Първите фотографии на замръзнала вода до северния полюс на Меркурий пристигнаха на Земята, носейки интригуваща информация за малката планета, пише Space.com. Избраженията са заснети от апарата MESSENGER на Националната космическа агенция на САЩ (NASA). Те показват, че ледът в полярните кратери на Меркурий се е формирал наскоро и дори е възможно процесът на образуване да продължава и момента.
Преди повече от 20 години базиран на Земята радар за първи път откри следи от замръзнала вода близо до северния и южния полюс на Меркурий. Откритието беше изненада, предвид факта, че температурите на най-близката до Слънцето планета достигат 427 градуса по Целзий. В края на 2012 година MESSENGER потвърди тази наблюдения, откривайки лед във вечно засенчените кратери до северния полюс. Сега екипът на MESSENGER е заснел за първи път с видима светлина изображения на лед, използвайки малко количество слънчева светлина, отразена от стените на кратерите.
Снимките предоставят множество нови данни на учените. Структурата на леда на дъното на широкия 113 километра кратер Прокофиев предполага, че материалът се е формирал сравнително скоро, а не преди милиарди години, казат изследователите. Фотографии на други кратери подкрепят тази теза. Те показват тъмни петна, за които се смята, че са лед с високо съдържание на органична материя. Границите между тъмните области и останалата част са контрастни, което означава, че са млади от геологична гледна точка. В кратерите на Луната също има лед, но той изглежда различен от този на Меркурий, отбелязват учените. Възможно е да е така, тъй като ледът на Меркурий е по-млад./Aгенция Фокус