На 23 март 2023 г. кореспондент на Wall Street Journal заминава за Русия и точно след няколко дни е задържан за шпионаж. Пътувал е до Екатеринбург и е очаквал да отразява събития, когато параноята на Владимир Путин достига нови висоти и именно той лично одобрява заповедта на ФСБ за задържане. 31-годишният журналист се намира в московския затвор Лефортово и няма право да провежда телефонни обаждания или да се среща с посетители. Позволено е само да се вижда с адвоката си.
Еван Гершкович е на път да получи 20 години затвор, ако бъде осъден в Русия. Негова колежка в друга медия решава да направи профил на Еван, за да е ясно кой точно ще получи присъда за шпионаж. Еван е пътувал в Урал по задача на Wall Street Journal. Руските власти твърдят, че неговата задача е била да събира секретна информация и по тази причина е задържан в затвора.
Еван няма акцент, когато говори на руски, той е отгледан в Ню Джърси от Ела Милман и Михаил Гершкович, неговите родители емигрират от Ленинград и Одеса. Двойката се среща в Детройт и след това се установява в Ню Джърси. Първото им дете е Даниеле, а второто е Еван. Повечето хора в семейството го наричат Ваня, децата говорят руски у дома си, а майка им готви традиционната руска кухня. Гледали са дори руски детски филмчета. Животът в Америка им позволява да абсорбират най-доброто от двете страни, като преди всичко не трябва да забравят корените си.
Семейството бяга от СССР, когато идва първата вълна на еврейска миграция. Заминават, когато разбират, че има слухове за депортиране в Сибир. Като много други евреи в СССР, семейството също бърза да се махне. Тъй като религията не е разглеждана особено добре, майката често слага много дебели одеяла на прозорците си, за да е сигурна, че никой няма да види редовните церемонии, които се провеждат.
Милман се страхува да ходи в синагога, поради простата причина, че религията е забранена и не всичко се гледа с добро око. Първите вълни на мигриращи евреи са насочени към местата, където няма ограничение на религията – Израел, Германия и САЩ. 38 години по-късно, Еван се озовава точно там, откъдето неговите родители са избягали.
Six months ago, Wall Street Journal reporter Evan Gershkovich was detained in Russia during a reporting trip.
— The Wall Street Journal (@WSJ) September 29, 2023
He remains in a Moscow prison.
We’re offering resources for those who want to show their support for him. #IStandWithEvan https://t.co/ll83UMXlp5 pic.twitter.com/wRXYFVRxER
Неговата задача е да пише за Русия. По това време има много сериозни промени, най-вече с факта, че СССР не съществува. Агентът, както го нарича руска власт, реално завършва английска филология и философия. Описван е като спокоен и благодарен на всеки, който му даде шанс да се изяви. Винаги е бил отворен към конструктивната критика, която да го направи малко по-добър в това, с което се занимава.
В университета работи като готвач в една от закусвалните, а кулинарията му позволява да замине за Непал през 2015 г. Работил е в няколко организации за човешките права, посещавал е Катманду и още много други страни. След дипломирането си, бъдещият журналист заминава за Ню Йорк. Започва работа в ресторанти, а в един момент получава възможност да работи в издание Times. През 2017 г. се опитва да заеме позиция в издание Moscow Times и така успява да се премести в Москва. По думите на колеги, Еван просто е искал да види страната, която неговото семейство е изоставило.
Искал е да знае какво точно може да работи и прави в Москва, да види хората там и също така да бъде кореспондент за западни издания. През 2019 г. вече е един от уважаваните кадри в Русия. С колеги ще пътуват в Русия до най-различни точки. Посещава Санкт Петербург, както и най-различни други дестинации. Харесват го, защото не определя всичко като черно и бяло, осъзнава и положението на средния руснак, което е интересно на публиката.
В Москва, Еван посещава няколко бара, играе футбол, ходи на руска баня, пише истории за курорти и малки селца, които се намират на югозапад от Москва, минава и през някои от родните места на големите руски писатели и поети. Неговият апартамент в столицата е винаги отворен за гости, които могат да разказват най-различни истории и дори да се водят някои по-сериозни дебати. Има и много други журналисти, които молят Еван за помощ, особено ако някой трябва да спелува дума на английски.
