„Много ни беше весело; танцувахме до Нова година и отново снощи и ни беше много весело“, пише кралица Виктория на чичо си, краля на Белгия, на 4 януари 1843 г. Тя е едва на шестата година от дългото си управление (1837-1901 г.), на 23 години е и явно си е изкарала добре на Новата година.
За много викторианци партитата, танците и празничното настроение са били основна част от новогодишните празненства, точно както и днес. Но е имало и много други странни, причудливи и очарователни обичаи, които в по-голямата си част вече не се следват.
По-долу ви представяме 11 такива.
Не позволявайте на жена да влезе първа в дома ви през новата година.
Това суеверие от Шотландия и Северна Англия гласи, че е лош късмет светлокос или (в зависимост от региона) тъмнокос мъж да влезе пръв в дома през новата година. Но още по-лошо било, ако първа влезе жена. В една от долините на Шропшир се смятало, че е лош късмет жена да влезе чак до обяд.
Не се изнася нищо от дома, без да се внесе нещо.
Друго суеверие, което се е запазило в някои части на Северна Англия, е, че не трябва да изнасяш нищо от къщата, без първо да внесеш нещо в нея. Поверието гласи: „Изнеси, после внеси, / нещастието ще те навести. / Изнеси, после изнеси, / Късметът ще те посети.“
Посетете възможно повече дами в новогодишния ден.
Традицията да се посещават приятели и роднини в новогодишния ден е била по-модерна в континентална Европа, отколкото във викторианска Англия, но може би никъде не е била по-екстремна от Ню Йорк, където се превръща в истински спорт. Там младите мъже се надпреварвали да се обаждат на колкото се може повече млади жени. Към 90-те години на XIX век този обичай излиза от мода в полза на по-ексклузивните новогодишни партита.
Хвърлете хляб по вратата в навечерието на Нова година.
До Викторианската епоха тази практика изглежда е оцеляла само „в по-удобните и богати домове в южните и средните графства“ на Ирландия. В новогодишната нощ хората пекли голям хляб, наречен бармбрак. След това стопанинът на къщата отхапвал три хапки, преди да го хвърли към вратата, докато събралите се се молели „да не настъпи студ, недоимък или глад“ през следващата година.
Посетете „Нощната стража“.
Джон Уелси, основателят на методизма, възстановява древната традиция на „нощните стражи“ – дълги съзерцателни църковни служби, които продължавали до полунощ – през 40-те години на XIX в., за да даде на миньорите нещо молитвено, което да правят, вместо да пият в кръчмата. През XIX в. тези служби се превръщат в традиция в новогодишната нощ: нещо молитвено, което да се прави вместо пиянстване.
Отворете Библията на случаен принцип, за да разберете бъдещето си през новата година.
При този обичай се отваря Библията на произволна страница и без да се гледа, се посочва конкретен пасаж. Смятало се е, че избраният откъс предсказва добрия или лошия късмет на човека, който го е посочил.
Накарайте някого да язди.
Средновековен обичай, оцелял и във викторианския период, „язденето на кон“ е акт на насилие от страна на тълпата в някои части на Англия, при който на Нова година банда отвлича някого и го принуждава да качи на дълъг прът, на който е отнесен до най-близката кръчма, и да плати глоба на тълпата, за да бъде освободен. Това започва като начин за засрамване и наказване на престъпници или членове на общността, които се смятат за неморални, но през XIX в. се превръща просто в малко новогодишно забавление.
Яжте мегапай.
Пайовете с кайма са традиционно викторианско лакомство за Нова година, но госпожа Блис предоставя рецепта за нещо много по-епично. Нейният „Новогодишен пай“ се състои от варен кравешки език, напълнен в пиле, напълнено в патица, напълнена в пуйка, напълнена в гъска. След това всичко това се покрива с желе, приготвено от говежди крака.
Играйте глупавата парти игра „Резолюции“.
Викторианците често са несправедливо описвани като скучни хора без чувство за хумор, но тази новогодишна парти игра доказва колко глупави са могли да бъдат те. Методът на игра е прост: Напишете резолюция за себе си или за друг играч на лист хартия и го сгънете. След това всеки играч изтегля резолюция и я прочита на глас. Колкото по-нелепа е резолюцията, толкова повече смях в залата…
Мислете за новогодишната нощ като за своеобразно погребение.
Схващането, че викторианците са могли да бъдат малко мрачни (дори в новогодишната нощ), не е напълно безпочвено. И поети, и проповедници са призовавали хората да възприемат преминаването от една година в друга като своеобразна смърт. Спомнете си за „Смъртта на старата година“ на Алфред Тенисън („Затвори очите му: вържи му брадичката: / Отстъпи от трупа“) или „Новогодишната нощ“ на Александър Балок Гросарт („Мракът на смъртта тази година, / Ще ни обгърне ли отново?“). Все весели неща!…
„Полезно е да се отдадем на траурните размисли, които периодът предполага“, препоръчва Томас Кибъл Херви, „но не и да пренебрегваме по-веселите му аспекти.“
Изпратете странна новогодишна картичка.
Изпращането на коледни и новогодишни картички за първи път става традиция именно през Викторианската епоха. Подобно за Коледа са стандартни изображенията на мъртви птици и кучета с пушки, на новогодишните картички може да има палави маймуни, пияни жаби и пак мъртви птици. Особено палави са картичките на тютюневата компания Киней, които включват изображения на деца – на чиито тела са напечатани цифрите на старата година – хвърлени в казан, за да бъдат сварени на супа.
Весело посрещане!