В случай, че скоро човечеството стъпи на Марс и вие искате да сте подготвени с шофьорски умения, необходими за Червената планета, ще се нуждаете от една много голяма пясъчна яма, за да тренирате.
Космически инженери от Обединеното кралство са направили точно това – изградили са терен, който наричат „Марсово поле“. Мястото се намира в близост до Лондон и изграждането му е струвало около половин милион паунда. В полето са изсипани 300 тона пясък, който дори е с необходимия цвят, който е и на Марс. Нивата на осветеност вътре в съоръжението са коригирани, за да имитират светлината на Червената планета .
Идеята е да се възпроизведе марсианската среда, така че Европейската космическа агенция (ESA ), да може да тества бъдещите автомобили, които „Rover” конструира специално за Марс. Теренът е част от мащабната програма на ESA „ExoMars”, която е посветена на това да се „стъпи” на Марс през 2020 година.
Учените на земята искат да имат тестван марсоход, с който предварително да са изчислили своето придвижване, както и безопасни маршрути до дадени обекти на Червената планета. „Ние отиваме до Марс, за да търсим признаци на живот. Марсоходът е важна стъпка за постигането на тази цел“, каза Джъстин Бърн, ръководител на проекта.
Изследването на Марс е сериозно предизвикателство. Много мисии са се провалили, тъй като опитите за кацане са били твърде прибързани. Първата съветска сонда, пробвала да кацне на планетата се разби през далечната 1971 година. Сега мисиите на Марс са много. От 2012 година по планетата се движи марсоходът на НАСА, който изследва почвата и скалите. Над 200 хиляди са доброволците от общо 107 държави, които са подали кандидатури за мисия до Марс в рамките на проекта „Mars One“. Първоначално бе предвидено кацането да бъде осъществено през 2023 година, но срокът беше удължен.