Колко пъти гущерът може да възстанови опашката си?

| от |

Да, регенеративните умения на гущерите са добре познати, но има ли ограничение колко пъти могат да направят този защитен магически трик? И защо понякога се срещат гущери с повече от една опашка?

На този въпрос отговаря на д-р Дамиан Летуф, научен сътрудник в Училището по молекулярни и биологични науки към Университета Къртин. Оказва се, че когато се откъсне първата опашка, тя никога не пораства същата, но това не пречи гущера да си отглежда още опашки, а понякога и няколко едновременно.

„Опашките на гущерите са устроени така, че да се регенерират, когато опашните прешлени се счупят по определена линия, което задейства растежа на нова твърда хрущялна пръчка“, казва Летуф. „Прекъсването на тази хрущялна структура по-рядко предизвиква нов процес на регенерация, но въпреки това има множество доказателства за подобни случаи – например, когато нова опашка израства върху вече регенерирана или когато се образуват допълнителни разклонения (като бифуркация).“

„Механизмът, по който това се случва, не е проучван отдавна, но има доказателства, че когато глиалната мембрана, която покрива гръбначния мозък, е нарушена, започва процес на регенерация – въпреки че това е много по-малко вероятно да се случи, защото прешлените се чупят много по-лесно, когато гущерът се опитва да избяга от хищник, отколкото твърда хрущялна пръчка. Това означава също, че оже да израсте нова опашка, докато оригиналната все още е частично прикрепена.“

„Така че, въпреки че повечето гущери могат да си отгледат опашка толкова пъти, колкото оригинални прешлени са им останали, технически няма ограничение за това колко допълнителни опашки могат да израснат от съществуваща опашка – ако условията са подходящи…“

Много опашки

Преждеспоменатата бифуркация е термин, който се използва в много и различни научни дисциплини и обозначава ситуация, в която настъпва качествено изменение по раздвояване на даден обект или процес.

При гущерите раздвуяването на опашката е любопитна особеност, която доскоро беше странно подценявана, като се има предвид, че се оказва доста честа. Тя е ноткрита от професора по биология д-р Хинрих Кайзер от колежа „Виктор Вали“ по време на преглед на наличните данни за гущерите с много опашки.

И като казваме „много“ – не само, че често не са две; всъщност Кайзер казва, че дори има доклад за гущер с цели девет.

В статия, чиито съавтори са Кайзер и Тимъти Баум, са идентифицирани повече от една опашка при 250 вида гущери от 25 семейства. По-голямата част от тях са били бифидни, т.е. с две опашки – но при 13% от видовете са наблюдавани по-голям брой. Като се има предвид рязкото нарастване на броя на съобщенията и отразяването им в пресата след публикуването на две статии по темата през 2020 г. (Barr et al., Grimm-Seyfahrt & Henle), те предполагат, че множеството опашки при гущерите не са особено рядко или необичайно явление и че гражданската наука може да предложи чудесна възможност за по-добро разбиране на появата такива букети.

„Когато започнахме само с гущера от задния двор на Тим Баум, нямахме никаква представа за широкия обхват на това явление“, казва Кайзер. „Беше почти немислимо, че нещо, което започнахме да разпознаваме като доста често срещано, е ТОЛКОВА недостатъчно разгледано. Публикуването на този документ доведе до огромен отзвук на „гражданската наука“, като всякакви колеги и хора от социалните медии ни изпратиха своите наблюдения.“

Така че, бъдете нащрек!

 
 
Коментарите са изключени за Колко пъти гущерът може да възстанови опашката си?

Повече информация Виж всички