Китай съобщи за първата в света инфекция на човек с щама H3N8 на птичия грип. Случаят е на четиригодишно момче от провинция Хенан, което е било в контакт с пилетата и враните, отглеждани в дома му. За момента няма други негови близки, заразени с вируса.
Но какво точно е H3N8?
H3N8 е подтип на вида грипен вирус А (инфлуенца тип А), който е ендемичен за птици, коне и кучета като е основната причина за т. нар. конски грип, а през 2011 г. се съобщава, че е бил открит и при тюлени.
През 1963 г. подтипът H3N8 създава епидемия от грип по конете в Маями и впоследствие се разпространява в Северна и Южна Америка и Европа, създавайки масови огнища през 1964 и 1965 г. Между 1978 и 1981 г. има широко разпространени епидемии от щама в САЩ и Европа въпреки разработването на ваксини.
От края на 80-те години на миналия век еволюцията на вируса H3N8 се разделя на две семейства: „американска“ линия и „европейска“ линия. Проучване от 1997 г. установи, че той е отговорен за над 1/4 от грипните инфекции при дивите патици.
H3N8 се предполага като възможна причина за пандемията от 1889–1890 г. при хората, а също и за друга епидемия през 1898–1900 г. Преди идентифицирането му като възможна причина, за пандемията от 1889 г. е предложен подтип H2N2. На този етап обаче не е възможно да се потвърди със сигурност вирусът нито за епидемията от 1889 г., нито за тази от 1900 г.
Филогенетично дърво от 57 вируса на конския грип
Път на предаване
Конският грипен вирус H3N8 може да се разпространи по няколко различни начина. Крайният му източник са секретите от дихателните пътища, защото той се размножава в епителните клетки в горната им част. Кашлящите коне изпускат вируса във въздуха, където той може да се разпространи на разстояние до 30-50 метра. Може да се разпространи и чрез директен контакт между коне, или индиректно чрез ръцете или дрехите на човек, или върху предмети (например кофи).
Вирусът обаче не оцелява извън коня за дълго. Той е деликатен и лесно се убива от топлина, студ, суша и дезинфектанти като необезпокояван може да оцелее в околната среда, на различни повърхности, до 48 часа.
Субклинична инфекция (такава без симптоми) с отделяне на вируси може да възникне при ваксинирани коне, особено когато има несъответствие между ваксиналните щамове и вирусните щамове.
Времето от момента, когато конят е изложен на вируса, до момента, в който се разболява е доста кратък: обикновено 1-3 дни, максимум 7 дни. Това прави контрола на болестта по-лесен, тъй като заразените коне могат да бъдат идентифицирани по-рано, което означава, че могат да бъдат предприети по-бързо подходящи мерки за контрол. Болестите, които имат много дълги инкубационни периоди, са по-трудни за контролиране.
Аерозолизираният грипен вирус се вдишва и се вгражда в дихателната лигавица, на горните и долните дихателни пътища. Той е привлечен от гликопротеините и мукополизахаридите на слузта, покриваща дихателната лигавица. Ако инфектиращата доза от вируса е висока, изобилната вирусна невраминидаза разрушава слоя на лигавицата, позволявайки достъп на вируса до подлежащите епителни клетки. След това вирусът се прикрепя към клетките чрез свързване на хемаглутининовия пик към рецептора на N-ацетилнеураминовата киселина в клетката, след което навлиза в клетката чрез ендоцитоза в клетъчната цитоплазма, където се репликира, за да произведе нови вириони, които се освобождават обратно в дихателните пътища чрез пъпкуване от заразената клетка.
Вирусът се разпространява в трахеята и бронхиалното дърво в рамките на 3 дни, причинявайки хиперемия, оток, некроза, десквамация и фокална ерозия.
Настъпва треска от 38-40 градуса, честа суха кашлица в продължение на няколко седмици, отделяне на секрети в носа и вторична бактериална инфекция.
Конете все още могат да заразят други коне, след като са преодолели собствената си болест. Вирусите, които се отделят за дълги периоди от време, след като конят се подобри, са много по-трудни за контролиране. Конете са най-инфекциозни (т.е. отделят най-много вирус) през първите 24-48 часа след като развият треска, но могат да го отделят и до 7-10 дни след изчезването на признаците на заболяване.
* * *
Анализите на цялата геномна последователност показват, че вирусът H3N8 в посоченият в началото човешки случай е съставен от гени на други вируси, които са били открити преди това при домашни и диви птици, казва Никола Луис, експерт по грип в Кралския ветеринарен колеж във Великобритания.
Огромните популации на Китай от домашни и диви птици от най-различни видове осигуряват идеална среда за смесване и мутиране на птичи вируси. Някои спорадично заразяват хора, обикновено тези, които работят с домашни птици.
Миналата година Китай съобщи за първия случай на H10N3 при хора.