Като една от най-значимите британски фигури на 20 век, Уинстън Чърчил има ключова роля в оформянето на историята. Въпреки че е най-известен като министър-председател на Обединеното кралство по време на Втората световна война, той има и много други постижения извън политическите и военните си усилия.
Ето няколко малко известни факта за тази интересна особа.
Рисуването е едно от любимите му хобита
Чърчил започва да рисува по-късно в живота си, но успява да създаде повече от 550 произведения на изкуството, преди да умре през 1965 г. Това е едно от любимите му хобита и днес картините му са високо ценени. „Пейзаж на Тингир“ е продадена за 612 800 британски лири през 2006 г., а „Езерото със златните рибки при Картуел“ достига рекордната цена от 1,8 милиона през 2014 г. „Когато отида в рая, искам да прекарам значителна част от първите си милион години в рисуване и така че да стигна до дъното на тази дейност“, казва Уинстън.
Той печели Нобелова награда за литература
Бившият министър-председател е и плодовит писател. За да се разграничи от свой американски колега по перо със същото име, той често подписва текстовете си с „Уинстън С. Чърчил“.
И е доста добър – създава предимно нехудожествени произведения като биографии, мемоари и статии. Единственият роман и художествена творба, които пише, е „Саврола: Разказ за революцията в Лаурания“.
От 1946 до 1952 г. (с изключение на 1947 г.) системно е номиниран за Нобелова награда за литература като най-накрая печели през 1953 г., побеждавайки 24 други номинирани през същата година. Престижното отличие му е присъдено „за неговото майсторство в историческите и биографични описания, както и за блестящо ораторство в защита на възвишени човешки ценности“.
Съкращението „OMG“ е използвано за първи път в писмо до него
В наши дни „Oh, my God!“ („О, боже мой!“) съкратено като „OMG“ се използва редовно в ежедневните разговори и чатове. Терминът обаче невинаги е бил част от по-широкия обществен речник. Първото му регистрирано използване е преди повече от 100 години в писмо, написано от лорд Джон Фишър до Чърчил. След тази първоначална употреба обаче няма данни да се е появявало отново чак до 90-те години на миналия век, когато придобива популярност и става по-широко разпространено до степента, която знаем днес.
Той е имал говорен дефект
Чърчил е известен като велик оратор, така че повечето хора не знаят, че е имал говорен дефект: подобно на баща си, той се затруднява да издава звуците „с“ и „з“. По въпроса се консултира със сър Феликс Семен, специалист по говорни затруднения, който му препоръчва постоянни упражнения за преодоляване на затруднението. Освен това репетира и речите си предварително и предвижда всякакви въпроси, които може да получи.
Преди да се ожени за Клемънтайн, той бе предложил брак на три други жени
Памела Плоудън е смятана за първата голяма любов на Чърчил. Той й пише много писма и я ухажва дълги години, но тя многократно отхвърля предложенията му и се жени за друг. По-късно се влюбва в американската актриса Етел Баримор, но и тя отхвърля неговото предложение. Тогава Мюриъл Уилсън привлича вниманието му и въпреки че той я заведе на романтично пътуване до Венеция, тя също в крайна сметка му отказва. До 1908 г. Чърчил вече ухажва Клемънтайн Хозиер, за която успешно се и жени след 5 месеца.
Той е живее с психично заболяване
Чърчил често изпитва дълги периоди на отчаяние и летаргия, през които няма апетит, не може да стане от леглото или да се занимава с някое от хобитата си. Той нарича това чувство на депресия „моето черно куче“. За да се разсейва и да не се чувства депресиран, той продължава да пише. Неговият лекар, лорд Моран, споменава в мемоарите си, че е диагностицирал Чърчил с биполярно разстройство въз основа на неговите симптоми.
Той става почетен американец
Чърчил всъщност е бил полуамериканец по рождение, тъй като майка му е родена в Бруклин, Ню Йорк. Бившият президент Джон Ф. Кенеди му дава почетно гражданство през 1963 г., което го прави един от едва осемте души, получили такава чест.