„Определението за лудост е да правиш едно и също нещо отново и отново и да очакваш различен резултат.“ Това е добре познат цитат, който се използва, когато някой иска да покаже безсмислието на това да се прави една и съща грешка многократно. Мнозина го приписват на известния физик Алберт Айнщайн.
Макар че Айнщайн е извор на мъдрост и е автор на някои действително запомнящи се цитати, горепосоченото определение за лудост не е сред тях.
Айнщайн е сред редица исторически фигури, на които често се приписват погрешно думи и съждения както поради славата, така и поради привидната им мъдрост. Това е лесен начин за някого бързо да създаде доверие в дадена фраза. (Марк Твен, Мерилин Монро и Ейбрахам Линкълн са някои от другите.)
Гарсън О’Тул, автор на книгата „Хемингуей не е казал това: Истината зад най-познатите цитати“ (2017 г.), задълбава по този въпрос с авторството на всякакви фрази. При разглеждането на цитата за лудостта О’Тул не открива доказателства, че Айнщайн е негов източник. Вместо това той открива, че фразата вероятно е възникнала в началото на 80-те години на ХХ век – около 25 години след смъртта на Айнщайн през 1955 г. – на срещи на „12-те стъпки“ – тоест, на Анонимните алкохолици.
По време на тяхна сбирка през 1981 г. един от участниците е чут от журналист да произнася фразата, която вероятно се отнася до използването на други неуспешни стратегии за справяне с проблемите, свързани със злоупотребата с вещества. Тя бързо е повторена и в брошура за Анонимни наркомани през същата година, макар и в малко по-различен формат: „Безумието е да повтаряш едни и същи грешки и да очакваш различни резултати“.
Тези споменавания сякаш са достатъчни цитатът да навлезе за постоянно в духа на времето. В романа от 1983 г., озаглавен „Внезапна смърт“, авторката Рита Мей Браун има герой, който го използва.
И така, как изказването стига от анонимен човек до Айнщайн? Това е по-трудно да се определи, но знаем, че всъщност не е дело на интернет. Връзката с Айнщайн може да се види още през 1990 г., когато вестниците цитират окръжен прокурор, който прикрепя цитата към учения.
Според Merriam-Webster действителното определение за лудост е „тежко състояние на ума, което обикновено се проявява като специфично разстройство“. Точно, но не толкова запомнящо се.