Той безспорно е една от най-важните фигури в цялата история на музиката.
Показателно е, че е актуален още от издадения през 1962 г. дебютен албум чак до настоящата година, когато филмът за живота му „Напълно непознат“ получи 8 номинации за „Оскар“.
Разбира се, говорим за Боб Дилън – поетът с китара, оказал неизмеримо влияние върху музиката в последните шест десетилетия. За богатото си творчество американецът е бил отличаван с какви ли не награди и е събрал уникална колекция от призове, каквато никой друг на Земята не притежава.
За артистите от всякакъв вид е върхово постижение да съберат четирите големи награди в американската развлекателна индустрия – „Еми“, „Грами“, „Оскар“ и „Тони“. До момента са го правили по-малко от 30 души. Това постижение е повече от впечатляващо, но Боб Дилън притежава един различен, единствен по рода си комплект от награди. Той е единственият с награди „Оскар“, „Грами“, „Златен глобус“, „Пулицър“ и Нобелова награда за литература.
Всичко това постига някогашното момче с рождено име Робърт Цимерман, чиято детска мечта е да свири в бандата на Литъл Ричард.
Цимерман е роден в Минесота през 1941 г., хваща китарата в тийнейджърските си години и в колежа е напълно погълнат от фолк музиката. Решен да преследва страстта си, той зарязва ученето и заминава за Ню Йорк, където в началото на 60-те засвирва по клубове за фолк музика и сменя фамилията си на Дилън.
Печели си репутация на социален поет със силен глас срещу неправдата, а вечният хит Like a Rolling Stone от 1965 г. го изстрелва окончателно в мейнстрийма. Първата му номинация за „Грами“ идва още през 1962-ра, а от началото на 70-те е и първата му „Грами“ победа – тя е за приноса му към лайв албума The Concert for Bangladesh на Джордж Харисън и приятели. През 1979 г. Дилън вече печели и самостоятелен „Грами“ приз за най-добро вокално рок изпълнение за песента Gotta Serve Somebody. За музикалните награди изпълнителят получава над 30 номинации през годините и е печелил грамофончетата 10 пъти.
Но това е съвсем очаквано за музикална звезда от такъв калибър. Останалите призове от невероятната му колекция са далеч по-любопитни.
През 2000 г. излиза филмът Wonder Boys, който съдържа оригиналната композиция на Дилън Things Have Changed. Тя печели на музиканта две големи награди – „Оскар“ и „Златен глобус“ за филмова песен. Дори артист като него, който е видял всичко в музиката, не може да скрие гордостта си от постижението. На първия концерт след получаването на „Оскара“, той поставя статуетката на пианото си, за да се вижда тя от публиката през цялото време.
Тогава вероятно още не подозира, че го очакват още по-престижни награди.
През 2008 г. му е присъдена специална награда от „Пулицър“ заради „огромното му влияние върху популярната музика и американската култура, белязано от лирични композиции с необикновена поетична сила“. Дилън е в списъка с малцината музиканти, удостоени с наградата, сред които са джаз легендите Дюк Елингтън и Телониъс Монк, кънтри величието Ханк Уилямс и знаменитата певица Арета Франклин.
8 години след като получава „Пулицър“, на Боб Дилън е оказана дори по-голяма чест. За първи път в историята Шведската академия, която раздава Нобеловите награди, избира да отличи музикант. Дилън е счетен за достоен за Нобелова награда за литература заради купищата си легендарни текстове, считани за връх в поезията и в музикалната лирика. Така той влиза в престижен списък от писатели, включващ Джон Стайнбек, Ърнест Хемингуей, Уилям Фокнър, Т. С. Елиът и Самюъл Бекет.
Това окончателно оформя безпрецедентната му призова колекция, каквато за момента е трудно да си представим, че някой друг е способен да събере. Да не забравяме и че Боб Дилън е сред най-рано приетите в Залата на славата на рокендрола – още през 1988 г. Музикантът вече е на 83 години, но най-хубавото е, че продължава да е активен и да се изявява на сцената след над 50 издадени албума и над 65-годишна кариера.
Отдавна е сигурно, че признанията, наградите и постиженията ще го следват до края на живота му и много след това.