Еврокомисията (ЕК) е започнала разглеждането на въпроса за забрана на 12 съставки, използващи се в производството на парфюма „Chanel №5“, както и на други известни марки, съобщават „The Independent“.
Веществата, които са потенциално опасни за хората страдащи от алергии, може да се окажат извън закона още през август тази година, което напълно възможно е да постави под заплаха съществуването на цял ред знаменити марки аромати. В списъка на евентуалната забрана на парфюмерийни съставки могат да бъдат включени потенциално алергенните Кумарин, чийто кристали имат аромат на свежо окосена трева, българското Розово масло (съдържа евгерин). По същата причина могат да бъдат под натиска „парфюмерийното вето“ и маслата от лимон и мандарина, екстракта от дървесния мъх, както и синтетичната молекула „HICC“, ценена от производителите на аромати поради редкия мирис на лилия. Базовите съставки на популярния в цял свят „Chanel №5“ са амбра, сандалово дърво, пачули, мускус, вивера. За останалите парфюми се използват екстракти от ванилия, дъбов мъх, ирис, корен от виолетка, жасмин, момина сълза, роза, иланг-иланг, лимон.
Според статистиката на ЕК, от алергии към изброените вещества страдат от 1% до 3% от населението на Европа. Както е известно, наличието на алергенни компоненти в състава на парфюмите и дезодорантитеи прочие козметика, може да предизвикват кожно раздражение и отоци.
Ако забраната влезе в сила в ЕС, може да бъдат засегнати крупните производители: Chanel, Hermes, Dior и Guerlain, с перспектива да намалят производството или да го преструктурират, като например за №5 от Chanel, Shalimar от Guerlain и Miss Dior от Christian Dior.
Законопроектът е предизвикал доста противоречиви реакции от представителите на парфюмерийно-козметичната индустрия: от „Chanel“ са съобщили, че са доста обезпокоени от ситуацията, но гледат на нея с оптимизъм, а парфюмерът Фредерик Мал от „Editions de Parfums Frederic Malle“ (бранд с по-нисък капацитет на производство) е разкритикувал остро законопроекта, наричайки го абсурден.