Драхма или евро? На остров Кос морето ще си остане синьо

| от |

„Референдум? Така ли? И Гърция може да излезе от ЕС? Значи е сериозно…“ Ех, безгрижието на туриста. Марк и неговата съпруга са пристигнали преди дни от Белгия и откакто са в Кос не следят новините.

Почиват си в хотела с огромен басейн и директен достъп до плажа. А, да, чували са, че има някакъв проблем с банкоматите, но това не ги тревожи особено, тъй като за туристите ограничения няма.

В Кос нещата са „business as usal“. Няма сцени на паника, няма липса на пари в брой, няма липса на бензин. Всички магазини и заведения са отворени и пълни, началото на високия сезон е дадено.

„Мислех, че ефектите от кризата ще са по-видими“, продължава Марк. „Но тук, в Кос, покрай туризма изглежда всичко е наред. Но ако излязат от Европа, значи никога няма да си върнат дълга и ние данъкоплатците ще трябва да платим сметката…“. „Не сме тук да говорим за кризата, а да си починем“ прекъсва го жена му.

Днес гърците се изправят пред труден избор. Марк и съпругата му подобно на повечето други туристи се сблъскват със съвсем различни дилеми: Плаж или басейн, мусака или дюнер, бира или узо… Или както казват надписите в магазините, „Take it easy, you are in Kos“.

Телевизионните екрани в заведенията не излъчват новини. „Английските туристи си искат футбола, пускаме им спортни канали…“, обяснява собственик на заведение.

За да са в течение на събитията, гърците тук разчитат на смартфоните си. И коментират развитието на ситуацията, сякаш обсъждат футболното първенство. Заместник кметът на Кос Елиас Сифакис казва: „Станахме като пристрастени към новините, а такива има не всеки ден, а всеки час.“

„Под стрес сме, но се стараем туристите да не усещат никаква разлика с миналата година например“, продължава той. Елиас ще гласува с да, но родителите му са привърженици на не-то. „Само за това говорим вкъщи, споровете са безкрайни, хората са объркани от постоянните противоречия.“

На площада пристига автобус с китайски туристи, жените са с огромни чадъри. „Free time, after ! Free time after ! Follow me, follow me !“ подвиква екскурзоводката.

Уей Банг идва от Пекин, това е първото ѝ посещение в Европа. „Много е красиво, много, много красиво“, усмихва се китайката. В последния месец е следила по-внимателно новините от Европа, които от няколко години китайската преса публикува в по-голяма степен от преди.

„Европа не е много голяма, но сте много страни, нали? И никога не сте съгласни, така ли?“

„А вашият шеф, Юнкер, какво мисли? Той няма много опит, нали? Преди това е управлявал Люксембург май беше, с няма и 500 000 жители. При нас в Китай това е едно голямо село.“

Всеки турист има собствено обяснение за ситуацията, кризата, Гърция, еврото…

Пуснете темата в кафенето и имате пълната картина на геополитическата обстановка.

Юрген, германец от Кьолн, смята, че „дълговете трябва да се връщат“. Грекзита не го притеснява. „Грешката май беше, че изобщо влязоха“.

Двойката холандци на съседната маса не са съгласни с него. „Европа трябва да остане единна. Заедно с Гърция“.

Англичаните са по-евроскептични разбира се. Според Джордж и Линда „бедните гърци щяха да са по-добре без Европа. А за какво всъщност служи еврото? С драхмата си беше добре“.

Джон, който пристига след седмица в Турция допълва: „Ами да, турците се справят далеч по-добре. Има индустрия, селско стопанство. Тук не правят нищо, ни-що!“.

Костас, който е от малкото гърци в заведението не е съгласен, че гърците са най-мързеливи в Европа. „Омръзна ми да ни сочат с пръст, да ни наричат луди, безотговорни, мързеливи. Ще гласувам с не и се надявам, че Ципрас няма да ни предаде като другите преди него.“

Тази година Кос се превърна в малка Лампедуза с безпрецедентен поток от имигранти. Повече от 3000 са дошли само през юни. Тук няма лагер, имигрантите са настанени в стар, изоставен хотел, без електричество. Храна, получават от местните, които събират помежду си и от хотелите.

„А Европа, какво прави Европа за тези хора“ включва се Йоргос, един от най-активните доброволци. „Без Европа ще ни бъде трудно, но ще оцелеем. Едва ли има начин да бъде по-зле“. Йоргос също ще гласува с не. „Поне ще сме господари на съдбата си.“ заключва той.

Йоргос не ще да чува нито за Брюксел, нито за Германия. Особено след идеята Гърция да продаде своите острови, за да се спаси. „Това е все едно да продадем душата си. Островите са душата на Гърция. Вижте колко е красиво. Драхма или евро, водата ще е синя и туристите ще продължат да идват.

За Chronicle.bg от Кос/Атина Димитър Георгиев, Доан Буи, Стефаниа Мизара

 
 
Коментарите са изключени за Драхма или евро? На остров Кос морето ще си остане синьо