Ако откриете нов вид, можете ли да го кръстите както си искате

| от |

Всяка година се откриват изненадващ брой нови видове растения, животни и дори вкаменелости. Някои от тях, като например геконите от Мадагаскар, се крият точно под очите ни, докато други произлизат от вече открити видове благодарение на напредъка в генетичните технологии и ДНК секвенирането. Ако обаче сте част от екип, който открива нов вид, можете ли да го наречете както си искате? Сега ще отговорим на този въпрос.

Как се дават имена на животни?

Carolus Linnaeus (cleaned up version)

Традиционно всяко животно се описва по системата на Линей – род, следван от вид, като обикновено имената се вземат от латински или гръцки – например Panthera leo, Homo sapiens и т.н. В по-ново време имената на новите видове станаха малко по-модерни, като вдъхновението се черпи от поп културата и знаменитостите или се дава в чест на учен, който е ярък представител на тази област.

За новооткритите животни и динозаври имената им трябва да следват правилата от Международния кодекс на зоологическата номенклатура (ICZN). Тази организация отговаря за изготвянето на правилата, разрешаването на всякакви проблеми, свързани с номенклатурата, и разпространяването на информация за правилното използване на научните имена на животните.

„Никой автор не бива да предлага име, което според неговото знание или разумно убеждение би могло да предизвика обида на каквото и да е основание.“ – се казва в кодекса. Той още гласи, че нов животински вид трябва да има двуименно научно име, а подвидът – триименно научно име. Например анголският жираф се нарича Giraffa giraffa angolensis, тъй като е подвид на жирафа, който се среща в Намбия и в Замбия, Ботсвана и Зимбабве.

Може да се твърди, че да наречете вид на себе си е малко егоизъм – но пък можете да възприемете подхода на Карл Линей и да наречете вид на някого, когото не харесвате, тъй като самият Линей е кръщава открит от него плевел на името на свой критик.

Джудит Уинстън, почетен куратор в Природонаучния музей на Вирджиния, която е член на борда на ICZN, предлага най-добрият начин за именуване на нови видове да бъде опростяването. „Това, което наистина помага, е когато петгодишно дете може да го произнесе […] имената са сила“, казва Уинстън пред Slate през 2016 г.

Как се кръщават растенията, водораслите и гъбите?

За тези организми е въведена съвсем друга система за наименуване. Международният кодекс за номенклатура на водораслите, гъбите и растенията е документ от 203 страници, подобен на ICZN, тъй като в него са изброени правилата за създаване на нови имена; той се регулира от Международната асоциация по растителна таксономия (IAPT). Според уебсайта пълният кодекс се актуализира на всеки 6 години. За щастие, има и удобно ръководство за тези, които се нуждаят от помощ в това начинание.

„Специфичният или неспецифичният епитет може да бъде извлечен от какъвто и да е източник и представлява или прилагателно, съгласувано по род с родовото име, или съществително в родителен падеж, или съществително в именен падеж, или дума, третирана като такава, или две или повече обединени или дефисирани думи.“ пише IAPT на своя уебсайт.

Кой има право да дава имена на видове?

Обикновено човекът, който открива новия вид, получава и правото да избере името. Понякога организациите продават на търг правата за даване на име, за да събират пари за различни каузи, като например за опазване на околната среда или за финансиране на нови изследвания.

„Първият човек, който опише нов динозавър или какъвто и да е животински, растителен, гъбен вид, получава правото да го нарече както си иска“, казва Марк Норел, палеонтолог, който изучава вкаменелости в Американския природонаучен музей, пред Popular Science през 2018 г.

Имената донякъде са се отдалечили от латинския и гръцкия произход и сега е по-вероятно да се основават на района или региона, където е открито животното – много вкаменелости на динозаври са открити в Китай, което води до забавни китайски преводи: например новооткритият Hualianceratops wucaiwanensis, където „hualian“ означава „орнаментирано лице“, „ceratops“ означава „рогато лице“ (на гръцки), а „wucaiwan“ означава петцветен залив,

Накратко, стига името, което сте избрали, да отговаря на изискванията на съответната организация и вие да сте първият човек, който открива конкретния вид, можете да го наречете, както искате.

 
 
Коментарите са изключени за Ако откриете нов вид, можете ли да го кръстите както си искате

Повече информация Виж всички