Тази сутрин работна група на Malaysia airlines пристигна в Пекин и даде пресконференция. Представител на компанията посочи, че от загубата на контакт със самолета до сега, все още не е намерено местонахождението му и няма доказателства, че се е разбил, предаде Радио Китай.
От компанията все пак предупреждават близките да са подготвени за най-лошото и изразяват готовност да ги превозят до мястото на катастрофата, когато то бъде уточнено.
Уточнени са детайлите за полетите на двамата пътници с фалшиви паспорти. Билетите са закупени едновременно, а двамата е трябвало да продължат пътуването си с полет за Амстердам.
We have confirmed with China Southern that "Maraldi" and "Kozel" bought their tickets together and were both due to fly onto Amsterdam MH370
— malcolmmoore (@MalcolmMoore) March 9, 2014
Flight details for the passengers flying with fake passports.Italian flying to CPH thru AMS.Austrian to FRA thru AMS. pic.twitter.com/LJfocGA1HB
— Ivan L Petrov 伊凡 (@Ivan_Petrov) March 9, 2014
Петима пътници не са се качили на самолета, но техните багажи са били премахнати, съобщиха от авиационните власти за BBC Asia.
Civil aviation chief: Five passengers did not board #MH370, bags were removed from plane
— BBC News Asia (@BBCNewsAsia) March 9, 2014
Иван Петров следи и днес китайските медии за Chronicle.bg.
По неофициални данни самолетът на Malaysia е участвал в инцидент.
По неофициални данни самолетът на Malaysia е участвал в катастрофа…. in Aug, 2012, when it damaged the tail of a plane at Shanghai airport
— Konstantin Vulkov (@kossyo) March 9, 2014
Малайзийският народ и народите по целия свят се молят за самолета. На всички близки на пътниците им е съобщено да чакат в Куала Лумпур или в Пекин. Авиационната компания ще поеме всички разходи по престоя им. След като научи местонахождението на самолета, веднага ще организира транспортирането им до там, каза още представителят на компанията.
В момента спасителни екипи на Китай, Малайзия, Виетнам и американски кораби претърсват морската акватория за местонахождението на самолета.
След инцидента със самолета, Китайското министерство на транспорта изпрати професионални спасителни кораби за издирването му. Китайското авиационно управление е получило информация от виетнамските си колеги, че Виетнам, Малайзия и Сингапур си сътрудничат в издирването на самолета в южната част на виетнамския остров То Чу.
Според информация на временния малайзийски министър на транспорта, Малайзия е изпратила военноморски и военновъздушни сили да търсят пътническия самолет.
Китайският председател Си Дзинпин и премиерът Ли Къцян издадоха нареждане, в което изискват Външното министерство и посолствата в съответните страни да засилят контактите с местните органи, да наследят развитието на инцидента и да се погрижат за близките на пътниците. Министерството на транспорта и Авиационното управление трябва да стартират механизъм за извънредни ситуации, да засилят проверката на безопасността в гражданската авиация.
Транспортният министър на Малайзия съобщи, че е започнато разследване за установяването на самоличността на четирима от пътниците на изчезналия самолет на Malaysia Airlines, които са пътували с откраднати паспорти или съмнителни документи, предаде радио Voice of America.
Хушамудин Хюсеин заяви пред репортери в неделя, че малайзийските разузнавателни служби изучават целия списък с имената на пътниците и координират своята работа с чуждестранните си колеги, включително Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР).
Властите посочват още, че данните от радарите показват, че самолетът може да се е опитал да се върне обратно, отклонявайки се от маршрута си, преди да изчезне. Спасителните екипи разширяват зоната на търсене на самолета.
Двама души от списъка на пътниците – от Италия и Австрия – не са били на борда на самолета, извършващ полет от Куала Лумпур до Пекин, който изчезна от радарите в нощта срещу събота с 239 души на борда. Паспортите на двамата мъже са били откраднати през последните две години.
Властите имат съмнения относно самоличността на още двама от пътниците на полета.