Как е изглеждал Исус според историческите доказателства

| от |

Библията казва много малко за физическите черти на Исус Христос. И векове след смъртта му, вероятно поради опасения относно идолопоклонството, художниците не са създавали изображения на Божия Син. Това, разбира се, буди въпросът как е изглеждал.

Last Judgement (Michelangelo)

Страшният съд“, Микеланджело

Ако вярваме на известни ренесансови художници, тогава християнският Месия е имал дълга коса и брада и бледа кожа, както се вижда в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи или „Страшният съд“ на Микеланджело.

Но на тези емблематични художествени изображения на Исус той не прилича на типичен евреин от 1 век в римската провинция Юдея. Въпреки че нямаме солидни доказателства за това как изглежда истинското му лице, вероятно не е било като на картините по стените на повечето западни църкви днес.

Как Исус започва да бъде изобразяван като белокож човек?

Поколения западни художници са изобразявали Исус като бледокож мъж с дълга кестенява коса и брада. Някои, като Уорнър Салман в картината си „Глава на Христос“, дори го рисуват като рус мъж със сини очи. Но Божият Син не винаги е бил илюстриран по този начин.

Неговият образ се е променил доста през вековете. Художниците на най-ранните картини на Христос не се интересуват от историческата точност, а по-скоро от символизма на личността му. Те искат да изобразят ролята му на спасител и просто го моделират според типичните стилове на времето.

Един пример за това е окосмяването по лицето на Исус. Преди 4 век изображенията го показват гладко избръснат, а след това, около 400 г., се появяват изображения с брада.

Но с брада или без е бил наистина? Най-старият му образ не хвърля много светлина. Открита едва през 20 век, фреската датира от 235 г. н.е. Известна като „Изцелението на паралитика“, изображението показва Исус с къса коса и без брада. Но дори то е създадено около 200 години след смъртта му, което затруднява потвърждаването на точността на външния му вид.

Както се вижда от картини, датирани след 400 г., християнските художници от цял ​​свят започват да изобразяват Исус по свой образ. В Етиопия ликът му има африкански черти, докато индийските християни рисуват Исус с южноазиатски черти. Междувременно европейските художници продължават тази традиция, представяйки си Христос като светлокож мъж с европейски характеристики.

И тъй като европейският колониализъм се разпространява по целия свят, европейската версия го следва и се появява в много страни. Според повечето учени и антрополози обаче Исус всъщност не е изглеждал като европеец.

Как съвременните изследвания разкриват по-точното изображение на Исус?

Развитието на съдебната антропология позволява на изследователите да си изградят по-добра представа за това как всъщност е изглеждал Божия Син. През 2001 г. Ричард Нийв, британски експерт по криминалистична лицева реконструкция, използва съвременни научни методи, за да пресъздаде лицето на юдеец от 1 век, тоест човек като Исус.

Използвайки израелски череп, датиращ от този период, Нийв и неговият екип прилагат компютърни програми, глина и познанията си за историческите еврейски и близкоизточни черти, за да създадат лице, което хипотетично може да е принадлежало на някой съсед на Исус или може би дори на самия Него.

Работата на Нийв се появи в документалната поредица на BBC „Sin of God“, която описва живота на Исус, позовавайки се на научни и исторически доказателства. Жан-Клод Брагард, продуцентът на сериала, казва: „Използването на археология и анатомия, а не на художествена интерпретация, прави това най-точния лик, създаван някога.“ И продължава: „Това не е лицето на Исус, защото ние не работим с Неговия череп, но е достоверна отправната точка за добиване на обща представа как би изглеждал.“

Криминалистичната реконструкция не прилича на Христос, както е изобразен в европейското изкуство. Вместо това виждаме мъж с тен, тъмна и къдрава коса, подстригана късо, и къса брада.

Докато повечето мъже в Левант от 1 век са бръснали лицата си, възможно е Исус да е носил брада; в края на краищата той прекарва голяма част от времето си като странстващ проповедник, което вероятно не му предоставя много време да се бръсне. И все пак, брадата му вероятно щеше да е къса, както се вижда от реконструкцията на Нийв.

И така, откъде обаче идват дългите коси и брада в познаните ни изображения?

Още в древни времена много художници в Европа са изобразявали гръцките и римските богове с дълги коси и бради. Така че, когато християнството става официалната религия на Рим, художниците може да са взели назаем от тези по-стари произведения.

Как всъщност изглеждал Исус?

През 2018 г. Джоан Тейлър, професор по ранно християнство и юдаизъм в Кралския колеж в Лондон, публикува „Как изглеждаше Исус?“, историческо изследване за появата на Христос. Опирайки се на текстови и археологически източници, Тейлър предполага, че Исус е бил висок около 165 сантиметра – средната височина на мъжките скелети от същото време и място. Подобно на други в Юдея и Египет, където Исус е живял за кратко, той вероятно е имал тъмна коса, кафява кожа и кафяви очи (което съвпада със съдебната реконструкция на Нийв.) Що се отнася до облеклото му, той вероятно носи вълнена туника, вероятно с наметало, и сандали.

„Мисля, че образът, което бихте разпознали като Исус, е просто на човек, който изглежда много беден“, обяснява Тейлър.

Като цяло повечето съвременни изследователи са съгласни, че той би изглеждал като евреин от 1 век. В крайна сметка, Писмото до евреите заявява: „Ясно е, че нашият Господ е произлязъл от Юдейско царство.“

Интересно е, че историческите текстове от ерата на Исус съобщават, че египтяните не могат визуално да идентифицират еврейския народ. Това силно намеква, че повечето еврейски мъже, включително Исус, не са изглеждали толкова драстично различни от египтяните и мъжете от Леванта през това време.

Някои експерти също казват, че Исус вероятно не е бил особено красив мъж. Библията посочва „красивия външен вид“ на фигури като Давид и Мойсей. От това Тейлър заключава, че ако Исус е бил красив, евангелските автори щяха да отбележат външния му вид по аналогичен начин.

Тейлър пише, че Исус обаче вероятно е имал слабо, но мускулесто тяло благодарение на работата си като дърводелец и цялото ходене, което е извършил.

„Исус е полагал много физически труд“, казва Тейлър пред Live Science. „Той не трябва да бъде представян като… някой, който живее лесен живот, но понякога това е образът, който получаваме.“

Вероятно никога няма да разберем как точно е изглеждал, но съвременните реконструкции, базирани на съдебна антропология, археология и исторически текстове, вероятно се доближават много повече от всякакви художествени интерпретации.

 
 
Коментарите са изключени за Как е изглеждал Исус според историческите доказателства

Повече информация Виж всички