Неизвестните истории зад най-известните картини

| от Вучето |

Когато си сложим добрите стари удобни маратонки “за обикаляне по туристически обекти” и щурмуваме Пратера, Лувъра и Ермитажа, едва ли се замисляме, правейки си селфи пред някой световен шедьовър, че това не са само благо усмихващи се жени, прегърнали бебета и хермелини, нито пък скучни натюрморти с мъртви птици и полуизгнили дюли.

С всяка мазка на четката художникът не просто създава непреходна красота, той разказва една история. Ето невероятните истории на шест от най-известните картини в света.

scream-1893-16_2514

Кървавият “Вик” на Мунк

Това е може би най-разпознаваемото произведение на изкуството от епохата на експресионизма, а лицето от платното се е превърнало в иконичен символен образ за екзистенциалния страх на модерния човек. Показателен за световната популярност на картината е фактът, че на два пъти е била обект на кражба – през 1994 г. и през 2004 г. За щастие и двата неуспешни. Понастоящем “Викът” може да се види в музея на Едвард Мунк в Осло.
Историята за раждането на идеята за картината е също толкова покъртителна, колкото и разтегленото в ужасна гримаса безполово лице на фона на плувналото в апокалиптични огнени цветове небе. Ето какво пише художникът в дневника си на датата 22 януари 1892 г. “Една вечер излязох да се разходя. Изведнъж се почувствах уморен и ми стана зле. Спрях и се загледах към фиорда, простиращ се пред мен – слънцето залязваше, а облаците бяха обагрени в червено. Усетих как един вик прерязва пейзажа. Дори ми се стори, че го чух. Викът. Нарисувах картината в цветовете на кръвта. А цветовете крещяха.”

През 2012 г. една от четирите версии на платното, нарисувана с пастел, е продадена от аукционата къща “Сотбис” на финансиста Леон Бланк за зашеметяващите 119 922 600 долара, което я прави най-скъпоструващата картина в историята на изобразителното изкуство.

Grant_Wood_-_American_Gothic_-_Google_Art_Project

Няма нищо готическо в “Американската готика”

Нарисувана през 1933 г., картината с маслени бои на Грант Ууд е едно от най-известните произведения на американското изкуство и с времето се е превърнала в любим пародиен обект на поп културата. На картината са изобразени суховат, възрастен мъж с очила с телени рамки и вила в ръка и застанала до него по-млада жена на фона на типична къща за Южна Айова от онова време. Именно нео-готическият стил на постройката инспирира Ууд да кръсти произведението си по този начин. Обаче много критици и лаици твърдят, че смразяващото и крайно мистично готическо излъчване на картината идва от израженията на лицата на мъжа и жената. Кои са тези хора и каква тъмна тайна се крие зад привидно отпуснатите им, безизразни лица? Всъщност моделите са зъболекарят на Ууд и сестрата на художника. Последният ги моли да му позират като фермер и неговата дъщеря и те казват “Ами добре.” Толкова за стряскащата готика…

Portrait_of_Dr._Gachet

Доктор Гаше надминавал по лудост Ван Гог

Историята зад “Портрет на доктор Гаше” (нарисувана два месеца преди смъртта на художника през 1890 г.) започва с един загрижен брат, Тео, който се опитва да намери сносен дом за Винсент след изписването му от психиатричния санаториум в Сен Реми, където престоява цяла година. Така Тео разбира за д-р Гаше, известен с това, че работи предимно с творци. Отначало Винсент не е във възторг от доктора и пише на брат си: “Мисля, че изобщо не трябва да разчитаме на този Гаше. Човекът е по-ненормален и от мен, а когато един слепец води друг слепец, в крайна сметка и двамата се озовават в канавката, нали така?” С времето обаче художникът се привързва към доктора и само два дни след като изпраща първото писмо, пише второ на Тео, в което казва, че е намерил истински приятел в лицето на д-р Гаше. “Направо като братя сме – толкова си приличаме и по външност, и по ум.” След такива признания в любов е просто неизбежно лицето на доктора да не бъде увековечено на платно. Днес единият вариант на картината се съхранява в парижкия музей Орсе, а другият е продаден от “Кристис” през 1990 г. за 82, 5 милиона долара.

