Наричат го закрилникът на гората, познат е като майсторът на дегизировката и горският дух, който прави най-различни номера на хората. В някои източноевропейски митологии дори се смята за съществото, което отвлича бебета. Историята на Леши е цветна и разнообразна, а това, което впечатлява е, че може да бъде открит във всяка една митология.
Леши съществува от векове и може да бъде открит в митологията на редица страни, в повечето е описван като брадат мъж, който няма вежди, мигли и дясно ухо. Повечето разкази за него показват, че духът е имал способността да приема най-различни форми и е доста по-сложен за описание, отколкото можем да си представим.
Тъй като самият той играе ролята на защитен дух, лесно можем да забележим, че едно от любимите му занимания е да лъже горските пътници и да им помага да се изгубят по-бързо. В повечето митологии се твърди, че самият той не иска да се разкрива, но често може да бъде чут как се смее или дори да пее, а понякога свири с уста. При движение, Леши карал короните на дърветата да се движат с него, ако е ядосан, можел да чупи клони и да унищожава горите.
Онези, които почитали това странно същество, често били пощадявани, но онези, прекрачващи неговата територия, най-често не са особено щастливи от срещата и прекараното време.
Леши е творение на народното творчество и често историята променя своя облик, преди да бъде записана. В историята става ясно, че Леши променя своя облик многократно.
Мнението на мнозинството е, че това същество може да променя своята форма и да се предреши като всяко същество в гората, както и във всеки предмет. Той може да бъде дърво, гъба, камък, горско животно или нищо от изброеното, тъй като може да остава невидим.
Ако Леши реши да има форма и да се разкрие пред хора, то най-често ще има формата на старец с покрито лице, мазна зелена брада и сини вени, които могат да се забележат по лицето му.
Има моменти, в които може да бъде висок, колкото дърветата, но може да има и размера на мравка, някои истории добавят рога и други интересни белези.
Има вярвания, че Леши е представител на всички горски духове.
Въпреки липсата на някакви точно данни, Леши често е описван в митологията на различните народи. Винаги е свързван с горските духове и често се предава от поколение на поколение. В различните държави може да се срещне като Боровой, Гайевой, Лешак, Лешик, Лешовик, Лешовой, Лешун, Мишинис, Мишко и дори Лаума.
Логично е, че се среща в митологията на Полша, Русия, Украйна, Латвия и още много други държави. Всички държави и митологии показват, че отговорност на Леши е да пази гората. И всички посочват, че горския дух е особено игрив и прави най-различни номера на гостите. Той е способен да създава и най-различни илюзии, както и да обърква пътуващите през гората, основната му задача е да започне да преследва други животни.
Ако човек иска да излезе от гората и най-накрая да се освободи от Леши, трябва да го разсмее, за целта се изисква да обърне дрехите са наобратно и да обуе обувките си по същия начин – на грешния крак.
Историята показва, че повечето народи от Източна Европа най-често се страхували от Леши и винаги се молели за неговото разрешение, когато трябва да влязат в гората. Обещанието на всеки човек е, че не трябва да наранява животни, същото важи и за сеченето на дървета.
Леши има едно негативно представяне, защото се твърди, че често взимал и децата, които не са били покръстени. Има легенда, че Леши има и прокълната човешка жена, която не може да се връща обратно в своето село – интересно е, че някои версии разказват и за прокуждането ѝ.
Двойката имала много деца, като някой от тях са били отвличани именно от Леши.
В популярната история ще открием, че точно това божество или дух – различните митологии го описват по различен начин – Леши присъства във видео играта The Witcher, а по-късно и в сериала със същото име. Там обаче се говори за лешените, които приличат на горски духове с еленски глави, нападащи всички видове хора.
Истината е, че Леши е описван в много и най-различни образи в цяла Източна Европа. В много истории ще открием, че Леши се описва като Баба Яга в някои митологии. В някои истории се свързва с Хорт – друг дяволски дух, който далеч не е толкова добре предразположен към хората. Както има промени върху неговата легенда, така ѝ съпругата му се свързва като „Кикимора“ – женски дух, който има отношение към домакините.
Леши и Кикимора имат едно общо – те отвличат деца и често оставят родителите им да бродят в гората. Кикимора обаче живее в блатата. Ако Кикимора се засели в нечия къща, тя може да започне да пречи на домакинските задължения.
Тъй като има сериозни вариации и най-различни фолклорни приказки, шансовете да има точен облик, са наистина ограничени.