Може ли първата буква от името ви да предскаже професията ви и града, в който живеете, например? Звучи налудно, но според едно скорошно проучване имената ни може би наистина могат да повлияят на житейския ни избор…
Това е феномен, наречен „номинален детерминизъм“ – идеята, че хората са склонни да се насочват към сфери на дейност, които отговарят на имената им. Примерите за хора с добре съчетани имена и професии са многобройни. Например водещата на прогнозата за времето Сара Близард (близард, blizzard означава буря от англ. ез. ), ученият по управление на бедствията д-р Банг (bang – взрив), морският биолог Хелън Скейлс (scales – люспи на риба) и изследователят на храненето и затлъстяването Уилям Дайетс (diets – диети).
Предишни изследвания веч са посочвали, че проявяваме предпочитание към буквите в собствените си имена и че това предпочитание може да повлияе на решенията ни, като например избора на професия или града, в който живеем. Но много други разработки поставят под съмнение надеждността на този ефект – поради което изследователи от университета в Юта се опитаха да проучат дали той съществува в реалния свят.
„Номинативният детерминизъм би предполагал, че човек на име Денис е по-вероятно да избере да бъде зъболекар, отколкото, да речем, адвокат (dentist – зъболекар, lawyer – адвокат), или че Денис е по-вероятно да избере да живее в Денвър, отколкото в Кливланд“, пишат те в изследването. За да разберат дали това е вярно, те използват големи езикови модели, обучени на Common Crawl, Twitter, Google News и Google Books, за да уловят милиони случаи на имена на хора, техните професии и градовете, в които живеят.
В крайна сметка се сдобиват с 3410 имена от публично достъпния набор от данни на Администрацията за социално осигуряване на САЩ, 508 професии и 14 856 града. Първите имена бяха предпочетени, за да се елиминира обратната причинно-следствена връзка (например хора с фамилията Дисни, които работят в компанията Уолт Дисни) и защото е по-малко вероятно те да се променят през живота на човека.
След като контролират за различни фактори, включително пол, етническа принадлежност и честота на имената и професиите, изследователите съобщават, че са открили „последователни доказателства за връзката между имената на хората и предпочитанието към основните житейски избори, започващи със същата буква като първото име„.
Този ефект е последователен през десетилетията на XX век, въпреки че е установено, че е различен за мъжете и жените.
„Докато при мъжете се наблюдава последователен номинален детерминизъм през десетилетията за избора на професия, при жените този ефект е много по-нисък в началото на XX в., въпреки че с напредването на времето ефектът се увеличава“, пишат те. Авторите предполагат, че това може да отразява все по-голямата свобода, която жените имат при избора на професия с течение на времето.
Проучването е ограничено от кръстосания характер на данните, което означава, че то предоставя само моментна картина на номиналния детерминизъм. Въпреки това изглежда, че добавя известно доверие към неговото съществуване.