1024px-Van_Gogh_-_Starry_Night_-_Google_Art_Project

“Звездна нощ” е рисувана през деня

Друга една от най-прочутите и най-скъпоструващи днес картини не само от колекцията на Ван Гог, но и в световен мащаб също има любопитна и донякъде тъжна история. Ван Гог рисува сюрреалистичното звездно небе над Рона през 1889 г. Това е и първият му опит да изобрази нощно небе. Парадоксът в случая е, че го прави по памет, защото е виждал пейзажа единствено на дневна светлина. При това през тясното прозорче на стаята си в лудницата в Сен Реми де Прованс, където е въдворен по собствено желание през май 1889 г. В едно от стотиците си писма до обичния си брат Тео той описва великолепната гледка, огрявана от Зорницата, която се разкрива от болничния прозорец. Понеже му забраняват да рисува в стаята си, той слиза в ателието на приземния етаж и рисува пейзажа по памет. Използва въображението си, за да нарисува и селището в далечината, макар че реално такова няма. Холандецът рисува въображаемия пейзаж в 21 различни варианта, един от които е “Звездна нощ”. Въпреки че понастоящем картината е оценена на 100 милиона долара, самият Ван Гог никак не бил удовлетворен от работата си.

mona lisa

“Мона Лиза” е поръчана като подарък за раждането на бебе

То не са конспиративни теории, художествени и документални филми, психо трилъри и какво ли още не. И всички те твърдят, че са разгадали тайната зад енигматичната усмивка, изобразена на най-прочутата картина в света. Жената от платното на Леонардо е Лиза Герардини, която едва 15-годишна е омъжена насила за Франческо дел Джокондо, заможен флорентински търговец на коприна. Историците твърдят, че Франческо допълнително въртял търговия с робини от Северна Африка – факт, с който младата съпруга така и не успявала да се примири. Оттам и тъжната усмивка на лицето й, която хората са свикнали да описват като загадъчна. По време на третия си престой във Флоренция между 1503 г. и 1514 г. Леонардо да Винчи обитава къща само на няколко метра от Piazza della Signora, който по онова време е собственост на един от клоновете на семейството Герардини. Семейството поръчва портрета на Лиза по повод раждането на втория й син, Андреа. Иконичният портрет е притежание на френското правителство и е изложен зад бронебойно стъкло в Лувъра. Стойността му е оценена на 800 милиона долара.

Fabritius-vink

“Щиглецът” оцелява в чудовищна експлозия

Това е една простичка картина с миниатюрни размери, изобразяваща невзрачна птичка, прикована към стойката си с верижка около крака. Автор е холандският майстор Карел Фабрициус. Днес, благодарение на световния бестселър със същото заглавие на американската писателка Дона Тарт, десетки хиляди посещават ежегодно малката кралска галерия “Маурицхойс” в Хага, където е изложена картината. В романа на Тарт 13-годишният разказвач открадва картината от Музея за модерно изкуство в Ню Йорк, възползвайки се от суматохата, последвала жесток терористичен акт. Разбира се, романът е плод на въображението на авторката, а единствената връзка между художествения сюжет и реалната история на картината е експлозията. През 17-и век щиглеците се ползвали със статута на предпочитани домашни любимци в заможните холандски домакинства, тъй като подлежали на дресировка и могли да вадят вода от купи, държейки малки кофички в човките си. Фабрициус рисува шедьовъра си през 1654 г. – същата година, в която самият той загива в страшна експлозия в магазин за барут. Тогава той е едва на 32 години. Експлозията срива до основи не само ателието му, но и една четвърт от град Делфт. Оцеляват едва дузина от картините на младия художник, сред които е и “Щиглецът”. Днес по популярност картината може да се равнява с която и да е жива поп икона. И има защо…

 
 
Коментарите са изключени за Неизвестните истории зад най-известните картини