и също кацат по цветята и пият нектар. Те могат да бъдат и впечатляващо пъстри, като този на снимката. Има също много скучно оцветени пеперуди, като почти изцяло сивата Strymon avalona.
Как можете да ги различите? Един от най-добрите методи е антените – с някои изключения пеперудите имат удебелена част в края им. От друга страна, антените на молците обикновено са тънки и постепенно се стесняват.
Делфини и морски свине
Grampus griseus
Делфините и морските свине са много различни. Първо, делфините са много повече на брой от морските свине. Семейството на океанските делфини Delphinidae съдържа приблизително 37 вида, включително бутилконоси делфини и косатки. Но в семейството на морските свине Phocoenidae има само около 7 вида, а скоро може да останат само 6, защото един от видовете е почти изчезнал.
Като цяло двата вида имат различна форма на тялото. Свинете имат закръглени лица, едри тела и триъгълни гръбни перки. От друга страна, много делфини имат заострени лица, тънки тела и извити гръбни перки. Но има и изключения – големите сиви делфини (като на снимката) например има тъпи глави.
Друг отличителен белег (който е и малко труден за забелязване) е формата на зъбите. Зъбите на морските свине са като лопатка, а на делфините – като конус.
Овце и кози
Някои хора бъркат овцете и козите… За тях нека да кажем, че един лесен начин да ги различите е по опашката: на козите тя обикновено е нагоре, а при овцете виси надолу.
Гущери и саламандри
Гущерите и саламандрите много си приличат, факт е. Те имат дълги тела и опашки и обикновено пълзят на четири крака. Но гущерите и саламандрите са само далечни роднини; всъщност гущерите са по-близки братовчеди на хората, отколкото на саламандрите.
Гущерите са влечуги като змиите и костенурките. От друга страна, саламандрите са земноводни, като жабите. Вгледайте се внимателно и ще видите основните разлики без проблем: гущерите имат нокти на краката си, а саламандрите – не (въпреки че има едно-две изключения). При саламандрите също така липсват люспи; кожата им често е гладка, влажна и слузеста. При много видове липсват вътрешни бели дробове, така че кожата им функционира като бял дроб.
Таралежи и дикобрази (още гривести бодливи свинчета)
Гривесто бодливо свинче
Нека започнем с основните неща: таралежите и дикобразите са бодливи. Тези бодли са изградени от специални втвърдени косми с куха сърцевина. Но с това се изчерпва кажи-речи всичко, което тези животни имат общо помежду си. Те не са близки роднини и са развиват бодлите си поотделно. И ето какво е най-странното: има две групи свинчета – от Новия и от Стария свят – и всяка от тях развива бодли самостоятелно; те просто са полезна еволюционна черта.
Най-близките роднини на таралежите са бозайници, наречени гимнури, които приличат малко на плъхове (дори са наричани още големи плъхови гимнури). Свинчетата от своя страна принадлежат към разред Rodentia – те са гризачи; и с приличащите на длета зъби се хранят с растителност. Таралежитепък са всеядни, като ядат жаби, насекоми, плодове и др.
Видовете таралежи обитават части от Европа, Африка и Азия, но не се срещат в Северна и Южна Америка – така че ако видите бодливо животно в Новия свят, това е дикобраз.
Крокодилите и алигаторите
Crocodylus palustris
Алигаторите и крокодилите имат сходен външен вид, така че не е изненадващо, че са свързани: те принадлежат към разред Crocodilia. Една от основните разлики е тяхната поносимост към сол. Крокодилите имат специални жлези, които им помагат да отделят излишната сол, така че се чувстват добре в соленоводни местообитания като крайбрежни блата. При алигаторите тези солни жлези не са толкова добре развити, така че те по-често се срещат в сладка вода.
Друга разлика е формата на главите им. Крокодилите имат по-дълги V-образни челюсти, а муцуните на алигаторите са закръглени и U-образни. Но има и изключения; например блатният крокодил (на снимката горе) от Индия и околните региони има заоблена муцуна като на алигатор. Има няколко представители на разред Crocodilia, които пък имат изключително тесни муцуни – странно изглеждащият гавиал, както и гавиаловия крокодил (известен още като лъжлив гариал).
Зъбите също са отличителен белег. При крокодилите четвъртият зъб на долната челюст стърчи навън и се припокрива с горната челюст.
Леопарди и ягуари
Panthera onca (или ягуар)
И двете са големи котки, и двете са с петна. Но ако видите ягуар или леопард в дивата природа, е лесно да разберете кой кой е – защото живеят на различни континенти. Леопардите обитават части от Африка и Азия, а ягуарите се срещат в Южна и Централна Америка, както и понякога в югозападната част на Съединените щати.
Ето и няколко други начина за различаването им: и двете котки имат струпвания на тъмни петна по козината си, но ягуарите имат по-малки петна във всяко струпване. Леопардите също така са по-малки и по-стройни от ягуарите, а опашките им са по-дълги.