Колкото и забавно да е да се шегуваме с Уикипедия, онлайн енциклопедията, която може да бъде редактирана от всеки, тя всъщност е доста точна през повечето време (99,5% точна по темата за наркотиците, според едно проучване). Дори и да не вярвате на някое конкретно твърдение, можете да направите собствено изследване като проследите кой е източника му.
Потребителят на Жиху (китайския сайт за въпроси и отговори) Ифан е писател на фентъзи романи, който се отправя към Уикипедия за малко вдъхновение, докато пише една от творбите си. Той намира текст за сребърната мина Кашен, която работи с 40 000 работници, и решава, че информацията би му била изключително полезна.
„След като открих тази информация“, пише той в Жиху, „възнамерявах да я покажа на група приятели – и тогава се появи проблемът.“
Сребърната мина Кашен, казват му приятели след малко проучване, не съществува. А когато разследват потребителя, създал страницата, те откриват, че текстовете в Уикипедия на китайски език за руската история, които той е редактирал, обикновено са много по-дълги и по-подробни от техните еквиваленти на руски език. Това, скоро ще им стане ясно, се дължи на факта, че самата жена зад потребителя си е измислила много детайли, събития и хора…
„Има хора в китайската Уикипедия, които не съществуват в английската или руската, и тези хора дори се вмъкнати в други исторически статии, за да се постигне автентичност“, пише Ифан. Те включват „продължителна война между Москва и Твер за несъществуващата сребърна мина Кашин.“
Страниците – сега изтрити, заедно с акаунтите на редакторката – са толкова подробни, колкото и измислени. Джемао, както е известна, използва множество акаунти, за да създава фалшиви статии или да добавя фалшиви детайли към вече съществуващи статии, понякога за да придаде автентичност на фалшивите си твърдения. Работата й продължава повече от десетилетие, поне от 17 януари 2010 г.
„Понастоящем общността е потвърдила, че Потребителят е започнал да фалшифицира историята на династията Цин и съвременната руска история през 2010 г.“, се казва в разследване на Уикипедия. „Изглежда, че той започва да фалшифицира историята на Руската империя през 2015 г.“
Въпреки че има съгласувани усилия от редакторите на сайта да изчистят бъркотията, те се опасяват, че фалшивата информация се е разпространила и в други статии извън 200-те, създадени или редактирани от жената. Тя твърди, че е домакиня на пълен работен ден, която е започнала да превежда произведения от руски на китайски, при което е запълвала празнините, които не е могла да преведе, с неща, които „сляпо“ си е измислила. Джемао цитира несъществуващи книги и номера на страници от истински книги, които не подкрепят твърденията й.
„Както се казва, за да кажеш една лъжа, трябва да кажеш и други лъжи. Бях склонна да изтрия стотиците хиляди думи, които написах, но в резултат на това загубих милиони думи и кръгът ми от академични приятели се срина“, пише Джемао на английски в извинително писмо до Уикипедия.
„Относно мотивацията и детайлите: Основната ми мотивация е, че наистина искам да уча, така че се уча от други хора“, пише тя, като също признава и, че се преструва на тайванка онлайн.
„Неприятностите, които си причиних, е трудно да се компенсират, така че може би перманентната ми забрана е единственият вариант. Моите настоящи познания не са достатъчни, за да си изкарвам прехраната, така че в бъдеще ще уча занаят и ще работя честна работа, а не илюзорни неща като това.“
Джемао добавя, че няма да се опитва да заобиколи забраната с помощта на VPN. Тя казва, че „предстои да родя, а семейството ми е под голям финансов натиск“, което прави редактирането на Уикипедия с други измислени твърдения невъзможно по отношение на времето.