Книгите, които чакаме да излязат в България

call_me_by_your_name___fanmade_poster_by_mintmovi3-dbihuml
Call Me By Your Name 
Филмът е повече от прекрасен! Тимъти Шаламет и Арми Хамър са великолепни. Лука Гуаданино е перфектен режисьор. Остава само да се докоснем до романа на Андре Ациман, за да завършим авантюрата си с Call Me By Your Name. Или по-точно казано, да я започнем наново. Книгата дава неповторимо усещане, което екранизацията не може да пресъздаде. Нищо не може да се сравни с удоволствието от четенето, различно е усещането, различен е фокусът на тази история за желание, сексуално съзряване и любов между двама души. За съжаление преди да се знаеше, че ще има филм, романът не се радваше на особена популярност. В България в никакъв случай. Но както филмът, така и книгата, по наше мнение, са необходими на българския читател. Не само защото показват една цивилизована гледна точка, разбиваща стигмите около гей връзките. Просто защото са добри.
The Handmaid's Tale
Защо трябва някой да налее милиони в създаването на сериал или филм, за да се сетим, че там някъде дреме книга с немалко достойнства? Чудим се накъде са гледали издателите през изминалите години и защо Маргарет Атууд не е била в полезрението им. Книгите й в България могат да бъдат намерени само от антикварните книжарници и има само три издадени нейни романа. „Историята на прислужницата“ се превърна в сериала на миналия телевизионен сезон и възобнови интереса към едноименния роман, който разглежда мястото на жената в един свят антиутопия. Все още го няма на българския книжен пазар, но едва ли ще е за дълго – такова заглавие е престъпление да бъде отхвърлено и сигурно скоро ще се появи.
In the Midst of the Winter
Последният роман на Исабел Алиенде излезе през юни тази година и разказва историята на трима персонажи, които въпреки различията си, намират пресечни точки помежду си. Ричард Боумастър удря колата на Евелин Ортега(незаконен имигрант) по време на снежна буря в Бруклин. Съвсем скоро обаче жената чука на вратата на дома му и отчаяно моли за помощ. История за вечните и изконни човешки права и актуалният въпрос с бежанците и нелегалната имиграция. Романът на Алиенде си струва да бъде прочетен.
Sharp Objects 
Горе-долу същият случай, като при „Историята на прислужницата“ - твърде добро е, за да не му обърнат внимание издателствата. „Не казвай сбогом“(Gone Girl) беше един от хитовите филми на 2014-та. Той е адаптация на едноименния роман на Джилиан Флин от 2012 г. Дебютът на авторката е романът Sharp Obejcts, издаден през 2006 г. и получил предимно позитивни отзиви. Историята е за млада журналистка, която се връща в родния си град, за да разследва убийство. Типично за Флин, героинята е прекарала години в психиатрична клиника, за да лекува пораженията от годините самонараняване. Както ни хареса „Не казвай сбогом“ така ни хареса и Sharp Objects. Остава да я прочетем и на български език.
The Zookiper's Wife
Нехудожествената книга на Даян Акерман е базирана на непубликуваните дневници на Антонина Забински. В тях е описано, как тя и съпругът й, Жан, спасяват живота на близо 300 евреи, затворени във Варшавското гето след окупацията на града от нацистите. Книгата е публикувана през 2007 г., получава добри отзиви от критиците и читателите, но едва тази година излезе нейната екранизация с участието на Джесика Частейн. Надяваме се, че скоро ще можем да я видим в родните книжарници.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне