Българските семена влизат в новия Ноев ковчег, имаме третата в света по богатство растителна генбанка

| от |

През октомври изпращаме първите образци от зародиши на плазма от семена от типичните българските сортове култури в Глобалното хранилище, известно още и като новия Ноев ковчег. Това съобщи главен асистент д-р Гергана Дешева, която отговаря за родната генбанка в Института по растителни генетични ресурси „Константин Малаков“ в Садово.


1

Новият Ноев ковчег събира наследство за бъдещите поколения. Той се намира в най-северната част на Норвегия – зад Полярния кръг, в Северния океан. Там се намира архипелагът Шпицберген, известен и като Свалбард, който включва над 1000 острова. Ценната пратка ще замине по силата на споразумение между звеното към Селскостопанска академия и Министерство на земеделието и храните на Кралство Норвегия. Д-р Дешева обясни, че в момента се уточняват с кураторите съдържанието на колекцията – и като брой култури, и като видове.

„Ще изпратим от почти всички видове култури – зърнено-житни, зърнено-бобови, технически, маслодайни, зеленчукови, медицински култури. Първоначално говорим за 1000 – 2000 образци, като постепенно ще обогатяваме колекцията“, информира д-р Дешева. Първи засега ще заминат специално изсушени семена от пшеница, ечемик, нахут, царевица, сорго, фасул, бакла, леща, вигна и секирче. По думите на младия учен, страната ни изпраща изцяло български форми, към които в Норвегия интересът е изключително голям.

Над 150 милиона семена се съхраняват в Института по растителни генетични ресурси в Садово в леден сейф при минус 18 градуса С. Растителната генбанка на България е трета в света по богатството на образци от пшеница след тези на Русия и Германия.

58 000 образци от над 3000 вида се пазят при строги условия, а от всеки един има по 2500 семена, разказва д-р Дешева. Българската генбанката обогатява фонда си от 1984 г., когато е създадена. През 2014 г. ще отбележи 30-годишната си история. Първите постъпили образци са на растителни видове от 1951 г. Съхраняват се семена на билки и медицински растения, на фуражни, маслодайни, етерично-маслени, технически и на всякакви видове култури, влезли в различни класификации. Тук има не само български видове, но и такива от непознати растения, постъпили по линията на международния обмен. Семена на дървесни видове не се пазят в Садово, но д-р Гергана Дешева информира, че аграрното министерство възнамерява да направи генбанка на горските Съвременният български Ноев ковчег се включва в системата за обмен на данни, наречена AEGIS.

Това става с подписания през 2009 г. Меморандум за разбирателство за създаване на Европейската генбанка. Така на практика националната ни съкровищница влиза в изграждането на т. н. виртуална Европейска генбанка, включваща Европейска колекция от „уникални образци“. Основната цел е свързана с подобряване на координацията за опазването на растителните генетични ресурси в Европа.

 
 
Коментарите са изключени за Българските семена влизат в новия Ноев ковчег, имаме третата в света по богатство растителна генбанка