Повечето му руски колеги дори не си спомнят някога да се е налагало да говорят на английски, Еван просто предпочита своя роден език. Стига се до там, че руснакът с американски корени дори започва да се обижда от официалното си име и предпочита да го наричат Ваня.
Пред BBC дори заявява, че жителите на двете страни не се различават особено много, единствената забележима разлика, особено ако се говори за населени места, далече от по-големите градове. Еванс заявява, че разликата е само в youtube съдържанието. Еван се надявал, че ще успее да скъси дистанцията между двете страни и по този начин да намали малко напрежението. Старае се и неговите материали са достатъчно интересни, за да покажат, че не е някаква особена драма.
The White House said last week that the U.S. is in “very active” discussions aimed at securing the release of Evan Gershkovich, but warned that freeing him could be difficult. https://t.co/g8mK1pdzTI
— The Wall Street Journal (@WSJ) September 29, 2023
За съжаление идват и по-трудни времена, Еванс споделя в изданието Moscow Times, че руснаците се борят за медицинска помощ и не могат да се справят толкова лесно с пандемията. Разказва за протестите, когато е арестуван губернатор на провинция в Далечния изток. Пише за различните етнически конфликти във Волжки регион. Предоставя своите материали на московското издание, както и на френската преса, а през 2022 г. започва да работи и за Wall Street Journal.
Еванс винаги е искал да работи за голям вестник и точно в този момент има тази възможност. Започва да отразява най-различни събития от Русия – от човешките права до войната в Украйна. Двете болни теми ще накарат много хора да му обръщат повече внимание. С избухването на войната ства ясно, че Еванс се намира в Лондон и ще се включва в списанието на The Journal – но московската версия. В първите няколко седмици от войната, Еванс вече не иска да е част от тази култура и признава, че не иска да работи.
След въвеждането на жестоката цензура и повдигането на няколко обвинения, Еванс се установява в Лондон, но от време на време ще пътува, за да отразява събития. Еван е съгласен и дори споделя, че ще пътува до Русия до толкова, докато все още има правото да влиза в страната.
При всяко посещение, журналистът е разпитван много щателно на границата, но никога не му е забранявано да влиза в страната, нито да отразява събития. Много от западните кореспонденти са прогонвани или преследвани, но мнозина приемат това като опция за сплашване. На 29 март Wall Street Journal губи следите на своя репортер. Той е проверяван няколко пъти в редакцията, изпращани са писма, звъни се по телефона и няма никакви отговори.
По същото време Майкъл Гершкович също няма никаква представа за локацията на сина си. Никой от приятелите му не знае къде точно се намира. Историята за изчезването на американски журналист с руски корени ще започне да обикаля медиите. На следващия ден става ясно, че журналистът е задържан за шпионаж и може да получи присъда между 10 и 20 години.
По думите на фотографа, който е пътувал с него, когато за първи път са посещавали Екатеринбург, никой не ги е следял, но е възможно да не са били забелязани. Интересното е, че никой не ги е спирал на границата и всичко минава изключително добре. При второто посещение Еван е сам, защото му трябва още малко материал за историята. Градът е известен със сериозното производство на оръжие.
Никой не е имал право да отиде на изслушването на журналиста, дори неговият адвокат, който е назначен служебно. Еван е задържан в затвора с най-сериозни престъпници на Русия. По думите на Байдън, който също се намесва в целия казус, това задържане не е законно и дори е готов да преговаря за размяна на затворници.
Приятелите на Гершкович също събират сили, за да го освободят. Те са на мнение, че Еван ще е последният човек, който най-вероятно ще започне да шпионира за чужда държава. Руските власти са толкова стриктни, че не позволяват дори писма да се изпращат на английски в затвора, следователно, когато кореспонденцията се натрупа, руснаци превеждат писмата на руски и ги изпращат до затвора. Така е по-лесно на самите власти да четат кореспонденцията и да предават написаното. Задържаният няма право да се обажда, няма право на посетители и нищо друго. Съдбата на задържания все още не е известна и той продължава да очаква своята присъда.