Излиза, че подрастващите – независимо дали момичета или момчета – са податливи на негативните ефекти от използването на социалните медии на различна възраст, според ново изследване, публикувано в Nature Communications. То предполага, че тийнейджърките и тийнейджърите имат различни уязвимости към технологиите в зависимост от техния биологичен пол.
Подобно на много възрастни, повечето тийнейджъри са неизменно свързани със своите екрани. Половината от децата в Съединените щати имат смартфон още на 11-годишна възраст, а общо почти 9 от 10 тийнейджъри имат собствено устройство. С нарастването на използването на социалните медии от тийнейджърите се увеличава и процентът на депресия, тревожност и самоубийства, което кара учените да разследват потенциалната връзка между двете, съобщава Вирджиния Хюз за New York Times.
„Юношеството е време на когнитивни, биологични и социални промени, всички от които се преплитат, което затруднява отделянето на един фактор от друг“, казва авторът на изследването Сара-Джейн Блейкмор, психолог от университета в Кеймбридж, в съобщение за пресата.
За да разгледат връзката между използването на социалните медии от подрастващите и тяхното „удовлетворение от живота“, изследователите са анкетирали 84 000 души във Великобритания на възраст между 10 и 80 години, включително повече от 17 000 тийнейджърки и тийнейджъри. Когато анализират отговорите им, те откриват два различни „прозореца“ на развитие, чрез които интензивното използване на социални медии намалява удовлетвореността от живота: на възраст от 11 до 13 години за момичета и от 14 до 15 за момчета.
Резултатите показват, че чувствителността към социалките може да бъде свързана с хормонални или промени в развитието около пубертета, което се появява по-късно при момчетата, отколкото при момичетата.
„Връзката между използването на социални медии и психическото благополучие очевидно е много сложна“, казва авторът на изследването Ейми Орбен, също психолог от университета в Кеймбридж, в съобщение за пресата. „Промените в телата ни, като развитие на мозъка и пубертет, и в нашите социалните обстоятелства изглежда ни правят уязвими в определени моменти от живота ни, когато протичат.“
Изследователите също така откриват, че използването на социални медии предсказва по-ниско удовлетворение от живота на 19-годишна възраст и при двата пола, според Guardian. Въпреки че авторите на изследването не са сигурни защо това е така, може да се окаже, че е защото около тази възраст много хора преминават през значителни житейски преходи и може да разчитат по-силно на социалните медии.
Не е ясно дали високата им употреба е причина или симптом за по-ниско удовлетворение от живота. По-специално, участниците в проучването, които съобщават, че се чувстват по-малко удовлетворени като цяло, прекарват повече време онлайн година по-късно, съобщава Ник Морисън за Forbes. Вместо да бъде в основата на предизвикателствата към психичното здраве на подрастващите, високата употреба на социални медии може просто да бъде механизъм за справяне с тези предизвикателства.
Учените, които стоят зад работата обаче, подчертават, че резултатите от тяхното проучване са средни и не означават, че използването на социални медии има отрицателно въздействие върху психичното здраве на всички.
„Не всеки млад човек ще изпита отрицателно въздействие върху благосъстоянието си от използването на социалните медии“, отбелязва в изявление авторът на изследването Роже Киевит, невролог от Института Дондерс. „Някои може да използват социалните медии, за да се свържат с приятели или да се справят с определен проблем, или защото нямат с кого да говорят за проблем или как се чувстват – за тези хора социалните медии могат да осигурят ценна подкрепа.“