Защо гласът ни се променят с възрастта – и как да го запазим

| от |

Сър Елтън Джон постави рекорд на тазгодишния ферстивал в Гластънбъри, като стана най-гледаният хедлайнер в историята на емблематичното за острова музикално събитие – над 7 милиона души се включиха на живо в ефира на BBC, за да гледат последното му изпълнение в Обединеното кралство.

76-годишният певец със сигурност показа целия си талант… но мнозина, които са следили музиката му през десетилетията, могат да забележат колко много се е променил гласът му през неговата кариера – и то не само заради операцията, която претърпя през 80-те години, за да отстрани полипите от гласните си струни.

Промяната не се дължи само на процеса на стареене. Въпреки че не е тайна, че той се отразява на всяка част от тялото ни, това не е единствената причина, поради която гласът на човек – дори на професионален певец като сър Елтън Джон – може да звучи съвсем различно през годините.

Звученето на гласа ви

Както знаем, гласните струни са тези, които произвеждат звука на гласа. Те се намират в ларинкса, който пък е част от дихателната система, която позволява на въздуха да преминава от гърлото към белите дробове. Когато въздухът излиза от дробовете и преминава през ларинкса, той кара гласните струни да вибрират – произвеждайки звук.

Гласните струни се състоят от три основни части: гласов мускул (гръклян), гласова връзка и лигавица (съдържаща жлези), която ги покрива, поддържа повърхността им влажна и ги предпазва от увреждане.

В ларинкса има и приблизително 17 други мускула, които могат да променят позицията и напрежението на гласните връзки – по този начин се променя и издаваният звук.

В периода преди пубертета има много малка разлика в звука, който гласните струни издават. Но по време на пубертета хормоните започват да оказват своето въздействие и променят структурата на ларинкса – като „адамовата ябълка“ става по-изразена при мъжете – и дължината на гласните връзки. След пубертета дължината на струните при мъжете е около 16 мм, а при жените – 10 мм, Именно тази разлика е причината, поради която дамите обикновено имат по-високи гласове от господата.

Хормоните могат да продължат да влияят на гласа и по-нататък в живота. Например, гласът на жената може да звучи различно в зависимост от фазата на менструалния цикъл – като най-добър е във фазата на овулацията, защото тогава жлезите произвеждат най-много слуз, което дава на гласните струни най-добрата им функционална способност.

Проучванията показват също, че при жените, които приемат противозачатъчни таблетки, се наблюдават по-малко промени в гласа, тъй като таблетките спират овулацията.

От друга страна, хормоналните промени по време на предменструалната фаза затрудняват работата на гласните връзки, като ги правят по-твърди. Това може да обясни защо през 60-те години на миналия век на оперните певици са давани „гратисни дни“, за да се гарантира, че няма да увредят гласните си струни. И тъй като при жените те са по-тънки, може да е по-вероятно да се увредят от прекомерна употреба.

Всичко остарява

Както почти всички останали части на тялото, гласните струни също стареят. Но тези промени може да не са толкова забележими за всички.

С напредването на възрастта ларинксът започва да увеличава съдържанието си на минерали, което го прави по-твърд и повече като кост, отколкото на хрущял. Тази промяна може да започне да се случва още през 30-те години – особено при мъжете. Това прави гласните струни по-малко гъвкави.

Мускулите, които позволяват на гласните връзки да се движат, също започват да се изтощават (както и другите ни мускули) с напредването на възрастта. Връзките и тъканите, които ги поддържат, също губят еластичност и стават по-малко гъвкави.

Налице е и намаляване на функцията на белодробната мускулатура, което намалява силата на въздуха, изтласкван от белите дробове за създаване на звука. Броят на жлезите, които произвеждат защитната слуз, също намалява, наред с което намалява и способността за контрол на ларинкса.

Начинът на живот е фактор

Въпреки че гласните струни стареят с почти еднаква скорост при повечето хора, много фактори, свързани с начина на живот, могат да увеличат риска от увреждането им – и така да променят начина, по който звучим.

Тютюнопушенето, разбира се, причинява локално възпаление и повишава производство на лигавица, но може и да я изсуши. Алкохолът има подобен ефект.

Някои лекарства също могат да са фактор – например, стероидните инхалатори, използвани при ларингит. Средствата за разреждане на кръвта също могат да увредят струните и да предизвикат образуване на полипи, поради което гласът може да стане дрезгав или хриплив. Мускулните релаксанти също могат да доведат до раздразнение и увреждане на гласните връзки, тъй като позволяват на стомашната киселина да стигне до ларинкса. За щастие, ефектите и промените, причинени от тези лекарства, обикновено изчезват след спиране на употребата им.

Reinke-Oedem

Видеоендоскопска снимка на ларинкс с оток на Рейнке

Друг фактор може да бъде прекомерната употреба – която обикновено се наблюдава при певци и хора, които използват гласа си много по време на работа, като например учители и фитнес инструктори. Това може да доведе до необичайно състояние, наречено оток на Рейнке, което може да бъде причинено и от тютюнопушене. Този оток води до събиране на течност в гласните струни, което променя височината на гласа и често той става по-дълбок.

В екстремни случаи се налага операция за премахване на тази течност, но най-често почивката и избягването на дразнители (тютюнопушене и алкохол) са достатъчни за отминаването му.

Как да поддържаме качеството на гласа си

Въпреки че няма какво да направим за някои от свързаните с възрастта промени, можем да запазим част от качеството и способността на гласа си чрез продължителна употреба. Това може да обясни защо в много случаи при певците се наблюдават значително по-малко промени с възрастта, отколкото при хората, които не пеят.

Ежедневното пеене или четене на глас може да даде на гласните струни достатъчно тонус, за да забави тяхното отслабване.

Поддържането на хидратация и ограничаването на приема на алкохол и тютюн също са важни и могат да помогнат за предотвратяване на значителното им увреждане.

 
 
Коментарите са изключени за Защо гласът ни се променят с възрастта – и как да го запазим

Повече информация Виж всички