10 заглавия за лятото

книга, плаж, море, пясък
„Малък наръчник по хюга”, Майк Викинг (изд. Хермес)
Какво е \"хюга\" ще попитате сигурно? Датската дума няма превод на български? Може би защото тепърва трябва да се учим на нея? Хюга е изкуството да живееш бавно. В книгата си датчанинът Майк Викинг разкрива тайната защо датчаните са най-щастлвата нация в света. Хюга са всички онези малки неща, които правим в опит да се успокоим, да се насладим на момента, да се потопим в спокойствието и просто да заживеем. \"Хюга е преживяване, а не предмети, с които си създаваме уют\", това е посланието на датчанина. Заглавие, което може да се окаже изненадващо полезно за всички читатели (особено за онези 50.4%)
„Перлата, която се освободи от черупката си”, Надя Хашими, изд. Сиела
Каква е съдбата на жената в арабския свят? Да бъде n-та на брой съпруга, да бъде майка и снаха, да не излиза без мъж придружител и още ред други изисквания. Какво се случва, когато искаш да нарушиш порядките? Можеш, но само докато навършиш годините за женитба. Историята на Надя Хашими разказва за момиче, чието семейство извършва ритуал, след който тя може да се превърне в момче докато се омъжи. Това е свободата, за която всички копнеят, и малката Рахима я получава. Паралелно с нейната, е разказана и историята на прабаба й, която също успява да се сдобие със свобода, но на твърде висока цена. Възможно ли е да избягаш от мястото, което светът ти е отредил? Отделете време за тази актуална история през лятото...
„Остров крах”, Ина Вълчанова, изд. Корпорация Развитие
Романът победител в десетото издание на литературния конкурс \"Развитие\" е едно от събитията в съвременната българска литература. На 3 май излезе от печат второто му издание и беше удостоен с Европейската награда за литература за 2017-та. Сред 118 ръкописа, този на Ина Вълчанова впечатлява журито със сериозните теми, поднесени с неподправено, премерено и завладяващо чувство за хумор. В него ще откриете историите на две жени, чиито пътища се пресичат и оплитат на един остров, под жаркото слънце, след внимателно изготвени подробни натални карти. Идеално заглавие не само за летните дни, но ако си търсите повод да посетите книжарницата, това е един.
„Чамкория”, Милен Русков, изд. Жанет 45
Феновете на българската проза могат да бъдат спокойни – ще имат храна за душата през лятото. Двата тома на \"Чамкория\", новият роман на Милен Русков, излязоха на 4 май и напредват в класациите по продажби. Може би защото все още ни държи влага от последния му роман, \"Възвишение\", който през излезе през 2011 и донесе на автора множество награди, сред които Европейската награда за литература (2014). Действието в романа  се развива през 20-те години на ХХ в. - едно време, отдавна отминало и изгубено. Символ на изчезналата България, така авторът обяснява заглавието.
„Мемоарите на една лека жена”, Джон Клилънд, изд. Deja Book
Първият еротичен роман в историята се появява през далечната 1749 г. Докато авторът му е в затвора. Повече от два века се предава нелегално между хората, но днес авторът се нарежда сред класиците в литературата. Едва през март 2017 книгата се появи на българския пазар за първи път в своя оргиниал, такава каквато е написана преди столетия, в английския затвор. Еротика, която трябва да бъде прочетена!
„Сивият кон”, Агата Кристи, изд. Ера
Кралицата на криминалния жанр ще присъства по рафтовете с нови заглавия и през това лято. Двете нови заглавия от поредицата й са „Сивият кон“ и „Тайният противник“. Независимо коя от двете вземете, няма да сбъркате. Агата Кристи няма да ви изневери никога. И един съвет - ако отивате на почивка, вземете повече от една книга – в противен случай няма да усетите кога сте останали без нещо за четене.
„Маслиновата ферма”, Каръл Дринкуотър, изд.
 Хермес
Ако търсите заглавие, което да е точно за излежаване на плажа или под някоя шарена сянка, ще го намерите. На 27-ми април излезе романът на Карол Дринкуотър \"Маслиновата ферма\", \"роман за живота, любовта и зехтина в Прованс\", както гласи подзаглавието. И преди \"елитарните\" читатели да се възмутят от слагането на тази \"чиклит\" книга до имена като Бредбърди, нека поне я прелистят. Книгата определено има какво да каже... Не само са Франция и Прованс, но и за времето, прекарано без часовник, за любовта към храната, за енергията, която черпим от земята – все неща, които на всички ни трябват. Така че един... \"чиклит\" в списъка няма да заличи ценните ви сиви клетки.
„И дъхът стана въздух”, Пол Каланити, изд. Сиела
Най-добрият мемоар на 2016-та – така я нарекоха критиците. От пролетта българските чиататели могат да янамерят в книжарниците. Пол Каланити е успешен неврохирург, едно от \"светилата\" в професията. През 2015, когато е на 35, му поставят диагнозата рак. Следват две години борба с болестта, през които той пише своята автобиография. Това е всичко, което ви трябва на този етап – останалото ще го откриете на страниците. Просто ни се доверете и отделете време за това заглавие.
„Как да нарисуваш птица”, Жак Превер, изд.
 Колибри
За любителите на лириката също се очертава интересно лято. Преди един месец се навършиха 40 години от смъртта на легендарния френски поет. По този повод, от 21-ви май в книжарницитеи можете нда немрите новото двуезично издание с най-добрите му стихотворения. Тази книга ще ви върне към класиката. Неведнъж. Защото това все пак е Превер...
„Дзен в изкуството да пишеш”, Рей Бредбъри,
 изд. Сиела
Независимо дали се занимавате с писане или не, тази книга няма да ви е безполезна. Най-малкото защото ще видите светът на писателите през очите на един от най-добрите. Книгата е на пазара само от миналия месец, но вече се нарежда сред бестселърите в книжарниците. И има защо. Разсъжденията на Рей Бредбъри са увлекателни за всички читатели. Какво е нужно да си добър писател? Какво е щастието? Може ли да има нещастен писател? А апатичен? Тази книга е инвестиция с многократна възвращаемост, дори ако щете под формата на спокойствие, което носи словото на автора. Ако я прочете, няма да имате \"пропуснати ползи\". А за онези, които имат намерение да пишат и все още не са я прочели, имат две опции: да отидат да си я купят или да отидат да \"берат праскови\" (не се обиждайте, съвет на Бредбъри).
Споделяне
Харесва ми
Споделяне