Когато консерваторите в Националните галерии на Шотландия правят рутинна рентгенова снимка на картина на Винсент ван Гог, озаглавена „Глава на селянка“, те не очакват да открият нещо особено. За тяхна радост и изненада обаче виждат забравен автопортрет на художника от другата страна.
„Открихме неизвестна творба на Винсент ван Гог, един от най-важните и популярни художници в света“, обяви професор Франсис Фаул, старши куратор на френското изкуство в Националните галерии на Шотландия, според Al-Jazeera. Тя още нарича момента на откритието „невероятно рядък“ и добавя: „Какъв невероятен подарък за Шотландия и такъв, който завинаги ще бъде под грижите на Националните галерии.“
Консерваторите са направили откритието, докато са изследвали „Глава на селянка“ като част от процес на каталогизиране на творби и за да се подготвят за предстояща изложба на френския импресионизъм, според The Guardian. Картината е дарена на музея през 1960 г. от единбургски адвокат.
Но докато Лесли Стивънсън, старши консерватор на картини в Националните галерии на Шотландия, изследва рентгеновия скенер, тя открива, че неочаквано се взира в очите на самия Винсент ван Гог.
„Беше страшно вълнуващо“, казва тя пред Guardian. „Ето! След като минем картината през рентгена, не виждаме вече много от селянката, но това, което се появява пред нас, е оловното бяло, много по-тежкият пигмент, който е използвал художника за лицето си.“
„Примамливото откритие“ показва „брадат човек с шапка с периферия и кърпа, хлабаво вързана на врата“, се обяснява в прессъобщение от Националните галерии на Шотландия. „Той фиксира зрителя с напрегнат поглед, дясната страна на лицето му е в сянка и лявото му ухо се вижда ясно.“
Ван Гог, разбира се, отрязва лявото си ухо през 1888 г. след спор с колега художник Пол Гоген.
Според прессъобщението на Националните галерии, Ван Гог често използва повторно платна, за да пести пари. Но не рисува върху по-ранните си творби, а по-скоро от двете страни на платното. Консерваторите подозират, че това се е случило и в тази ситуация.
Но 15 години след смъртта на Ван Гог през 1890 г. – преди творчеството му да бъде оценено и той да стане известен като един от величията на изкуството – автопортретът на гърба на картината „Глава на селянка“ явно е бил покрит с картон, защото не е изглеждал особено завършен.
„Вероятно около 1905 г., когато „Селянката“ е била дадена назаем за изложба в музея Щеделийк в Амстердам, е било взето решение платното да бъде залепено върху картон преди рамкиране“, се обяснява в прессъобщението. „По онова време тази страна на платното очевидно се е смятала за „по-завършена“ от автопортрета на Ван Гог.“
Оттогава автопортретът е скрит под лепило и картон.
„Това е значително откритие, защото добавя към това, което вече знаем за живота на Ван Гог“, обяснява Стивънсън, според Al-Jazeera. „Има много за какво да мислим по отношение на следващите стъпки, но за нас това е още един малък елемент, който да ни приближи малко повече до един невероятен артист.“
„Следващите стъпки, изглежда, ще бъдат да се опитаме да разкрием изцяло автопортрета. Засега е скрит под картон и лепило, което ще направи разкриването му трудна процедура, без да се повреди някоя от двете картини.“
„Сякаш стъпваш в неизвестното“, казва Стивънсън пред Guardian. „Предизвикателство ще бъде премахването на лепилото от слоевете маслена боя, като се използва разликата в разтворимостта на лепилото на животинска основа и боята на маслена основа.“
Дотогава квесторите са измислили гениално решение: Неизвестният досега автопортрет на Ван Гог ще бъде изложен в Кралската шотландска академия в Единбург от 30 юли до 13 ноември. Там посетителите ще могат да видят картината през специално изработена лайтбокс.