Захранваният със слънчева енергия самолет Solar Impulse 2 пристигна благополучно в Индия късно във вторник при своя опит да постави рекорд като обиколи цялата планета.
Соларният летателен апарат се приземи в Ахмадабад в западния индийски щат Гуджарат след 16-часов полет от Маскат, столицата на Оман, изминавайки разстояние от 910 мили. Това беше вторият етап от околоземната обиколка, при която се предвижда да бъдат изминати 35 хил. километра.
#SolarImpulse2 lands in #Ahemdabad http://t.co/tC0XF9gygs pic.twitter.com/IDTb1kYeVP
— Times of India (@timesofindia) March 11, 2015
Междувременно швейцарските пилоти на соларната машина – Бертран Пикар и Андре Боршберг, заявиха, че желаят хората в Индия да подкрепят тяхната кампания за чиста енергия, отбелязва „Асошиейтед прес“.
Пикар подчерта, че тяхната цел е да разпространят своето послание за възприемането на чисти технологии и подобряване на качеството на живот на 1,2 млрд. души в Индия. Пикар заяви, че те са избрали да демонстрират това с първия самолет, задвижван от слънчева енергия, „защото това е, което пленява въображението на хората„.
Самолетът, който не използва горива, е снабден с повече от 17 хил. соларни клетки на крилата си, които презареждат батериите на самолета, позволявайки му да лети.
Околосветската обиколка започна в понеделник от Абу Даби, като Боршберг е пилотирал първия етап от пътешествието от емирството до Маскат.
„Това беше едно невероятно преживяване„, изтъкна Боршберг на международното летище в Ахмадабад, където Solar Impulse 2 е паркиран в момента.
Боршберг каза, че практикувал йога за да се подготви за тежките условия на летенето.
.@andreborschberg & Yasemin Borschberg with their #ShivaShakti energy in front of #Si2! #FlightIn0Fuel pic.twitter.com/Y3HlzZW9b2
— SOLAR IMPULSE (@solarimpulse) March 11, 2015
От Маскат до Индия самолетът е бил пилотиран от Пикар, като полетът над Арабско море е първият голям воден басейн, който летателният апарат прекосява./News.bg