Разпадащият се дървен кладенец със сигурност не изглежда особено впечатляващо, но датирането показва, че дъбът, от който е направен, е на 7275 години. Това може да го прави най-старата известна дървена конструкция в света, потвърдена чрез този метод.
„Според нашите открития, основани по-специално на дендрохронологични данни, можем да кажем, че стволовете на дърветата, ползвани за конструирането на кладенеца, са били отсечени през 5255 и 5266 г. пр. н. е.“, казва Ярослав Пешка, ръководител на Археологическия център в Оломоуц. „Пръстените на стволовете ни позволяват да дадем тази точна оценка.“
Според Радио Прага Интернешънъл кладенецът е открит в град Остров през 2018 г. по време на строителството на магистрала D35 в Чехия. Въпреки че намерените в него керамични останки датират обекта към ранния неолит, наблизо не са открити доказателства за селища.
„Смятаме, че той е бил използван от заселници по време на така наречената неолитна революция, по време на прехода от начин на живот, основан на лов и събиране на диви плодове и зеленчуци, към земеделие и селища“, казва Пешка. „Тези хора вероятно са строили къщи с проста структура и са опитомявали животни.“
Липсата на останки от селище в близост до кладенеца подсказва, че той е бил използван от няколко по-далечни селища.
Някои от дървените парчета са били отсечени по-рано от останалите, което предполага, че по-рано са били използвани за нещо друго. // Rybníček et al., J. Archaeol. Sci., 2020
Публикувани в Journal of Archaeological Science, откритията подробно описват доста сложната конструкция на кладенеца. Изграден с по един дъбов стълб във всеки ъгъл и плоски дървени дъски между тях, той е с размери 0,8 на 0,8 м. и височина 1,4 м.
„Конструкцията на този кладенец е уникална за времето си“, казва той. „Той носи белезите на строителни техники, използвани през бронзовата и желязната и дори през римската епоха. Нямахме представа, че първите земеделци, които са разполагали само с инструменти, изработени от камък, кости, рога или дърво, са били в състояние да обработват повърхността на отсечените дървета с такава прецизност.“
Два от стълбовете са отсечени между 3 и 9 години по-рано от останалите, което предполага, че преди да бъдат използвани за кладенеца, са били използвани на друго място. Една от дъските също е отсечена по-рано, преди 7261 до 7244 години. Експертите смятат, че това се дължи на ремонт на кладенеца.
Макар да не е официално, че това е най-старата все още съществуваща дървена конструкция, изследователският екип дава солидни аргументи. Макар че в Европа има над 40 такива кладенеца, датирани в подобни времеви рамки, тези датировки не са базирани на дендрохронология.
Древният артефакт сега се консервира в обикновена бяла захар и ще бъде изложен в музея в Пардубице след около 2 години.. // Археологически център Оломоуц
За Пешка майсторството и изобретателността в изграждането на кладенеца са най-забележителната част от откритието.
„Наличната технология, т.е. инструменти, изработени от камък, кости, рог или дърво, е била достатъчна за сложна дърводелска работа“, казва той. „Сравняването на структурата на кладенеца от Остров с примери за дърводелски изделия от по-късни периоди не буди нищо друго освен възхищение от съвършено прецизната работа.“
В сегашния си вид изследователите са заменили водата, в която е бил потопен кладенецът, с обикновена бяла захар, за да гарантират, че артефактът ще продължи да се съхранява.
„Дървените дъски са потопени в разтвор на захароза и ще останат така в продължение на няколко месеца“, обяснява Пешка. „През това време увредената клетъчна структура на дървото ще бъде заменена със захарозата, чийто химичен състав е подобен на целулозата в дървото.“
„След това тя ще бъде фиксирана и едва тогава кладенецът ще може да бъде изложен в музея в Пардубице, както беше договорено по-рано. Като цяло процесът на реставрация трябва да отнеме около 2 години.“