Полезна ли е бикрам йогата

| от |

Горещата йога, известна също като бикрам йога, придоби значителна популярност през последните години, въпреки че е доста жестока форма на упражнения. Тя съчетава йога пози и дихателни методи и се практикува в затоплено студио – с температура близо до 40°C.

Този стил на йога е замислен така, че да наподобява условията на околната среда в Индия, и обикновено една сесия продължава около 90 минути, като в края на занятието учениците (и учителите) са обляни в пот.

Практикуването на гореща йога е предизвикателство за ума и допълнително физиологично натоварване за тялото. При нея се изпотявате много и сърдечният ви ритъм се ускорява, което може да се усети доста интензивно. Всъщност горещата йога може да доведе до дехидратация и замайване, особено ако ви е за първи път и не сте се хидратирали преди занятията.

Смята се, че тя е предназначена за развиване на силата, гъвкавостта и баланса и предлага по-големи ползи за физическото и психическото здраве от обикновената йога – включително подобрени нива на физическа подготовка и намалени нива на стрес.

Но тя може да бъде и неудобна – с цялата пот, която се стича по вас, в очите ви, докато правите стойка на глава, например – и трудна: с бързи, динамични движения, които се повтарят многократно. Освен това има и сложни баланси и многобройни пози, които се правят при висока температура, което означава, че понякога заниманията могат да се окажат доста изтощителни.

И така, дали всичкото това напъване всъщност е полезно за вас? Нека да разгледаме научните данни.

Bikram

Произход на горещата йога

Преди да се запознаем с доказателствата, малко история. Първоначално известен като „Бикрам йога“, кръстен на създателя си Бикрам Чудхури, традиционният стил гореща йога е разработен в началото на 70-те години на миналия век и включва поредица от 26 пози, изпълнявани в продължение на 90 минути на фона на екстремен топлинен стрес.

През последните години много йога студиа решиха да преименуват тези класове на „гореща йога“, като промениха първоначалните 26 пози, за да преминават по-плавно една в друга, да са по-индивидуални, и да включват музика (каквато в сесиите на Бикрам няма).

Друга причина, поради която йога студията решават да се откажат от стила на йога „Бикрам“, е, че много жени повдигат обвинения срещу Чудхури за сексуален тормоз и посегателство. Това води до редица съдебни дела и е във фокуса на документален филм на Netflix от 2019 г: „Bikram: Yogi, Guru, Predator“.

Дори преди скандала не всички в йога общността подкрепят идеята за въвеждането на гореща в упражненията – защото традиционната йога практика включва серия от пози, известни като поздрави към слънцето, които се изпълняват рано сутрин (когато е по-хладно), а не по време на обедната жега.

Какво казва науката

Някои проучвания показват потенциални ползи за здравето от горещата йога. Модифицираната Бикрам йога, изпълнявана редовно, се свързва с повишаване на аеробната физическа форма и подобряване на сърдечносъдовата функция като също така понижава нивата на „лошия холестерол“ и подобрява глюкозния толеранс (глюкозната непоносимост може да означава повишен риск от метаболитни състояния, като диабет).

Свързана е и с повишаване на силата, гъвкавостта и подобряване на психичното здраве, включително справянето на стреса и качеството на съня.

Американският колеж по спортна медицина класифицира йогата като „леко интензивно упражнение“, но проучванията показват, че сесиите по гореща йога могат да доведат до висок сърдечен ритъм, повишена температура на ядрото от 38˚С – 40˚С и значителни загуби на течности – до 1,5 литра пот на сесия – което я прави доста интензивно упражнение.

При заниманията с гореща йога проучванията също така показват, че начинаещите и напредналите имат сходен сърдечния ритъм, но се наблюдава разлика в количеството пот и промените в температурата на телата им: колкото по-опитни сте, толкова повече се потите и толкова по-горещо може да ви стане. Това вероятно се дължи на факта, че с практиката човек става по-добре адаптирани към горещината и съответно може да се натоварва повече.

Често се твърди, че практикуването на йога в гореща среда може да помогне за „детоксикацията“ и освобождаването на токсините от тялото поради прекомерното изпотяване. Но това е глупост – за тази работа си имате бъбреци. В действителност йогистите вероятно ще загубят повече натрий (или сол) и така е по-вероятно да се дехидратират поради повишената загуба на пот в сравнение с йога в по-хладни условия.

Като се има предвид това, горещата йога може да бъде от полза за тези, които желаят да се адаптират към топлинен стрес. Например за спортисти, ако се практикува безопасно.

Какви са рисковете?

Тъй като горещата йога може да бъде физически натоварваща, тя може да не е подходяща за всеки, особено за хора с определени заболявания или чувствителност към топлина. Освен това някои от изследванията, които разглеждат ползите от горещата йога, не са били повторени – което по същество означава, че са необходими допълнителни проучвания, за да се разбере напълно истинската ѝ стойност по отношение на физическата форма.

Така че, макар да изглежда, че има някои потенциални ползи, важно е да се имат предвид и потенциалните рискове. Горещината може, например, да увеличи риска от дехидратация, топлинно изтощение и потенциално да доведе до топлинен удар, особено ако човек не пие вода.

Хората с определени медицински проблеми, като сърдечни заболявания или високо кръвно налягане, или бременните може да се наложи да бъдат по-предпазливи или да се консултират с лекар, преди да участват в подобни занятия. И е жизненоважно учениците да слушат тялото си, да правят почивки, когато е необходимо, и да поддържат хидратация по време на сесията.

При горещи и влажни условия, освен прекомерното изпотяване, хигиената и чистотата също са важни. Затова не забравяйте кърпата си и избършете постелката си след упражненията.

 
 
Коментарите са изключени за Полезна ли е бикрам йогата