Eвропарламентът отхвърли исканията за ограничаване на свободното придвижване в ЕС. Дебатите съдържаха и силно полемични изказвания по адрес на мигрантите от България и Румъния, които застрашавали социалните системи, пише Дойче веле.
Еврокомисарката по правосъдието Вивиан Рединг положи всички усилия да защити правото на европейските граждани свободно да избират къде да живеят и работят. Тя изтъкна, че това право няма да се ограничава и занапред, макар и да поражда отделни проблеми в някои британски или германски общини. Данните от държавите-членки на ЕС показвали, че от свободното движение на работната ръка има много повече икономически ползи, отколкото евентуални вреди.
Според Рединг съществуващите правила за свободното движение на хора и за достъпа до социални облаги предлагат достатъчно защита срещу измами. „Тези правила осуетяват въможността имигрантите да се превърнат в прекалена тежест за социалната система на приемащата страна“, каза Рединг и препоръча правилата наистина да се прилагат на дело.
Исканията на радикалите
Изказването на евродепутата Джерард Бътън от Британската партия на независимостта /UKIP/ беше образец за популизъм и предразсъдъци. Той нарече пристигащите на Острова мигранти „алкохолици, наркомани, престъпници, просяци и социални туристи“. По неговите думи – почтените британци виждали как пада жизненият им стандарт, докато имигрантите получали социални услуги и социални жилища, без да са платили и една стотинка данъци.
Лидерката на френския „Национален фронт“ Марин льо Пен пък призова границите отново да бъдат затворени, вместо да се държи на безсмислената догма за свободното движение. И холандецът Оке Зилстра от дяснорадикалната „Партия за свободата“ пледира за отмяна на свободното придвижване – за да можели да бъдат защитени социалните системи и населението.
Депутатите от Румъния и България, чиито граждани от началото на годината могат да работят и живеят във всички страни на ЕС, се противопоставиха на аргументите на евроскептиците. Българската евродепутатка Моника Панайотова подчерта, че прогнозираната вълна пришълци от България и Румъния изобщо не се е състояла. „Нека не поставяме под заплаха това постижение на Европа“, призова тя.
Представителката на либералите Ренате Вебер от Румъния се обяви срещу дискриминацията на нейните сънародници. Тя заяви, че искането за взимане на пръстови отпечатъци на новопристигащите допълнително подклажда нетолерантността и ксенофобията. Подобно предложение беше направил германският евродепутат от ХДС Елмар Брок.
Обвинения към Германия
В същото време еврокомисарката по правосъдието Вивиан Рединг препоръча да се обърне сериозно внимание на безпокойствата на редица западноевропейци. На градовете, в които миграцията наистина поражда социални проблеми, би могло да се помогне със средства от европейските социални фондове. Факт е, че парите оттам, които са били на разположение на германските градове и през миналата година, не са били използвани пълноценно. Федералното правителство потвърди това в отговор на парламентарно питане от Бундестага.
Затова германската евродепутатка Ребека Хармс от Зелената партия обвини федералното правителство в неспособност да се справи с проблема. От седем години насам, от присъединяването на България и Румъния към ЕС, е известно, че би могло да се стигне до известни социални проблеми. „Защо в такъв случай нищо не е било подготвено?“, попита Хармс.