Blue Origin твърди, че може да направи фотоволтаици от лунен прах

| от |

В скорошна публикация в блога на уебсайта на Blue Origin, специалистите от космическата компания правят твърдение, което – ако се окаже истина – може драматично да увеличи перспективите за създаване на бази на Луната. Въпреки това, любопитната липса на пиар по въпроса – особено от компания, която не е известна с избягването на рекламата – дава знак, че все още може да има някои съмнения относно технологията.

Твърдението е, че инженерите на Blue Origin са разработили начин, с който да направят функционални слънчеви клетки и електрически кабели от праха и отломките на лунната повърхност, известни като реголит.

Прочутият отпечатък на Бъз Олдрин в реголита на Луната

Лунните бази ще се нуждаят от много енергия, включително за отопление и охлаждане, като се има предвид огромният диапазон от температури, които Луната изпитва в хода на един от нейните едномесечни „дни“. Без изкопаеми горива и никакви ветрове, тази енергия може да бъде само два типа: слънчева или ядрена.

Въпреки че от НАСА в момента разсъждават най-вече около атомни електроцентрали, някои скорошни модели предполагат, че серия от слънчеви ферми, разположени близо до лунните полюси, биха били по-евтини. Те могат да се свържат с кабели, така че по всяко време поне едната да осигурява достатъчно мощност.

Но идеята, макар и по-евтина, все още е доста скъпа като по-голямата част от разходите са в транспортирането на слънчевите панели и преносните линии, а не в тяхното производство или инсталиране. Ако те обаче могат да бъдат направени на място от местни материали, цената ще падне драстично. Това е, което Blue Origin твърдят, че могат да направят.

Естествено, никой не е тествал идеята на място или дори не е направил панели от скалите, донесени от мисиите Аполо -пробите са твърде ценни, за да се използват в големи количества по този начин.

Вместо това Blue Origin създава „симуланти на реголит“ – които съответстват на състава и размера на зърната на проби, събрани от астронавтите на Аполо – и работи с тях. „Ние сме пионери на тази технология и демонстрираме всяка стъпка от нея. Нашият подход, Blue Alchemist, може да се развие и приложи за неопределено време, елиминирайки енергията като ограничение навсякъде на Луната“, пише в блога.

Процесът започва чрез нагряване на реголита до 1800°C, за да се разтопи и след това чрез електролиза се произвеждат желязо, силиций и алуминий. Освободеният междувременно кислород със сигурност би бил полезен и на лунната повърхност. А 99,99% чистият силиций отговаря дори на взискателните стандарти на фотоволтаичната индустрия, избягвайки скъпите химикали, които обикновено се използват на Земята.

BlueOrigin OLS mfg building, Florida (from north)

Производствени съоръжения на Blue Origin близо до космическия център Кенеди, Флорида

Силицият представлява по-голямата част от материалите, необходими за създаване на слънчеви панели, така че веднъж като се добие на лунната повърхност, разходите за логистика на другите компоненти ще бъдат осезаемо по-постижими. Но Blue Origin твърдят, че могат да произведат абсолютно всичко необходимо за производството на панелите на място, елиминирайки дори тези скромни разходи. Това включва слоя стъкло за защита на клетките от увреждане, както и проводниците, с които да се предаде електричеството обратно към базата.

Целият процесът обаче е енергоемък, така че изначално ще трябва да бъде донесени от Земята голям набор от слънчеви панели, за да задействат нещата. Веднъж обаче щом всичко започне, системата ще се самоподдържа.

„Тъй като нашата технология произвежда слънчеви клетки с нулеви въглеродни емисии, без вода и без токсични съставки или други химикали, тя има вълнуващ потенциал да облагодетелства директно и Земята“, добавя блогът.

Ако работата е била публикувана в списание или по друг начин рецензирана от независими специалисти, Blue Origin не споменават това да се е случило. Досега компанията не е и рекламирала откритието си; дори не го споменава в каналите си в социалните медии (въпреки че някои членове на екипа са). Така че най-добре да поизчакаме преди да отваряме шампанското и да видим какви кусури ще се появят.

 
 
Коментарите са изключени за Blue Origin твърди, че може да направи фотоволтаици от лунен прах

Повече информация Виж всички